NaStyku.pl

Upamiętniono 76. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej

W tym roku obchodziliśmy 76. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej.
76. rocznica zakończenia II wojny światowej | fot. UM Zgorzelec
76. rocznica zakończenia II wojny światowej | fot. UM Zgorzelec

Co roku, 8 maja, gromadziliśmy się pod Pomnikiem Orła Piastowskiego w Zgorzelcu, aby w asyście kompanii honorowej 23 Śląskiego Pułku Artylerii oddać hołd poległym i ofiarom światowego konfliktu. W tym roku obchody rocznicowe, podobnie jak w ubiegłym, nie miały wojskowej oprawy i przybrały charakter symboliczny.

Symboliczną uroczystość rozpoczęło złożenie kwiatów i wieńców pod Pomnikiem Orła Piastowskiego i Pomnikiem Ofiar Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych przy zgorzeleckim Cmentarzu Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego. O godz. 10:00 Burmistrz Miasta Zgorzelec – Rafał Gronicz wraz z Przewodniczącą Rady Miasta Zgorzelec – Katarzyną Murmyło oddali hołd bohaterskim żołnierzom, składając wieniec kwiatów od społeczności naszego miasta. Wiązanki okolicznościowe złożyli także przedstawiciele Starostwa Powiatowego: Starosta – Artur Bieliński oraz Etatowy Członek Zarządu – Ireneusz Owsik, przedstawiciele Urzędu Gminy Zgorzelec: Wójt – Piotr Machaj, Z-ca Wójta – Marek Wolanin oraz Przewodnicząca Rady Gminy – Anna Rakoczy, jak również reprezentanci związków kombatanckich i stowarzyszeń. 

O godz. 11:00 na moście Staromiejskim spotkali się Burmistrzowie Zgorzelca i Görlitz, którzy w kilku słowach skierowanych do mieszkańców nawiązali do dramatycznych wydarzeń sprzed lat oraz radości, jaką obecnie w czasach pojednania, daje życie na pograniczu. Burmistrzowie wspólnie wypuścili w powietrze dwa gołębie symbolizujące pokój pomiędzy narodami polskim i niemieckim. 

Obchody rocznicowe w naszym mieście rozpoczęły się już 7 maja, gdzie przy Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura w Zgorzelcu odbyło się ciche upamiętnienie ofiar niemieckiego obozu jenieckiego Stalag VIII A. W imieniu zgorzeleckiej społeczności Z-ca Burmistrza – Radosław Baranowski podczas uroczystości złożył kwiaty pod Pomnikiem Jeńców Stalagu VIII A. 

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Ruszył nabór wniosków na dotacje dla zabytków

Ruszył nabór wniosków na dotacje dla zabytków

Życie
wtorek, 15 czerwca 2021, 11:32
Zarząd Województwa Dolnośląskiego przyjął uchwałę o ogłoszeniu naboru wniosków o udzielenie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach znajdujących się na terenie województwa dolnośląskiego.
Protest aktywistów Greenpeace Polska na terenie KWB Turów / fot. Greenpeace Polska

Greenpeace zaskarżył koncesję dla Turowa

Życie
wtorek, 15 czerwca 2021, 09:47
Greenpeace złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na decyzję ministra klimatu i środowiska – Michała Kurtyki, przedłużającą koncesję dla kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów do 2044 roku.

Zobacz również