NaStyku.pl

Tysiąclecie pokoju w Budziszynie. Wykład prof. dr hab. Stanisława Rosika

W tym roku przypadają dwie znaczące rocznice. Jedna to 1000-lecie podpisania pokoju w Budziszynie, a druga to 100-lecie odzyskania niepodległości. Muzeum Łużyckie zorganizowało cykl wykładów, których celem jest przybliżenie wiedzy na temat tych wydarzeń.
Kto i jak zwyciężył trzecią wojnę między Bolesławem Chrobrym a Henrykiem II? Muzeum Łużyckie zaprasza na wykład!
Kto i jak zwyciężył trzecią wojnę między Bolesławem Chrobrym a Henrykiem II? Muzeum Łużyckie zaprasza na wykład!

Pierwszy wykład odbędzie się 15 lutego br. o godzinie 18.00 w Domu Jakuba Böhme przy ul. Daszyńskiego 12 w Zgorzelcu. Prof. dr hab. Stanisław Rosik postara się odpowiedzieć na pytanie "Kto i jak zwyciężył trzecią wojnę między Bolesławem Chrobrym a Henrykiem II?".

30 stycznia 2018 r. minęło dokładnie 1000 lat od podpisania polsko-niemieckiego traktatu pokojowego między Bolesławem Chrobrym a cesarzem Henrykiem II. Na jego mocy zakończono w 1018 r. wojnę toczoną od 1015, a jednocześnie cały cykl prowadzonych od 1002 wojen o Czechy i Łużyce, ustalono podział ziem oraz utwierdzono polityczne małżeństwo z Bolesława z Odą.

- Obrona Niemczy w 1017 r. przez załogę Bolesława Chrobrego przed wojskami Henryka II oraz kończący wojny między tymi władcami pokój budziszyński z 1018 r. należą do najważniejszych epizodów z początków polsko-niemieckiej historii.  Na gorąco opisał je Thietmar z Merseburga, a jego opowieść to niezwykle interesujący głos w debacie ówczesnych elit cesarstwa nad oceną tych wydarzeń. Wykład stanowi "wędrówkę" w świecie przedstawionym przez znakomitego kronikarza, by poznać nie tylko fakty z przeszłości, ale też wywołane przez nie opinie i emocje – zapowiada prof. dr hab. Stanisław Rosik.

Wstęp jest wolny. Serdecznie zapraszamy.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Projekt rewitalizacji Śródmieścia w Zgorzelcu - etap III / fot. UM Zgorzelec

Utrudnienia w ruchu na ul. Bohaterów Getta w Zgorzelcu

Życie
piątek, 22 lutego 2019, 13:07
Plac budowy został już formalnie przekazany wykonawcy. W przyszłym tygodniu ruszą roboty, polegające na przebudowie drogi ul. Boh. Getta - od skrzyżowania z ul. Langiewicza i E. Plater do skrzyżowania z ul. Warszawską, Staszica, Daszyńskiego i Okrzei.
Zdjęcie ze spotkania, które zorganizowano 20 lutego 2019 r. w Urzędzie Gminy i Miasta Węgliniec / fot. Gmina i Miasto Węgliniec

Posterunek policji w Węglińcu zostanie przywrócony?

Życie
piątek, 22 lutego 2019, 09:49
Zlikwidowany niecałe cztery lata temu posterunek policji w Węglińcu zostanie przywrócony. Ma się mieścić w obiekcie Ochotniczej Straży Pożarnej przy ul. kard. Wojtyły. Takie są przynajmniej plany.

Zobacz również