26 lutego 2021 r. o godzinie 12.00 w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zgorzelcu, odbyła się w formie wideokonferencji odprawa roczna kadry kierowniczej jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej województwa dolnośląskiego. W odprawie uczestniczył Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Zgorzelcu kpt. mgr inż. Grzegorz Fleszar.
Podczas spotkania st. bryg. Marek Kamiński Dolnośląski Komendant Wojewódzki PSP we Wrocławiu, omówił działalność Państwowej Straży Pożarnej województwa dolnośląskiego w 2020 r. oraz plany i kierunki działalności w roku bieżącym.
W odprawie udział wzięli nadbryg. Andrzej Bartkowiak Komendant Główny PSP, nadbryg. dr inż. Adam Konieczny Zastępca Komendanta Głównego PSP. Na zaproszenie Komendanta Powiatowego PSP w odprawie w Zgorzelcu w formie zdalnej udział wzięli, Artur Bieliński – Starosta Zgorzelecki oraz dh Jan Kolbuch – Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Zgorzelcu.
Podobnie jak w wielu innych sferach życia publicznego, w działalności dolnośląskiej PSP i OSP w 2020 r. silnie zaznaczyły się uwarunkowania wynikające z zagrożenia pandemią koronawirusa. Dolnośląscy strażacy zostali postawieni wobec konieczności sprostania zupełnie nowym wyzwaniom, z jakimi wcześniej nie mieli do czynienia. Rygory i obostrzenia wprowadzane w ramach walki z pandemią, a jednocześnie konieczność realizacji zarówno bieżących zadań ratowniczo – gaśniczych, jak i aktywnego udziału w akcji przeciwko COVID–19, zaważyły na funkcjonowaniu całej dolnośląskiej formacji strażackiej.
W toku odprawy wielokrotnie wskazywano na rozległe konsekwencje pandemii dla procesu realizacji zadań. Jednak konieczny w zaistniałej sytuacji, zwiększony wysiłek organizacyjny, szkoleniowy, a przede wszystkim ludzki, przyniósł wymierny efekt. Zaangażowanie dolnośląskich strażaków w znacznym stopniu wpłynęło na skuteczność walki z pandemią. Strażacka aktywność na wszystkich newralgicznych odcinkach działań służących wzmacnianiu bezpieczeństwa i ochronie ludności, owocowała konkretnymi dokonaniami. A równocześnie, dzięki ofiarności w służbie, strażacy skutecznie realizowali swoje zasadnicze powinności związane z szeroko rozumianym ratownictwem i ochroną ludności.
Potwierdzeniem wysokich ocen strażackiej służby są fakty. Oto niezależnie od normalnych zadań wynikających z istoty strażackiej profesji, konieczne było np. dokonywanie fumigacji, czyli oprysków dezynfekcyjnych obiektów i przestrzeni. W związku z tym, na ogólną liczbę ponad 5700 wyjazdów do zdarzeń związanych z koronawirusem, strażacy odnotowali aż 665 właśnie do prowadzenia fumigacji. Inna kategoria pokazuje skalę strażackiego zaangażowania w udzielaniu wsparcia w przypadku izolowanych zdarzeń ratownictwa medycznego. O ile w minionych latach takich przypadków wsparcia PRM przez ratowników straży pożarnej było w granicach 1800, to w minionym roku odnotowano ich aż 2886, co oznacza wzrost o 59%. Ogółem, w związku z pandemią, w minionym roku dolnośląscy strażacy zrealizowali blisko 7000 dodatkowych zadań.
Ten obraz dolnośląskiej formacji strażackiej byłby jednak niepełny, gdyby pominąć jakże ważny aspekt odpowiedniego zabezpieczenia w sprzęt i wyposażenie. I tu należy podkreślić znaczenie obecności na dorocznej odprawie przedstawicieli władz oraz zaprzyjaźnionych służb. O ile bowiem strażacy zasługują na słowa najwyższego uznania za ofiarność, zaangażowanie, poziom wyszkolenia etc. to jednak bez odpowiedniego nowoczesnego sprzętu i wyposażenia, a także zaplecza logistycznego, nie mogliby skutecznie wykonać swoich obowiązków na wymaganym poziomie.
Pod tym właśnie względem w ubiegłym roku udało się, właśnie dzięki wsparciu ze strony władz państwowych i samorządowych, zaprzyjaźnionych instytucji i organizacji, pozyskać niemałe środki m.in. na zakup nowoczesnych samochodów pożarniczych i sprzętu ratowniczego, a także systemów łączności radiowej, zestawów pralniczych itp. Dzięki darczyńcom nie zabrakło strażakom także środków ochrony osobistej przed covidem, jak płyny do dezynfekcji, maseczki, rękawiczki, ubrania ochronne itd.
W roku 2020 komendy miejskie i powiatowe PSP otrzymały darowizny rzeczowe na kwotę ponad 578 tys. zł. Ponadto budżet komend został zwiększony ze środków samorządowych na kwotę 470.470,00. Ale znaczące wsparcie odczuli także druhowie OSP. Np. w minionym roku dokonano rozdziału dotacji z MSWiA na zadanie „Przygotowanie jednostek ochotniczych straży pożarnych do działań ratowniczo – gaśniczych” Na ten cel przyznano ochotniczym strażom pożarnym z terenu województwa dolnośląskiego nie włączonych do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, łączną kwotę dotacji 2 760 000 zł. Za to wsparcie finansowymi dotacjami, za środki ofiarowane przez darczyńców i generalnie za zrozumienie potrzeb współczesnego ratownictwa, komendant Kamiński, w imieniu dolnośląskich strażaków, złożył serdeczne podziękowania.
W 2020 roku na terenie województwa dolnośląskiego odnotowano ogółem 49 196 zdarzeń. W tej liczbie było 13 635 pożarów, 31 830 innych miejscowych zagrożeń. Strażacy dolnośląscy, którzy z powodzeniem wykonali zarówno swoje zadania ratowniczo – gaśnicze, jak i liczne obowiązki dodatkowe, związane z koronawirusem, mają zatem pełne prawo do satysfakcji i poczucia dobrze wypełnionego obowiązku.
Taka jest generalna konkluzja dorocznej odprawy. Jednak życie toczy się dalej, niesie z sobą nowe wyzwania, a stara prawda głosi, że ten kto się zatrzymuje, ten się cofa. Dlatego dolnośląscy strażacy, uwzględniając zarówno dotychczasowe doświadczenia, jak też prognozowane zmiany i tendencje dotyczące m.in. znacznego wzrostu zdarzeń miejscowych, a w szczególności drogowych, potrzeby dalszego unowocześniania sprzętu i wyposażenia, poprawy warunków bytowych i szkoleniowych, postawili przed sobą kolejne ambitne wyzwania. Czas pokaże, czy im sprostają.