NaStyku.pl

Sprzedajesz coś poprzez portal internetowy? Uważaj na oszustwa związane z OLX i komunikatorem WhatsApp

Jak informuje Komenda Powiatowa Policji w Zgorzelcu wciąż pojawiają się przypadki oszustw związanych z platformą OLX i komunikatorem WhatsApp. Przez nieuwagę oraz chęć szybkiej sprzedaży swoich rzeczy, możemy stracić oszczędności.
fot. Shutterstock//zdjęcie ilustracyjne
fot. Shutterstock//zdjęcie ilustracyjne

Sprzedajesz coś za pośrednictwem platformy OLX zachowaj ostrożność. Wciąż pojawiają się przypadki oszustw związanych z platformą OLX i komunikatorem WhatsApp. Przez naszą nieuwagę oraz chęć szybkiej sprzedaży swoich rzeczy, możemy stracić pieniądze. Na czym ono polega:

  • przestępcy kontaktują się ze sprzedającym przez WhatsApp;

  • sprzedający otrzymuje od oszustów link do strony udającej witrynę OLX pozwalającą na finalizację transakcji.

  • przestępcy zachęcają, by wprowadzić w fałszywym panelu OLX m.in. dane swojej karty, rzekomo po to, aby otrzymać na nią pieniądze za przedmiot z ogłoszenia. 

Na oficjalnym blogu OLX możemy przeczytać:

„ Pamiętaj, że OLX nie generuje linków do opłacenia zakupu. Jako Sprzedający nie musisz nigdzie dodatkowo podawać swoich danych do odebrania płatności za oferowany przez Ciebie przedmiot. Wystarczą dane, które podałaś/łeś na swoim koncie OLX. Pamiętaj, że podczas akceptacji pierwszej oferty kupna przez Przesyłki OLX poprosiliśmy Cię o Twój numer konta bankowego – to właśnie na ten rachunek otrzymasz pieniądze”

Bądź czujny, gdy otrzymasz wiadomość od kupującego, że już opłacił Twój przedmiot i prosi o wejście w link do rzekomego potwierdzenia Płatności OLX. Możesz być pewien, że to oszustwo, szczególnie, gdy wiadomość przesyła poza OLX, np. za pośrednictwem komunikatora Whatsapp czy wiadomości SMS.

Oprócz wysyłania linków na komunikatorach, oszuści często próbują uwiarygodnić swoje działania, przesyłając Użytkownikom fałszywe instrukcje łudząco podobne do instrukcji OLX.
Są to najczęściej grafiki, jednak w ostatnim czasie stworzyli również fałszywy film instruktażowy, w którym wyjaśniają jak “otrzymać pieniądze za sprzedany przedmiot”, a tak naprawdę jak podać im dane swojej karty bankowej.

Pamiętaj! Weryfikuj kto i co do Ciebie pisze. Nie wpisuj nigdzie numeru swojej karty. Nie klikaj w nieznajome linki do stron.

CO ROBIĆ, GDY ZOSTANIESZ OSZUKANY? 

• Koniecznie skontaktuj się ze swoim Bankiem przez infolinię.
• Możesz od ręki zastrzec swoją kartę w bankowości lub aplikacji swojego banku.
• Poinformuj Policję. 

Policjanci apelują: nie korzystajcie nigdy z linków, które przychodzą w wiadomościach. Najbezpieczniej jest wpisać samodzielnie adres internetowy strony danego serwisu ogłoszeniowego lub banku. Sprawdzajmy zawsze, czy witryna jest bezpieczna. Jeśli korzystamy z kodów autoryzacyjnych przesłanych SMS-em przez bank lub inne instytucje, przed potwierdzeniem operacji zawsze sprawdźmy, czy zgadza się numer konta odbiorcy oraz kwota, jaką chcemy przelać.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. KPP Lubań

Policjanci wspólnie z KAS zabezpieczyli nielegalny alkohol i papierosy

Życie
czwartek, 18 kwietnia 2024, 08:52
ubańscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Oddział w Zgorzelcu zabezpieczyli 11 litrów alkoholu, około 2 kg krajanki tytoniowej oraz 150 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Zobacz również