NaStyku.pl

Uważaj na Barszcz Sosnowskiego! Ta roślina może silnie poparzyć!

W ciepłe, letnie dni chętnie korzystamy ze spacerów w okolicy łąk i lasów. To również tam najczęściej występuje Barszcz Sosnowskiego. Dlaczego ta roślina jest tak niebezpieczna i należy jej unikać?
fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Barszcz Sosnowskiego to roślina inwazyjna. Została sprowadzona do naszego kraju z Kakukazu jako roślina pastewna. Jednak ze względu na swoje toksyczne właściwości zrezygnowano z jej uprawy. Obecnie obowiązuje całkowity zakaz uprawy tej rośliny. Niestety przez lata rozprzestrzeniła się w naturalny sposób. 

Gdzie możemy natrafić na Barszcz Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego stanowi największe zagrożenie dla ludzi i zwierząt w okresie późnej wiosny i lata. Najczęściej rośnie na łąkach, polach uprawnych, przy drogach,  wzdłuż brzegów rzek, jezior, potoków, w ogrodach, parkach oraz lasach. Również latem nosimy garderobę odkrywającą sporą część ciała, a to kontakt ze skórą i promieniowanie UV sprawiają, że roślina w okresie lata staje się tak niebezpieczna. 

Dlaczego Barszcz Sosnowskiego jest niebzpieczny dla człowieka? 

Związki zawarte w soku i wydzielinie włosków gruczołowych barszczu Sosnowskiego pod wpływem działania promieni UVA i UVB wiążą się ze skórą powodując oparzenia II i III stopnia. W ciągu 24 godzin nasilają się objawy w postaci zaczerwienienia skóry i pęcherzy z surowiczym płynem. Stan zapalny utrzymuje się około 3 dni, a miejsca podrażnione zachowują wrażliwość na światło ultrafioletowe nawet przez kilka lat.

Należy również pamiętać, że samo przebywanie w pobliżu barszczu Sosnowskiego może być niebezpieczne. Wszystko za sprawą zawartych w nim olejków eterycznych, których wdychanie może wywołać bóle i zawroty głowy oraz nudności. Roślina jest też szczególnie niebezpieczna dla alergików.

Oprócz oparzeń związki zawarte w barszczu Sosnowskiego mogą wywoływać:

  • podrażnienia dróg oddechowych,
  • nudności,
  • wymioty,
  • bóle głowy,
  • zapalenie spojówek

Pierwsza pomoc w przypadku oparzenia Barszczem Sosnowskiego

Jeśli dojdzie do poparzenia Barszczem Sosnowskiego należy zastosować te kroki: 

  • Umyj niezwłocznie i dokładnie skórę dużą ilością letniej wody z mydłem
  • Unikaj słońca przez co najmniej 48 h (promieniowanie ultrafioletowe zwiększa stan zapalny i ryzyko powstania blizn)
  • Jeśli pojawią się objawy oparzeń, koniecznie skonsultuj się z lekarzem

Ciekawostka: 

Występowanie Barszczu Sosnowskiego jest monitorowane przez Pracownię Stosowanej Ekologii Roślin Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie. To, gdzie potencjalnie występuje niebezpieczna roślina można sprawdzić na stronie http://mapa.barszcz.edu.pl

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również