NaStyku.pl

To dzięki nim żyje się lepiej na Dolnym Śląsku – jakie projekty tworzą lokalni działacze?

Dla małych społeczności zaangażowanie, pomysłowość i nieustępliwość lokalnych działaczy jest na wagę złota. To oni walczą o lepsze życie mieszkańców.
Zajęcia z integracji sensorycznej w Sulikowie
Zajęcia z integracji sensorycznej w Sulikowie

W szkole w Sulikowie, w ramach programu „WzMOCnij swoje otoczenie”, powstał gabinet integracji sensorycznej, który pozwoli skutecznie diagnozować najmłodszych mieszkańców gminy. Granty pozwoliły również na wyposażenie hali sportowej w Pielgrzymce i stworzenie profesjonalnej sekcji tenisa stołowego, aby rozwijać pasję u najmłodszych sportowców. To lokalni działacze wiedzą najlepiej, co jest najbardziej potrzebne w ich małych ojczyznach, dlatego projekty przez nich realizowane przynoszą ogromne korzyści.

Inicjatywy rodzące się wśród mniejszych społeczności mają olbrzymią zaletę – są szyte na miarę. Lokalni działacze, samorządowi lub tworzący popularne organizacje pozarządowe, najlepiej wiedzą, jakie potrzeby ma dana gmina, jej młodsi i starsi mieszkańcy czy odwiedzający ją turyści. Siłę tych lokalnych społeczności i ich przedstawicieli mogliśmy obserwować podczas pandemii koronawirusa, kiedy mimo zamknięcia w domach powstawały wyjątkowe inicjatywy. Lokalne projekty rodzą się od lat, ale teraz są szczególnie potrzebne i doceniane, powstaje też dużo więcej programów grantowych, oferujących im wsparcie.

Finanse to wyzwanie, nie przeszkoda

Kreatywność i znajomość potrzeb lokalnych społeczności to największa przewaga lokalnych działaczy – to w ich głowach rodzą się ciekawe inicjatywy, często przeszkodą jest jednak brak funduszy. Aktywistom, gminom i instytucjom pomagają programy grantowe. Jednym z nich jest inicjatywa Polskich Sieci Elektroenergetycznych „WzMOCnij swoje otoczenie”, której celem jest wyłonienie najlepszych projektów związanych z rozwojem infrastruktury, aktywizacją życia społecznego i kulturalnego oraz finansowe wsparcie w ich wdrożeniu. Idea programu jest zbliżona do znanego i sprawdzonego rozwiązania, jakim jest budżet partycypacyjny, dzięki któremu mieszkańcy mogą aktywnie zmieniać swoją okolicę.

W małych społecznościach w całej Polsce są ludzie, którzy cały czas myślą o tym co można zrobić lepiej, jak poprawić komfort życia, zadbać o rozwój dużych i małych społeczności. Takie działania mają ogromny wpływ na różne dziedziny życia: od zdrowia po wykształcenie, rozwój i sport – mówi Kamil Piszczałka, instruktor tenisa stołowego.

Cieszymy się, że nasza praca jest coraz bardziej zauważana i doceniana, nie tylko w miejscach, w których żyjemy. Finanse, szczególnie w sporcie, to zawsze duże wyzwanie, ale jak pokazał nasz projekt „Sekcja tenisa w gminie Pielgrzymka” można zdobyć grant i zrealizować swój cel – dodaje Kamil Piszczałka.

Dzięki grantowi pozyskanemu przez lokalnych działaczy, w programie „WzMOCnij swoje otoczenie”, powstała baza sportowa niezbędna do otwarcia sekcji tenisa stołowego w gminie Pielgrzymka. Sprzęt został przekazany do Szkoły Podstawowej w Pielgrzymce. Największe zainteresowanie wśród przyszłych sportowców wzbudził robot do gry w tenisa. W zeszłym roku rozpoczął się także nabór do otwartej Sekcji Tenisa Stołowego, potem plany sportowców pokrzyżowała pandemia, ale jak zapowiada instruktor zawodnicy lada chwila wracają do treningów. Efektem projektu jest też zainteresowanie Polskiego Związku Tenisa Stołowego, który właśnie podpisał umowę ze szkołą co oznacza, że w przyszłości zawodnicy będą mogli pełnoprawnie brać udział w zawodach organizowanych przez PZTS.

W trosce o najmłodszych mieszkańców

W ubiegłym roku w gminie Sulików dzięki grantom przyznanym przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne zrealizowano program „Energiczne dzieci naszą siłą”. W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sulikowie uruchomiony został szkolny gabinet integracji sensorycznej, dzięki któremu można odpowiednio wcześnie i trafnie diagnozować zaburzenia integracji sensorycznej u najmłodszych mieszkańców gminy. Szkoła w Sulikowie jest pierwszą szkołą w powiecie oferującą zajęcia integracji sensorycznej dla swoich uczniów. Oprócz samego rozpoznania prowadzone są również zajęcia terapeutyczne, których celem jest niwelowanie zaburzeń związanych z SI.

Zaburzenia integracji sensorycznej to nie jest nowe zjawisko, zawsze były dzieci, którym ciężko było wytrzymać 45 minut w ławce bez wiercenia się i rozmawiania, dzieci z potrzebą ruchu, dzieci którym przeszkadzają zapachy lub dźwięki, ale różnica jest taka, że kiedyś ci młodzi ludzie mieli przyklejaną łatkę niegrzecznych lub problematycznych, a dziś są terapie, które mogą im pomóc. Bardzo ważna jest wczesna diagnoza i właściwa terapia, dlatego dla nas istotna była również edukacja dorosłych, którzy obserwując dzieci w życiu codziennym mogą rozpoznawać pierwsze symptomy – mówi Karolina Rachańska, koordynatorka projektu „Energiczne dzieci naszą siłą” w Sulikowie.

W ramach projektu w szkole przeprowadzono także akcję edukacyjną dla mieszkańców gminy, rodziców i dziadków, w zakresie rozpoznawania problemów związanych z zaburzeniami integracji sensorycznej wśród dzieci.

Nasz projekt dał możliwość zdiagnozowania i terapii dzieci nie tylko z naszej szkoły, ale również placówek w całej gminie. Epidemia koronawirusa nieco przeszkodziła w prowadzeniu terapii, ale wracamy już do normalności i możemy znów działać – dodaje mówi Karolina Rachańska.

Integracja sensoryczna w Sulikowie

Integracja sensoryczna w Sulikowie

„WzMOCnij swoje otoczenie”

W pierwszej edycji programu „WzMOCnij swoje otoczenie”, organizowanego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne, zgłoszone zostały 284 projekty, a 88 nich wybrano do realizacji. Ich beneficjentami jest 110 tys. mieszkańców gmin w całej Polsce.

Uważamy, że najmocniejszym punktem naszej inicjatywy jest fakt, że projekty może zgłaszać szerokie grono podmiotów, realizujących misję społeczną w gminach - samorządy, wiejskie i miejskie instytucje, które im podlegają oraz organizacje pozarządowe. Co ważne, Ci wnioskujący najlepiej znają potrzeby społeczności, w których funkcjonują – mówi Aleksander Maicher z Wydziału Komunikacji Społecznej PSE. Zrealizowane projekty wpływają pozytywnie na różne dziedziny życia mieszkańców i sprawiają, że gmina staje się jeszcze lepszym miejscem do życia – dodaje.

Tegoroczna edycja programu wkracza już w fazę realizacji projektów. Zakończą się one do końca roku. O grant w wysokości do 20 tys. zł mogły ubiegać się samorządy, ich jednostki budżetowe oraz organizacje pozarządowe z ponad 80 gmin z ośmiu województw w całej Polsce.

Na terenie dolnośląskich gmin PSE realizują projekt inwestycyjny budowy linii 400kV relacji Mikułowa - Świebodzice, która ma zabezpieczyć dostawy energii elektrycznej dla ponad trzech milionów mieszkańców województwa dolnośląskiego.

Szczegóły dostępne są na stronie internetowej www.wzmocnijotoczenie.pl 

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. KPP Lubań

Policjanci wspólnie z KAS zabezpieczyli nielegalny alkohol i papierosy

Życie
czwartek, 18 kwietnia 2024, 08:52
ubańscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Oddział w Zgorzelcu zabezpieczyli 11 litrów alkoholu, około 2 kg krajanki tytoniowej oraz 150 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Zobacz również