NaStyku.pl

Uczniowie z Osieka Łużyckiego przygotowali piękne szopki bożonarodzeniowe (GALERIA ZDJĘĆ)

W szkole podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Osieku Łużyckim właśnie zakończył się pierwszy konkurs na szopkę bożonarodzeniową a’la szopka krakowska.
fot. UM Zgorzelec
fot. UM Zgorzelec

Pomysłodawcy konkursu, nauczyciele Artur Burdosz i Iwona Zych, postawili warunek, że szopki – tak, jak te najbardziej znane, krakowskie – mają bazować na lokalnej architekturze. Zobaczcie jak pięknie można pokazać swoje otoczenie!

Szopki to jedna z pięknych bożonarodzeniowych tradycji. Na krótko przed Bożym Narodzeniem pojawiają się w przestrzeni publicznej miast i w kościołach, są też obecne w wielu domach. Można je kupić, ale wiele osób woli zrobić świąteczną szopkę samodzielnieRobią je także dzieci, a wiele szkół organizuje przedświąteczne konkursy. 

I właśnie jeden z takich konkursów ogłosili na początku miesiąca nauczyciele ze szkoły podstawowej w Osieku Łużyckim, Iwona Zych i Artur Burdosz. Sam pomysł, aby zachęcić dzieci i rodziców do stworzenia szopki bożonarodzeniowej, która na wzór słynnych szopek krakowskich*, bazowałaby na lokalnej, bliskiej uczniom architekturze miejsc zamieszkania, dojrzewał w głowie Artura Burdosza już od kilku lat. O wprowadzeniu pomysłu w czyn już w tym roku zadecydowała pani Iwona Zych, której pomysł na szopkę promującą urodę lokalnych wiosek bardzo się spodobał. I chyba nie tylko jej, co widać po pracach konkursowych, nad którymi pracowały i dzieci, i rodzice.  

Staranne wykonaniezastosowanie często nietypowych materiałów – jedną z szopek, przedstawiającą kościół w Osieku wykonano z łubianek i oryginalne pomysły tworcówzasługują na ogromne uznanie. Cieszy też, że autorzy tak pięknie pokazali urodę lokalnych budowli – kościołów w Osieku Łużyckim i Radomierzycach oraz najbardziej charakterystycznych dla naszego regionu domów przysłupowych i szachulcowych, jakich sporo jeszcze zachowało się w okolicznych wioskach.

Janek Lisowski – Dom przysłupowy

Jagoda i Maja Moczkodan – Kościół w Radomierzycach

Zosia i Wojtek Janek – Kościół w Osieku Łużyckim wersja otwarta

Lena Bębenek – Kościół w Osieku Łużyckim (biały)

Marta Wójcik, Karolina Zdonek i Zosia Gorzkowska – Dom szachulcowy 

oraz rodzice, którzy w różny sposób pomagali dzieciom w procesie twórczym

Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano w poniedziałek, 12 grudnia. Wręczenie nagród odbędzie się 21 grudnia. Pomysłodawcy myślą też o małej wystawie pierwszych konkursowych prac.

*Krakowska szopka zawiera charakterystyczne dla architektury stolicy Małopolski detale. Najczęściej prace są budowane na wzór krakowskich kościołów. Szopkarze chętnie odtwarzają fronton bazyliki mariackiej oraz wieże i kopuły katedry na Wawelu, ale inspirują ich także inne obiekty. Oprócz świętej rodziny tradycyjnymi bohaterami krakowskich szopek są: Lajkonik, smok wawelski, hejnalista i krakowiacy.                      

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Maszynista

OGŁOSZENIE O NABORZE DO PRACY: MASZYNISTA ZUW

Życie
czwartek, 16 maja 2024, 18:36
W związku z wakatem w Zakładzie Uzdatniania Wody, Zarząd Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji „Nysa” Sp. z o.o. ogłasza nabór na stanowisko: Maszynista ZUW

Zobacz również

Woda w kulturze i sztuce
Życie
środa, 15 maja 2024, 11:47

Woda w kulturze i sztuce

Woda od zawsze fascynowała ludzi i miała ogromne znaczenie w...