NaStyku.pl

Tysiąclecie pokoju w Budziszynie. Wykład prof. dr hab. Stanisława Rosika

W tym roku przypadają dwie znaczące rocznice. Jedna to 1000-lecie podpisania pokoju w Budziszynie, a druga to 100-lecie odzyskania niepodległości. Muzeum Łużyckie zorganizowało cykl wykładów, których celem jest przybliżenie wiedzy na temat tych wydarzeń.
Kto i jak zwyciężył trzecią wojnę między Bolesławem Chrobrym a Henrykiem II? Muzeum Łużyckie zaprasza na wykład!
Kto i jak zwyciężył trzecią wojnę między Bolesławem Chrobrym a Henrykiem II? Muzeum Łużyckie zaprasza na wykład!

Pierwszy wykład odbędzie się 15 lutego br. o godzinie 18.00 w Domu Jakuba Böhme przy ul. Daszyńskiego 12 w Zgorzelcu. Prof. dr hab. Stanisław Rosik postara się odpowiedzieć na pytanie "Kto i jak zwyciężył trzecią wojnę między Bolesławem Chrobrym a Henrykiem II?".

30 stycznia 2018 r. minęło dokładnie 1000 lat od podpisania polsko-niemieckiego traktatu pokojowego między Bolesławem Chrobrym a cesarzem Henrykiem II. Na jego mocy zakończono w 1018 r. wojnę toczoną od 1015, a jednocześnie cały cykl prowadzonych od 1002 wojen o Czechy i Łużyce, ustalono podział ziem oraz utwierdzono polityczne małżeństwo z Bolesława z Odą.

- Obrona Niemczy w 1017 r. przez załogę Bolesława Chrobrego przed wojskami Henryka II oraz kończący wojny między tymi władcami pokój budziszyński z 1018 r. należą do najważniejszych epizodów z początków polsko-niemieckiej historii.  Na gorąco opisał je Thietmar z Merseburga, a jego opowieść to niezwykle interesujący głos w debacie ówczesnych elit cesarstwa nad oceną tych wydarzeń. Wykład stanowi "wędrówkę" w świecie przedstawionym przez znakomitego kronikarza, by poznać nie tylko fakty z przeszłości, ale też wywołane przez nie opinie i emocje – zapowiada prof. dr hab. Stanisław Rosik.

Wstęp jest wolny. Serdecznie zapraszamy.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również