NaStyku.pl

Sybiracy wspominają

W najbliższą niedzielę uroczystą mszą świętą i wiązankami kwiatów złożonymi pod tablicą pamiątkową w kościele pw. św. Bonifacego uczcimy kolejną rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir.
Organizatorem obchodów jest Związek Sybiraków w Zgorzelcu.
Organizatorem obchodów jest Związek Sybiraków w Zgorzelcu.

Zgorzeleckie obchody rocznicowe odbędą się w niedzielę 11 lutego w kościele p.w. św. Bonifacego. Jak co roku na ich program złożą się msza święta (godz. 11.00) w intencji wszystkich dotkniętych tragedią nieludzkich deportacji oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod tablicą pamiątkową ufundowaną w 53. rocznicę zsyłki. Obok zgorzeleckich Sybiraków i ich rodzin w obchodach uczestniczyć będą przedstawiciele samorządów Zgorzelca i okolicznych gmin, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy Zgorzelca.

10 lutego 1940 r. władze sowieckie przeprowadziły pierwszą z czterech masowych deportacji obywateli polskich. Według danych NKWD do północnych obwodów Rosji i na zachodnią Syberię wywieziono wówczas około 140 tys. ludzi, głównie chłopów, mieszkańców małych miasteczek, rodziny osadników wojskowych oraz pracowników służby leśnej. Deportowanych przewożono w wagonach towarowych z zakratowanymi oknami, do których ładowano po 50, a czasami więcej osób. Podróż na miejsce zsyłki trwała niekiedy nawet kilka tygodni. Warunki panujące w czasie transportu były przerażające, ludzie umierali z zimna, z głodu i wyczerpania. Kolejne deportacje obywateli polskich przeprowadzono w kwietniu i czerwcu 1940 r. Ostatnią rozpoczęto w przededniu wojny niemiecko-sowieckiej pod koniec maja 1941 r. NKWD oszacowało, że w czterech deportacjach zesłano łącznie około 330-340 tys. osób. Wśród objętych deportacjami rodzin byli także późniejsi mieszkańcy Zgorzelca. To właśnie oni i ich rodziny tworzą zgorzeleckie Koło Związku Sybiraków, które od lat kultywuje pamięć o deportacjach i ich ofiarach. 

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również