Smog w Zgorzelcu, sprawdź jakość powietrza w Zgorzelcu
Stan powietrza monitoruje specjalny czujnik, a wyniki można sprawdzić na stronie internetowej.
Jednym z pierwszych zadań, realizowanych w ramach Zgorzeleckiego Klastra Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej, jest budowa na obszarze powiatu zgorzeleckiego rozproszonej sieci umożliwiającej skuteczny pomiar parametrów jakości powietrza. Sieć będzie składać się z niewielkich czujników wykorzystujących pomiar laserowy. Pierwszy taki czujnik został zamontowany na dachu hali sportowo-widowiskowej PGE Turów Arena przy ul. Lubańskiej. Urządzenie to jest wyposażone w system monitorowania stężenia cząstek pyłów PM10 i PM2,5 zawieszonych w powietrzu. To one w głównej mierze odpowiadają za zanieczyszczenie powietrza oraz powstanie smogu. Dane są automatycznie nanoszone na stronę internetową http://zgorzelec.isimpio.pl. Ma do niej dostęp każdy użytkownik Internetu, a odczyt wyników nie wymaga rejestracji. Dodatkowo na stronie można zapoznać się z dokładnym pomiarem prędkości wiatru, ciśnienia atmosferycznego, temperatury oraz wilgotności powietrza.
To jednak nie koniec działań w tym zakresie. Członkowie Klastra zdecydowali się posunąć o krok dalej i stworzyć zupełnie innowacyjne rozwiązanie – urządzenie pomiarowe, które będzie mogło prowadzić pomiary w nieograniczonej liczbie miejsc, bez potrzeby tworzenia całej infrastruktury w każdym z punktów pomiarowych.
Na terenie powiatu zlokalizowane są, oprócz stacji Klastra, tylko dwie stacje pomiarowe, które jak się dowiadujemy, nie są w stanie oddać realnej sytuacji w poszczególnych gminach. Wynika to z tego, że w naszym regionie występują gminy o bardzo zróżnicowanej charakterystyce, co może wpływać na parametry jakości powietrza.
Innowacyjny, mobilny pomiar umożliwi pozyskanie wiarygodnych i szczegółowych danych. Czujnik zostanie zainstalowany na dachu samochodu. Będzie mieścił się w ochronnym pojemniku, który w momencie prowadzenia pomiaru będzie automatycznie otwierany. Zbierane w czasie rzeczywistym informacje zostaną dostarczone do indywidualnie opracowanej bazy danych, wykorzystującej narzędzia do analizy dużych zbiorów danych – Big Data. Zaimplementowane algorytmy umożliwią porównanie danych z różnych obszarów, wychwycenie zależności i czynników mających wpływ na pogorszenie lub poprawę jakości powietrza. Na podstawie uzyskanych informacji, w oparciu o wnioski z analizy Big Data oraz we współpracy z JST, przygotowany zostanie plan działań mający na celu poprawę jakości powietrza na obszarze funkcjonowania Klastra.
Dodatkowym atutem implementowanego systemu mierników jest możliwość wykorzystywania ich do zbierania innych informacji typu Big Data. Jedną z najważniejszych korzyści jest możliwość przewidywania skutków zmian warunków środowiskowych. Możliwość dokładnego prognozowania pogody i zanieczyszczeń powietrza, nawet w krótkiej perspektywie czasu, oferuje wiedzę niezbędną do odpowiedniego przygotowania się na nadchodzące zmiany. Po odpowiedniej analizie danych lokalnych i globalnych można przewidzieć np. wzrost ilości wyjazdów zespołów ratunkowych wraz z podaniem przewidywanych powodów ich interwencji. Szpitale mogą być lepiej przygotowane na przyjęcie większej ilości pacjentów, gromadząc na ten nadchodzący czas odpowiednią kadrę i niezbędne zasoby medyczne. Wreszcie osoby opiekujące się chorymi, czy ludźmi w podeszłym wieku, mogą być świadome zwiększenia ryzyka wystąpienia niekorzystnych objawów u swoich podopiecznych.
Co więcej system umożliwia zbieranie danych o średnich prędkościach pojazdów na danych odcinkach więc może stać się częścią systemu ITS, odpowiedzialnego za płynność ruchu. Może także komunikować się z użytkownikami wersji mobilnej przekazując informacje począwszy od ilości wolnych miejsc parkingowych na danej ulicy, poziomie zanieczyszczenia powietrza, a kończąc na promocji obowiązującej w pobliskim sklepie.
Jakość powietrza w Zgorzelcu, sprawdź poziom smogu tutaj
Aby pobrać aplikację mobilną, pozwalającą na śledzenie zmian jakości powietrza należy wysłać e-maila na adres: biuro@zklaster.org z prośbą o przesłanie linka do aplikacji.
Pojazd wyposażony w miernik zostanie zaprezentowany na targach Ekoflota, które odbędą się w dniach 6-7 października w Warszawie.