Kolejne rozmowy zakończyły się fiaskiem
Od rana w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie trwało kolejne posiedzenie Prezydium Rady Dialogu Społecznego o obecnej sytuacji w oświacie. Podczas spotkania wicepremier Beata Szydło przedstawiła nowy pakt społeczny dla oświaty, który został rozpisany na 4 lata – do 2023 r. Składa się z dwóch części, a pierwsza zakłada:
- drugą podwyżkę dla nauczycieli we wrześniu tego roku (pierwsza w styczniu wyniosła 5%) – łącznie wzrost wynagrodzeń o 15%,
- skrócenie stażu zawodowego,
- ustalenie minimalnej kwoty za wychowawstwo w kwocie 300 zł,
- zmianę w systemie oceniania nauczycieli,
- redukcję biurokracji.
Ta propozycja jest najlepsza, przemyślana i gwarantuje podwyżki – mówiła Beata Szydło.
Nie udało się jednak dojść do porozumienia. Sławomir Brodniarz poinformował, że propozycja rządu jedynie "zaognia sytuację". Zastrzeżenia ZNP budzi druga część przedstawionego planu – zwłaszcza kwestia pensum. W 2023 roku nauczyciel dyplomowany miałby zarabiać 8 tys. zł brutto, ale kosztem większej liczby godzin pracy, a ta wzrosłaby z 18 do 22 lub nawet do 24.
Rozmowy mogą być wznowione w niedzielę o godzinie 18.00.
Strajk nauczycieli w Zgorzelcu – dzieci będą miały zapewnioną opiekę
Ostatnia tura rozmów między przedstawicielami polskiego rządu a przedstawicielami nauczycielskich związków zawodowych zakończyła się fiaskiem. Oznacza to, że zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, w poniedziałek do strajku przystąpią pracownicy wszystkich zgorzeleckich przedszkoli publicznych i publicznych szkół podstawowych. Podczas zapowiadanego wcześniej, drugiego spotkania władz miasta z dyrektorami placówek i szefową zgorzeleckiego oddziału ZNP, zwołanego we wtorek (2 kwietnia), potwierdzono, że mimo strajku wszystkie podległe miastu placówki, wspierane częściowo przez zgorzelecki hufiec ZHP, zapewnią opiekę dzieciom i uczniom – poinformowało Miasto Zgorzelec.
Strajk nauczycieli w Gminie Wiejskiej Zgorzelec
W czasie strajku nauczycieli dowozy do szkół funkcjonujących na terenie Gminy Wiejskiej Zgorzelec będą realizowane zgodnie z planem. Uczniowie będą mieli zapewnioną opiekę przez dyrektorów placówek. Ponadto wójt Piotr Machaj zorganizował opiekę dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym dla pracowników urzędu.
W związku z zapowiadanym strajkiem nauczycieli Wójt Gminy Zgorzelec informuje swoich pracowników, iż w razie braku zapewnienia opieki nad dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym na okres strajku pracownicy będą mogli przychodzić do pracy ze swoimi dziećmi. Na czas pracy pociechy będą miały zapewnioną odpowiednią opiekę, w tym możliwość doglądania ich przez samych rodziców. Tym samym Wójt zachęca pracodawców z terenu gminy Zgorzelec do zorganizowania podobnej akcji – umożliwiającej pracownikom przyjście do pracy wraz ze swoimi dziećmi – czytamy w komunikacie Urzędu Gminy Zgorzelec.
Nauczyciele strajkują, ale praktyki odbywają się wg planu
Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Zgorzelcu informuje:
Biorąc pod uwagę liczbę nauczycieli i pracowników niepedagogicznych, którzy zadeklarowali wolę przystąpienia do strajku, Dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Zgorzelcu informuje, że w poniedziałek 8 kwietnia 2019 r. szkoła zapewni wszystkim przybyłym w tym dniu uczniom udział w zajęciach wychowawczo-opiekuńczych. Podobnie będzie się działo w trakcie ewentualnego trwania strajku w kolejnych dniach.
W celu zapewnienia bezpieczeństwa młodzieży w trakcie przebywania w szkole, uprasza się wszystkich obecnych 8 kwietnia 2019 r. uczniów o kierowanie się do sali gimnastycznej w przyziemiu, zgłoszenie się do Wicedyrektora Wojciecha Dobrołowicza i wpisanie się na listę obecności. Następnie uczniowie zostaną przydzieleni do grup, pod opiekę konkretnych nauczycieli.
Przypomina się również, że w przypadku zaistnienia strajku, uczniowie odbywający praktyczną naukę zawodu u pracodawców, udają się do nich do pracy.
Bogatynia – władze apelują o pozostawienie dzieci w domu
Bożena Wojciechowska, wiceburmistrz ds. polityki regionalnej, zaapelowała do rodziców, aby nie posyłać w poniedziałek dzieci do szkół oraz przedszkoli. W opiece nad pociechami mają pomóc także Bogatyński Ośrodek Kultury, Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz sołectwa.
ZUS przypomina, że rodzicom przysługuje wolne i zasiłek opiekuńczy
Dopóki dziecko nie ukończy 8. roku życia, jego rodzice i opiekunowie prawni w ciągu roku mają prawo do 60 dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy oraz zasiłku opiekuńczego w wysokości 80% wynagrodzenia. Dotyczy to zarówno sytuacji takich, jak strajk nauczycieli, czyli nieprzewidzianego zamknięcia przedszkola czy szkoły (jeśli rodziców zawiadomiono o tym w terminie krótszym niż 7 dni), jak i choroby dziecka.
Co powinien zrobić rodzic, by skorzystać z zasiłku opiekuńczego?
U pracodawcy należy złożyć niezbędne dokumenty:
- oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu przedszkola/szkoły,
- wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego (druk ZUS Z-15A),
Jeśli jesteś zatrudniony w mniejszym przedsiębiorstwie lub prowadzisz działalność gospodarczą, musisz złożyć bezpośrednio do ZUS:
- formularz ZAS-36 – oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8. roku życia,
- zaświadczenie płatnika składek (druk ZUS Z-3 w przypadku pracowników, druk ZUS Z-3a w przypadku pozostałych ubezpieczonych, druk ZUS Z-3b w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą).
Dokumenty są dostępne na stronie internetowej ZUS-u.
Strajk nauczycieli w Zawidowie
Do akcji protestacyjnej włączyła się także zawidowska podstawówka. Nauczyciele nie prowadzą lekcji, a jednie zajęcia opiekuńcze.
Strajk nauczycieli oznacza, że nauczyciele przychodzą do szkoły, ale odmawiają wykonywania obowiązków służbowych. W zawidowskiej SP nauczyciele nie prowadzą lekcji, a jedynie zajęcia opiekuńcze. O sytuacji szkoła poinformowała rodziców za pośrednictwem dziennika elektronicznego i strony internetowej.
Ponieważ nie sposób przewidzieć, jak długo potrwa akcja strajkowa, decyzja o zawieszeniu zajęć dydaktycznych w kolejnych dniach będzie podejmowana na bieżąco.
W akcji protestacyjnej nie uczestniczy Przedszkole Publiczne w Zawidowie.