Grypa żołądkowa, zwana też grypą jelitową lub po prostu jelitówką w ostatnich dniach dotyka coraz więcej dzieci żłobkowych, przedszkolnych oraz dorosłych w Zgorzelcu. W tym roku to już trzecia fala tej choroby wirusowej.
Chociaż jelitówka dość szybko samoistnie przemija i rzadko powoduje powikłania, to jednak jej objawy jakimi są wymioty i biegunka są bardzo uciążliwe. To w jaki sposób przechodzimy zakażenie zależy też od naszej odporności. Niektóre osoby przechodzą chorobę dość łagodnie, inni przez kilka dni zmagają się z wymiotami i biegunką.
- Początkowo myślałam, że córeczka po prostu się zatruła. Jednego dnia zwymiotowała kilka razy i czuła się słabo, ale po przespanej nocy wstała i była znów sobą - mówi nam Daria Radek, mieszkanka Zgorzelca. - Szybko jednak dostaliśmy informację z przedszkola, że niestety wymiotuje coraż więcej dzieci, a placówce rozniosła się jelitówka - dodaje.
Jak udało nam się dowiedzieć do zgorzeleckich przychodni zgłasza się coraz więcej rodziców z dziećmi, których dotknęła grypa jelita.
Choroba w istocie jest wirusowym zakażeniem układu pokarmowego. Najczęściej wywołują je rotawirusy, norowirusy lub adenowirusy, które przedostają się do błony śluzowej żołądka. Organizm walcząc z zakażeniem
Jelitówka to choroba, która ogranicza się samoistnie
Niestety grypa żołądkowa jest bardzo zaraźliwa. Jeśli choruje jeden członek rodziny, istnieje bardzo dużo prawdopodobieństwo, że wszyscy będą chorować. Patogeny odpowiedzialne za rozwój jelitówki przenoszą się drogą kropelkową od osoby chorej przez bezpośredni kontakt z wydzieliną pochodzącą z jej dróg oddechowych lub pokarmowych i styczność ze skażonymi przedmiotami. Do zakażenia dojść może również przez spożycie skażonej wody lub zjedzenie posiłku przygotowanego bez zachowania zasad higieny.
Na szczęście zakażenie wirusami chociaż uciążliwe, zarówno u dzieci jak i dorosłych dość szybko mija. Choroba może trwać od 3 do 7 dni. Chociaż zazwyczaj przebiega bez powikłań w skrajnych sytuacjach może zakończyć się hospitalizacją. U małych dzieci, osób starszych i osłabionych może dojść do odwodnienia organizmu.
Jak leczyć jelitówkę w domu?
Przy grypie żołądkowej odpowiednia dieta może pomóc złagodzić objawy. Podstawą jest przyjmowanie płynów, najlepiej zwykłej wody, aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Wodę należy popijać małymi łykami. Warto ją pić na przemian z czarną (niesłodzoną) herbatę. Należy unikać soków czy gazowanych napojów – mogą podrażnić żołądek, a tym samym nasilić objawy.
Choć chory nie ma apetytu, a próby spożycia posiłku w większości przypadków kończą się wizytą w toalecie, to jednak warto zadbać o lekką dietę w czasie choroby. Najlepiej zdecydować się na posiłki lekkostrawne, które nie podrażniają żołądka.
Przy problemach ze strony układu pokarmowego dobrze sprawdza się kleik ryżowy, gotowane mięso z kurczaka, a także gotowana marchewka. To produkty lekkie, które dodatkowo mają działanie zapierające. Pamiętaj jednak, by w czasie choroby nie przyprawiać posiłków.