NaStyku.pl

VIII Dolnośląskie Seminarium Interwencji Kryzysowej

Pod nazwą „Interdyscyplinarny system wsparcia – życie bez przemocy” odbyło się ósme Dolnośląskie Seminarium Interwencji Kryzysowej. Dwudniowe szkolenie na Zamku Czocha zostało zorganizowane przez Powiat Zgorzelecki i Powiat Lubański.
VIII Dolnośląskie Seminarium Interwencji Kryzysowej / fot. Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu
VIII Dolnośląskie Seminarium Interwencji Kryzysowej / fot. Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu

VIII Dolnośląskie Seminarium to kolejne tego typu spotkanie dla kadry zajmującej się na co dzień problemami przemocy w województwie dolnośląskim. To czas na poszerzenie wiedzy, poznanie dobrych praktyk oraz rozmowy i plany dotyczące ulepszenia wsparcia dla potrzebujących w zakresie pomocy ofiarom przemocy.

Tegoroczne seminarium zostało zorganizowane przez Powiat Zgorzelecki i Lubański. Od 2 lat oba samorządy ściśle ze sobą współpracują w zakresie wsparcia ofiar przemocy. Powiat Lubański uruchomił m.in. Ośrodek Wsparcia – dom dla samotnych matek z dziećmi oraz Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Na mocy zawartego porozumienia potrzebujący mieszkańcy powiatu zgorzeleckiego zostali umieszczeni w wymienionych placówkach.

Ireneusz Owsik, członek zarządu Powiatu Zgorzeleckiego / fot. Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu

Ireneusz Owsik, członek zarządu Powiatu Zgorzeleckiego / fot. Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu

Tworzenie tego typu placówek w każdym powiecie jest niemożliwe, bo zbyt drogie. Nasze sąsiedzkie powiaty są położone w niewielkiej odległości od siebie, dlatego założony plan bardzo dobrze sprawdza się w praktyce – zaznaczył Ireneusz Owsik, członek zarządu Powiatu Zgorzeleckiego.

Renata Andrysz, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zgorzelcu / fot. Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu

Renata Andrysz, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zgorzelcu / fot. Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu

Przemoc domowa jest zjawiskiem powszechnym, choć często niewidocznym „na zewnątrz”, bo zamkniętym w tzw. czterech ścianach. System sądowniczy niestety jest ciągle niedoskonały. Bardzo często to ofiary muszą szukać pomocy na zewnątrz a sprawca może zostać w domu. Ważne jest aby mieć co zaproponować ofiarom, by mogły choćby na jakiś czas schronić się, odnaleźć spokój i zacząć układać swoje życie często od początku, na nowo – dodała Renata Andrysz, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zgorzelcu.

Uczestnicy VIII Dolnośląskiego Seminarium Interwencji Kryzysowej wzięli udział m.in. w szkoleniu pn. „Zjawisko dziedziczenia przemocy i neurobiologiczne czynniki mające wpływ na występowanie zachowań agresywnych u ludzi” oraz wysłuchali wystąpienia Marty Waniszewskiej – Wojewódzkiego Koordynatora Realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Ponadto, odbyli wizyty studyjne w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Smolniku i Ośrodku Wsparcia Domu dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży w Pobiednej.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. KPP Zgorzelec

Bogatynia: Policjanci uratowali niedoszłego samobójcę

Życie
wtorek, 16 kwietnia 2024, 09:10
Szybkie i zdecydowanie działanie policjantów z komisariatu w Bogatyni pozwoliło najpierw odnaleźć mężczyznę, który był w kryzysie emocjonalnym, a następnie uratować jego życie. 39-latek trafił do szpitala, gdzie otrzymał specjalistyczną pomoc.
fot. KPP Zgorzelec

Śmiertelny wypadek motocyklisty

Życie
wtorek, 16 kwietnia 2024, 09:06
W niedzielne popołudnie, na drodze wojewódzkiej 350 doszło do śmiertelnego wypadku motocyklisty. Zginął 22-letni mieszkaniec województwa lubuskiego.

Zobacz również