NaStyku.pl

Sierpniowy weekend na drogach. Policja zapowiada wzmożone kontrole

Przed nami kolejny długi weekend. Wielu z nas tych kilka sierpniowych wolnych dni spędzi poza domem, wypoczywając w różnych częściach Polski. W związku z tym, że duża grupa osób wybierze auto jako środek transportu, ruch na drogach będzie wzmożony.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

Sierpniowy weekend na drogach

Już 14 sierpnia dolnośląscy policjanci rozpoczną wzmożone działania kontrolne, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim podróżnym, którzy w trakcie długiego sierpniowego weekendu przemierzać będą drogi naszego województwa. Funkcjonariusze pełnić będą służbę w radiowozach oznakowanych i nieoznakowanych, a podczas prowadzonych działań na rzecz bezpieczeństwa wykorzystają m. in. urządzenia do pomiaru prędkości i trzeźwości. Akcja „Sierpniowy weekend” potrwa do niedzieli do późnych godzin wieczornych.

Wzmożone kontrole

Mundurowi w tym czasie pojawią się na głównych ciągach komunikacyjnych, celem zapewnienia płynności ruchu. Funkcjonariusze będą zwracać szczególną uwagę na stan trzeźwości kierowców, sposób przewozu dzieci, które powinny podróżować w fotelikach lub urządzeniach do tego przeznaczonych. Pod specjalnym policyjnym nadzorem znajdzie się również stan techniczny pojazdów, które poruszać się będą po dolnośląskich drogach.

Bez taryfy ulgowej

Kierowcy ignorujący obowiązujące przepisy, a w szczególności ci, którzy przekraczają dozwoloną prędkość, wykonują niebezpieczne manewry na drodze, nie stosują pasów bezpieczeństwa i korzystają podczas jazdy z telefonów komórkowych, muszą liczyć się ze zdecydowaną reakcją funkcjonariuszy. Policjanci będą piętnować każde zachowanie na drodze, które może stworzyć zagrożenie dla innych uczestników ruchu.

  
Jednak te wszystkie działania podejmowane przez mundurowych muszą iść w parze ze zdrowym rozsądkiem i rozwagą kierowców, aby mogły przynieść zamierzony efekt, czyli zwiększyć poziom bezpieczeństwa na drogach oraz zminimalizować ilość zdarzeń drogowych. Ciężka praca dolnośląskich policjantów, którzy dyscyplinują „piratów drogowych”, nie przyniesie rezultatów, jeśli kierujący sami nie zadbają o własne bezpieczeństwo i nie przygotują się w odpowiedni sposób do podróży.

Przygotuj auto do podróży

Przed wyjazdem pamiętajmy o kilku zasadach, które pomogą nam odpowiednio przygotować się do wyjazdu oraz pozwolą bezpiecznie dojechać do upragnionego celu podróży:

 • sprawdźmy stan techniczny swojego samochodu, jego niezbędne wyposażenie (m.in. gaśnica, trójkąt ostrzegawczy), ciśnienie w oponach oraz poziom płynów eksploatacyjnych – w razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze możemy udać się na stację diagnostyczną,
 • sprawdźmy niezbędne dokumenty (prawo jazdy, ubezpieczenie OC oraz dowód rejestracyjny z aktualnymi badaniami technicznymi),
 • przed wyjazdem zaplanujmy trasę i czas przejazdu – pamiętajmy o częstych przerwach, które pozwolą zachować koncentrację nawet podczas długiej podróży, 
 • podczas jazdy zawsze korzystajmy z pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci,
 • sprawdźmy prognozę pogody – warunki atmosferyczne mają duży wpływ na zachowanie nasze oraz naszego pojazdu na drodze,
 • przestrzegajmy ograniczeń prędkości, dostosujmy ją do panujących warunków atmosferycznych i drogowych,
 • wyruszając w trasę bądźmy wypoczęci, a przede wszystkim trzeźwi.

Ograniczenia i zakaz ruchu dla pojazdów ciężarowych

Ponadto kierowcy samochodów ciężarowych podczas długiego weekendu powinni pamiętać o ograniczeniach i zakazach ruchu, które dotyczą pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton:

 • 14 sierpnia (środa) – w godz. 18.00 - 22.00
 • 15 sierpnia (czwartek) – w godz. 8.00 – 22.00
 • 16 sierpnia (piątek) -  w godz. 18.00 – 22.00
 • 17 sierpnia (sobota) - w godz. 8.00 – 14.00,
 • 18 sierpnia (niedziela) - w godz. 8.00 – 22.00

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Nowa zwałowarka ZGOT Z-49 / fot. PGE GiEK

Gigantyczna zwałowarka w KWB Turów

Życie
piątek, 24 stycznia 2020, 08:41
Spółka RAMB z Grupy Kapitałowej PGE wybudowała od podstaw gigantyczną zwałowarkę przeznaczoną do pracy w Kopalni Węgla Brunatnego Turów należącej do PGE GiEK.

Zobacz również