Wirusa COVID-19 wykryto pod koniec 2019 w Chinach. Od tego czasu rozprzestrzenił się po świecie. Można powiedzieć, że rok 2020 był rokiem "wyjętym z życia" dla całego świata. Lockdown, dezynfekcja, maseczki, problemy z dostępem do służby zdrowia, zakaz wychodzenia z domu bez wyraźnego powodu. To była nasza codzienność przez wiele miesięcy.
W Polsce pierwszy przypadek koronawirusowa został odnotowany dokładnie 4 marca 2020 roku. Natomiast w Zgorzelcu pierwszy, potwierdzony przypadek pojawił się 17 marca tego samego roku. Natomiast 7 kwietnia potwierdzono pierwszy zgon z powodu wirusa w naszym powiecie.
Od początku pandemii minęły trzy lata, jak ukształtowany się statystyki w związku z COVID-19 w Polsce?
Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, od 4 marca 2020 roku w Polsce odnotowano łącznie 6 432 315 przypadków SARS-COV-2, z czego 5 335 809 osób wyzdrowiało, a 118 952 osoby zmarły.
Czy koronawiursu zniknął z Polski?
Niestety nie. Mimo, że w Polsce zniesiono stan epidemii z dniem 1 czerwca 2022, wciąż obowiązują pewne zalecenia związane z występowaniem koronawirusa. COVID-19 obecnie traktuje się jak inne, sezonowe choroby np. grypę. Obecnie w naszym kraju zakażonych jest 427 osób, z czego 14 w województwie dolnośląskim. Najwięcej bo aż 71 w wojewódzkie śląskim.
Obecne restrykcje i zalecenia w związku z COVID-19
W 2022 roku zniesiono obowiązek kwarantanny, utrzymywania dystansu czy noszenia maseczek w przestrzeni publicznej Ten ostatni jednak wciąż obowiązuje w placówkach medycznych. Obecnie są to raczej zalecenia niż nakazy. Mimo, że wirus nie stanowi dla nas już tak dużego zagrożenia, warto zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, chociażby dezynfekować ręce po powrocie do domu.