NaStyku.pl

W Bogatyni uruchomiono ośrodek kuratorski dla nieletnich. Tu młodzież otrzyma wsparcie

W należących do gminy pomieszczeniach byłego dworca PKS w Bogatyni stworzono ośrodek kuratorski dla nieletnich.
Wnętrza Ośrodka Kuratorskiego w Bogatyni / fot. UMiG Bogatynia
Wnętrza Ośrodka Kuratorskiego w Bogatyni / fot. UMiG Bogatynia

Ośrodek Kuratorski nr 2 w Bogatyni przy Sądzie Rejonowym w Zgorzelcu to pełna nazwa otwartej 13 listopada placówki, której siedziba mieści się w należącym do gminy budynku dawnego dworca PKS. W inauguracji ośrodka uczestniczyli m.in.: Prezes Sądu Rejonowego w Zgorzelcu SSR Dominika Gotthardt, Dyrektor Sądu Rejonowego w Zgorzelcu Andrzej Witkowski, pełniący funkcję Burmistrza MiG Bogatynia Wojciech Dobrołowicz oraz zawodowi i społeczni kuratorzy.

Bogatyński samorząd wyremontował i wyposażył pomieszczenia ze środków tzw. funduszu korkowego, czyli pieniędzy pochodzących z opłat za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. Po stronie miasta leżą także opłaty bieżące takie jak należności za media.

Ośrodek kuratorski to placówka, która prowadzi w miejscu zamieszkania nieletnich działalność profilaktyczną, opiekuńczo-wychowawczą i resocjalizacyjno-terapeutyczną, zmierzając do zmiany postaw uczestników w kierunku społecznie pożądanym, zapewniającym prawidłowy rozwój ich osobowości, w szczególności poprzez:

  1. zaspokajanie potrzeb osobowościowych,
  2. rozwiązywanie problemów psychicznych,
  3. uczenie samodzielnego radzenia sobie z trudnościami życiowymi,
  4. eliminowanie zaniedbań wychowawczych i edukacyjnych oraz wyrównywanie zaniedbań środowiskowych,
  5. wdrażanie do przestrzegania norm społecznych,
  6. rozwijanie zainteresowań,
  7. wyrabianie właściwych nawyków spędzania czasu wolnego,
  8. rozładowywanie napięć emocjonalnych,
  9. kształtowanie poczucia odpowiedzialności i opiekuńczości.

Ośrodek kuratorski, to również jeden ze środków wychowawczych, określonych w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich. Do ośrodka kierowani są nieletni na podstawie orzeczeń sądowych. Zajęcia z uczestnikami polegają w szczególności na organizowaniu czasu wolnego, nawiązywaniu współpracy ze środowiskiem, prowadzeniu terapii, udzielaniu pomocy w usuwaniu zaniedbań wychowawczych i edukacyjnych.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. KPP Zgorzelec

Bogatynia: Policjanci poszukują zaginionej Barbary Marszałek

Życie
czwartek, 07 grudnia 2023, 09:52
Policjanci z Komisariatu Policji w Bogatyni prowadzą poszukiwania Barbary Marszałek lat 54 zamieszkałej w Bogatyni, która w dniu 26 listopada 2023 roku wyszła z domu nie informując gdzie się udaje. Ostatni raz widziana 2 grudnia na terenie Bogatyni.

Zobacz również