Barszcz Sosnowskiego to roślina inwazyjna. Została sprowadzona do naszego kraju z Kakukazu jako roślina pastewna. Jednak ze względu na swoje toksyczne właściwości zrezygnowano z jej uprawy. Obecnie obowiązuje całkowity zakaz uprawy tej rośliny. Niestety przez lata rozprzestrzeniła się w naturalny sposób.
Gdzie możemy natrafić na Barszcz Sosnowskiego?
Barszcz Sosnowskiego stanowi największe zagrożenie dla ludzi i zwierząt w okresie późnej wiosny i lata. Najczęściej rośnie na łąkach, polach uprawnych, przy drogach, wzdłuż brzegów rzek, jezior, potoków, w ogrodach, parkach oraz lasach. Również latem nosimy garderobę odkrywającą sporą część ciała, a to kontakt ze skórą i promieniowanie UV sprawiają, że roślina w okresie lata staje się tak niebezpieczna.
Dlaczego Barszcz Sosnowskiego jest niebzpieczny dla człowieka?
Związki zawarte w soku i wydzielinie włosków gruczołowych barszczu Sosnowskiego pod wpływem działania promieni UVA i UVB wiążą się ze skórą powodując oparzenia II i III stopnia. W ciągu 24 godzin nasilają się objawy w postaci zaczerwienienia skóry i pęcherzy z surowiczym płynem. Stan zapalny utrzymuje się około 3 dni, a miejsca podrażnione zachowują wrażliwość na światło ultrafioletowe nawet przez kilka lat.
Należy również pamiętać, że samo przebywanie w pobliżu barszczu Sosnowskiego może być niebezpieczne. Wszystko za sprawą zawartych w nim olejków eterycznych, których wdychanie może wywołać bóle i zawroty głowy oraz nudności. Roślina jest też szczególnie niebezpieczna dla alergików.
Oprócz oparzeń związki zawarte w barszczu Sosnowskiego mogą wywoływać:
- podrażnienia dróg oddechowych,
- nudności,
- wymioty,
- bóle głowy,
- zapalenie spojówek
Pierwsza pomoc w przypadku oparzenia Barszczem Sosnowskiego
Jeśli dojdzie do poparzenia Barszczem Sosnowskiego należy zastosować te kroki:
- Umyj niezwłocznie i dokładnie skórę dużą ilością letniej wody z mydłem
- Unikaj słońca przez co najmniej 48 h (promieniowanie ultrafioletowe zwiększa stan zapalny i ryzyko powstania blizn)
- Jeśli pojawią się objawy oparzeń, koniecznie skonsultuj się z lekarzem
Ciekawostka:
Występowanie Barszczu Sosnowskiego jest monitorowane przez Pracownię Stosowanej Ekologii Roślin Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie. To, gdzie potencjalnie występuje niebezpieczna roślina można sprawdzić na stronie http://mapa.barszcz.edu.pl.