NaStyku.pl

Sześciokilogramowe pisklę

Dwumiesięczne potomstwo sępów płowych z Naszego Zoo Görlitz-Zgorzelec rozwija się doskonale.
Dobrze chronione - sześciotygodniowe pisklę sępa z rodzicem w gnieździe / fot. www.zoo-goerlitz.de, C. Hammer
Dobrze chronione - sześciotygodniowe pisklę sępa z rodzicem w gnieździe / fot. www.zoo-goerlitz.de, C. Hammer

Jest waga oraz woreczek na pióra do badań w celu okreśelnia płci. Wszystko gotowe na pierwsze badanie pisklęcia sępa płowego, wyklutego w marcu. Młody sęp aktualnie, ma niewiele z uroczego pisklęcia pokrytego puchem. Z białą skórą, z której wyrastają pierwsze pióra, aktualnie przypomina bardziej wyrośniętego pieczonego kurczaka.

Całe badanie trwa zaledwie dziesięć minut.

Staramy się, aby wywołać jak najmniejszy stres zarówno u rodziców jak i pisklęcia – ​​wyjaśnia kuratora zwierząt Catrin Hammer. - Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyniku badań, ptak jest zdrowy i rozwija się doskonale.

Hodowlana para sępów płowych Agathe i Arthur od wielu lat wychowuje potomstwo w Naszym Zoo Görlitz-Zgorzelec. Co roku w styczniu składają jedno jajo, które wysiadują na przemian przez 55 dni. Niektóre z ich dzieci po uzyskaniu dojrzałości przeprowadziły się do innych ogrodów zoologicznych, niektóre nadal mieszkają w Görlitz, a jeden z sępów trzy lata temu został wypuszczony na wolność w Bułgarii, w ramach projektu reintrodukcji. Młody sęp wyposażony w nadajnik, nadal regularnie przesyła dane o swoim położeniu. Więcej informacji na ten temat oraz możliwości objęcia projektu patronatem ochrony przyrody, można znaleźć na stronie www.tierpark-goerlitz.de/pl/Naturschutz-Patenschaften-1.html

Jako policjanci zdrowia, sępy odgrywają bardzo ważną rolę w łańcuchu zależności przyrodniczych. Pestycydy, nielegalne polowania, turbiny wiatrowe a także stosowanie diklofenaku, środka przeciwbólowego, niestety wciąż używanego w weterynarii w niektórych krajach, w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zdziesiątkowały światową populację sępów.

Jeszcze kilka miesięcy zajmie tegorocznemu młodemu sępowi zanim osiągnię rozpiętość skrzydeł dochodzącą do 2,7 m oraz nauczy się latać. Goście odwiedzający Nasze Zoo mogą śledzić rozwój tych charyzmatycznych padlinożerców, przez kamerę z widokiem na ich gniazdo, znajdującą się przy wolierze.

Nasze Zoo oraz znajdujące  się nieopodal centrum testowe, aktualnie otwarte są codziennie od godziny od 9:00 do 18:00.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również