Oszustwo „na funkcjonariusza służb”
Sprawcy wprowadzili mieszkankę Lubania w błąd i przekonali ją, że uczestniczy w tajnej operacji służb specjalnych. Kobieta przekazała oszustom dane umożliwiające dostęp do jej internetowego rachunku bankowego. Od lutego do maja przestępcy logowali się do jej konta bankowego i przelewali pieniądze na inne rachunki bankowe. W ten sposób pokrzywdzona straciła 797 tys. zł.
Pranie brudnych pieniędzy
12 maja 2020 r. zatrzymano, a następnie tymczasowo aresztowano Daniela F. – podejrzanego o współudział w tym oszustwie. Mundurowi znaleźli przy nim 10 gramów marihuany.
Podejrzanemu przedstawiono także zarzut tak zwanego przestępstwa „Prania brudnych pieniędzy” art. 299 § 1 kk. Daniel F. w celu utrudnienia stwierdzenia przestępczego pochodzenia pieniędzy pochodzących bezpośrednio z oszustwa oraz znacznego utrudnienia ich wykrycia, otworzył na swoje dane kilka kont bankowych, a także nakłaniał inne osoby do założenia rachunków, które były zasilane pieniędzmi pochodzącymi z przestępstwa. Środki były wypłacane w bankomatach poza granicami Polski – wyjaśnił prokurator Tomasz Czułowski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.
Po przesłuchaniu podejrzanego, Prokuratura Rejonowa w Lubaniu skierowała do sądu skuteczny wniosek o jego tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy od dnia zatrzymania. 24-letniemu mieszkańcowi województwa kujawsko-pomorskiego grozi do 10 lat pozbawienia wolności.
Inni zatrzymani
Śledczy zatrzymali także Weronikę K. oraz Artura K. – mieszkańców Siemianowic Śląskich, którzy na polecenie oszustów założyli na swoje dane i przekazali oszustom dostęp do rachunków bankowych, na które przelewano wyłudzone od lubanianki pieniądze. Odpowiedzą za pomocnictwo do oszustwa. Grozi im do 10 lat więzienia. Zastosowano wobec nich środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju.
Sprzedaż zwierząt z fałszywymi rodowodami
Dodatkowo w prowadzonym śledztwie ustalono, że dwoje mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego podrabiało dokumenty w postaci książeczek zdrowia i paszportów psów, w taki sposób, żeby wynikało z nich, że przeznaczone do sprzedaży zwierzęta posiadały rodowód, co podnosiło ich wartość – dodał prokurator.
Sprawcy zostali zatrzymani i doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Lubaniu, gdzie usłyszeli zarzut podrabiania dokumentów, za co grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Podejrzanych objęto dozorem policji oraz zakazem opuszczania kraju.
Postępowanie zostało przejęte do dalszego prowadzenia przez Prokuraturę Okręgową w Jeleniej Górze.
W sprawie podejrzanych jest aktualnie łącznie 10 osób. Śledztwo jest rozwojowe.