NaStyku.pl

Strażacy walczyli o życie 11-letniego chłopca

Strażacy już nie tylko gaszą pożary i wyjeżdżają do wypadków... Udzielają też pierwszej pomocy przedmedycznej i często ratują życie. Ostatnio walczyli o 11-latka, u którego nastąpiło zatrzymanie krążenia.
Państwowa Straż Pożarna / zdjęcie ilustracyjne
Państwowa Straż Pożarna / zdjęcie ilustracyjne

Z roku na rok strażakom przybywa zadań. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu gasili wyłącznie pożary. Dzisiaj jednak pożary stanowią mały procent wszystkich zdarzeń. Obecnie straż pożarna wzywana jest dosłownie do wszystkiego, zaczynając od wypadków drogowych, usuwania skutków powodzi i silnych wiatrów, zdarzeń chemicznych i ekologicznych, a kończąc na przysłowiowym ściąganiu kota z drzewa.

Do obowiązków straży pożarnej doliczamy również działania medyczne z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy. W Państwowej Straży Pożarnej każdy funkcjonariusz posiada takie kwalifikacje. Z roku na rok rośnie także liczba ochotników po takim kursie. Tym samym rośnie liczba zdarzeń medycznych, do których wyjeżdżają strażacy nie tylko zawodowi, ale również ochotnicy. Do takiego właśnie zdarzenia zostali wezwani w ubiegły piątek zgorzeleccy strażacy…

14 lutego 2020 r. około godziny 12:43 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Zgorzelcu wpłynęło zgłoszenie o zatrzymaniu krążenia u 11-letniego chłopca (mieszkańca Pieńska). Na miejsce zdarzenia zadysponowano zastęp OSP Pieńsk oraz dwa zastępy JRG Zgorzelec – informuje mł. asp. Wojciech Piechowicz z KP PSP Zgorzelec.

Jako pierwsi na miejsce dotarli druhowie z OSP Pieńsk. Ustalono, że u 11-letniego chłopca doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Jako pierwsza pomocy udzielała matka chłopca, która rozpoczęła resuscytację krążeniowo-oddechową i prowadziła ją do czasu przyjazdu pierwszych zastępów.

W dalszej kolejności czynności ratownicze przejęli druhowie z OSP Pieńsk, którzy udrożnili drogi oddechowe i przystąpili do resuscytacji krążeniowo-oddechowej wspomaganej 100% tlenem. Po przybyciu zastępów PSP wspólnie prowadzono działania ratownicze z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy u poszkodowanego. Po dotarciu na miejsce zespołu ratownictwa medycznego, strażacy wraz ratownikami medycznymi prowadzili dalsze czynności resuscytacyjne u chłopca – dodaje strażak.

Na szczęście czynności życiowe u 11-latka zostały przywrócone. Chłopiec został przewieziony do szpitala.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Urząd Skarbowy w Zgorzelcu.

Więcej czasu na złożenie PIT

Życie
środa, 01 kwietnia 2020, 09:59
Standardowo termin na złożenie rocznego zeznania PIT upływa 30 kwietnia. W tym roku deklaracje można jednak składać do końca maja.

Zobacz również