NaStyku.pl

Samorządy chcą odejść od węgla brunatnego – wygaszanie kompleksu Turów kluczowe dla Funduszu Sprawiedliwej Transformacji

Od prezentacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu niedługo minie rok. Celem tego zbioru inicjatyw Komisji Europejskiej jest uczynienie Europy neutralną dla klimatu w 2050 roku.

W wykonanie założeń KE włączył się Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, który w ramach opracowywanej obecnie Dolnośląskiej Strategii Energetycznej do roku 2050, podjął się roli animatora zmiany i innowacji, mających na celu odejście od energetyki opartej na węglu i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.

W odpowiedzi na tę inicjatywę samorządy z terenu powiatu zgorzeleckiego, zrzeszone w Związku Gmin Ziemi Zgorzeleckiej, Klastrze Zgorzeleckim i Komitecie Transformacji Zagłębia Turoszowskiego, podpisały Deklarację Współpracy „Łużycki Zielony Ład”, w ramach transformacji energetycznej Zagłębia Turoszowskiego.

Głównym celem projektu jest bezpieczne, jak najmniej odczuwalne ekonomicznie i społecznie, przeprowadzenie przez proces transformacji mieszkańców regionu i pracowników sektora wydobywczego i sektorów okołowydobywczych. Kluczem jest pozyskanie na ten cel środków z unijnego Funduszu na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Objęcie regionu Funduszem Sprawiedliwej Transformacji umożliwi ochronę pracowników związanych bezpośrednio lub pośrednio z branżą węglową, rozpoczęcie procesu zmian gospodarczych, społecznych i środowiskowych oraz da impuls do rozwoju innowacyjnych i perspektywicznych branż. Warunkiem uruchomienia środków dla Turowa jest jasna informacja o stopniowym zamykaniu kopalni i elektrowni. Sygnatariusze podkreślają, że bez środków finansowych pochodzących z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji przeprowadzenie tak daleko idących zmian, nie będzie możliwe i spowoduje zapaść gospodarczo-społeczną całego regionu.

Podpisanie deklaracji jest bardzo istotnym krokiem pokazującym kontynuację działań na terenie Turoszowa. Pierwszym krokiem obrazującym zaangażowanie samorządów było powołanie Komitetu, a następnie zlecenie prac nad Strategią Transformacji Regionu. Kolejnym jest pokazanie, że jesteśmy gotowi na podjęcie działań zgodnych z ambitnymi kierunkami UE – mówi Małgorzata Sokołowska, Przewodnicząca Komitetu Transformacji Regionu Turoszowskiego.

 

Dla mieszkańców regionu kluczowym warunkiem, do pozyskania funduszy na transformację, jest wygaszanie elektrowni i kopalni Turów. Pamiętajmy jednak, że transformacja to proces i zanim powstanie odpowiednia moc nowych źródeł wraz ogromnym magazynem energii (w postaci elektrowni szczytowo-pompowej), kombinat PGE powinien zmniejszać swą moc stopniowo – podkreśla Albert Gryszczuk, prezes działającego w obszarze powiatu zgorzeleckiego ZKlastra

Zgodnie z zawartymi w deklaracji założeniami, sygnatariusze uzgodnili realizację szerokiego zakresu działań ukierunkowanych na:

  • stworzenie spójnej strategii transformacyjnej dla regionu obejmującego Powiat Zgorzelecki z regionem Turoszowskim,
  • koordynowanie pozyskiwania i wykorzystywania środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji na cele związane z transformacją energetyczną naszego powiatu i regionu turoszowskiego,
  • podejmowanie działań na rzecz przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji w regionie węglowym,
  • wzmacnianie działań służących tworzeniu dogodnych warunków dla zmian w regionach górniczych, otwarciu się na nowe możliwości rozwojowe poprzez transformację systemu energetycznego, ekologicznych innowacji i dbałości o czyste powietrze i środowisko,
  • - podejmowanie działań wspierających realizację celów związanych z poprawą jakości powietrza, w tym likwidacji niskiej emisji,
  • podejmowanie działań na rzecz tworzenia dogodnych warunków dla rozwoju nowych przedsiębiorstw, tworzeniu nowych miejsc pracy, zrównoważonego rozwoju sektora energetyki odnawialnej przyczyniając się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego regionu,
  • podejmowanie działań na rzecz rozwoju projektów badawczo-rozwojowych,   kreowanie i wdrażanie przedsięwzięć w zakresie rozwoju elektromobilności,
  • planowanie i realizacja przedsięwzięć w zakresie edukacji i re-edukacji związanej z transformacją energetyczną, wdrażanie projektów służących rozwojowi i edukacji kapitału ludzkiego,
  • zwiększanie świadomości mieszkańców regionu poprzez uczestnictwo projektach szkoleniowych, prowadzenie działalności promocyjno-informacyjnych, konsultacje z lokalnymi społecznościami.

Samorządowcy podkreślają również aspekt społeczny.

Celem naszym jest, aby działania związane z transformacją energetyczną były prowadzone w sposób zaplanowany i stopniowy, z poszanowaniem godności ludzkiej i przy zapewnieniu odpowiedniego standardu życia osób nią dotkniętych. Dlatego też najbardziej efektywnym rozwiązaniem byłoby zachowanie dwubiegunowości: zapewnienie pracy kopalni i elektrowni w najbliższym okresie oraz z drugiej strony: podjęcie wszelkich możliwych działań zmierzających do zmiany charakteru działalności gospodarczej w naszym regionie, tj. tworzenia nowoczesnych miejsc pracy, rozwoju firm i przedsiębiorstw, zapewnienie dostępu do szkoleń i kursów kwalifikacyjnych – czytamy w deklaracji.

Deklarację Współpracy „Łużycki Zielony Ład” w ramach transformacji energetycznej powiatu zgorzeleckiego - Zagłębia Turoszowskiego podpisały Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu, Miasto i Gmina Bogatynia, Gmina Sulików, Miasto Zgorzelec, Gmina i Miasto Węgliniec, Gmina Zgorzelec, Miasto i Gmina Zawidów oraz Pieńsk.

Warto podkreślić, że już teraz, nie czekając na fundusze z Komisji Europejskiej, na terenie powiatu zgorzeleckiego, w ramach Zgorzeleckiego Klastra Energii, powstała największa w Polsce farma fotowoltaiczna, o łącznej mocy 79 MW.

Starania o objęcie regionu zgorzeleckiego Funduszem Sprawiedliwej Transformacji poparł Sejmik Województwa Dolnośląskiego. Podjętą w tej sprawie uchwałę z 23 września br. radni przekazali Wiceprzewodniczącemu Wykonawczemu Komisji Europejskiej ds. Działań na Rzecz Klimatu, Europejskiej komisarz ds. Spójności i Reform, Ministrowi Aktywów Państwowych, Ministrowi Klimatu, Ministrowi Funduszy i Polityki Regionalnej oraz posłom do Parlamentu Europejskiego z Dolnego Śląska.

Deklaracja Współpracy „Łużycki Zielony Ład"

Deklaracja Współpracy „Łużycki Zielony Ład

Deklaracja Współpracy „Łużycki Zielony Ład

Deklaracja Współpracy „Łużycki Zielony Ład

Aktualna ocena: 5,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. KPP Zgorzelec

Bogatynia: Policjanci zabezpieczyli 160 działek metamfetaminy

Życie
wtorek, 16 lipca 2024, 09:47
W wyniku działań ukierunkowanych na zwalczanie przestępczości narkotykowej policjanci z Referatu Kryminalnego Komisariatu Policji w Bogatyni zatrzymali 33-latka podejrzewanego o posiadanie środków psychotropowych.

Zobacz również