Kryzys dotyka wszystkich, również samorządy. Dodatkowo od 1 października administracja rządowa i samorządowa jest zobowiązana do zmniejszenia zużycia prądu o 10 procent. Mimo już wdrożonych oszczędności w Zgorzelcu podjęto decyzję o wygaszeniu części miejskiego oświetlenia.
W związku z kryzysem energetycznym burmistrz Zgorzelca podjął decyzję o ograniczeniu do niezbędnego minimum oświetlenia w Parku im. Błachańca, Parku Nadnyskim, które nocą będą oświetlane tylko na tyle, na ile wymagają tego względy bezpieczeństwa. Całkowicie wyłączone do odwołania będzie podświetlenie budynków MDK i PGE Turów oraz sylwetki Orła Piastowskiego przy Cmentarzu Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego - informuje UM w Zgorzelcu.
Dodatkowo zredukowane zostało również oświetlenie na skwerze im. ks. Popiełuszki oraz przy ulicach: Warszawskiej, Karłowicza, Broniewskiego, Boh. II AWP – tam, gdzie słupy oświetleniowe mają po dwa wysięgniki, jeżeli tylko będą takie możliwości techniczne oprawa na jednym ramieniu będzie wygaszona, działać będzie tylko jedna. Na ul. Andersa wygaszona jest co druga lampa.
Miasto nie będzie tonąć w ciemności
Nie będziemy całkowicie wygaszać oświetlenia, pozostanie też aktywne oświetlenie przy przejściach dla pieszych. Miasto nie może tonąć w ciemnościach, szczególnie że wielu mieszkańców pracuje w systemie zmianowym, a więc późnym wieczorem, nocą i nad ranem idzie/jedzie do lub z pracy. Muszą czuć się bezpiecznie.
Oświetlenie miejskie to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa, ale koszty nie są obojętne. Aby ograniczyć koszty konsekwentnie modernizujemy je, wymieniając oprawy na energooszczędne typu LED. Nowoczesne lampy z oprawami ledowymi działają już w wielu punktach i sukcesywnie będą zastępować oświetlenie sodowe w kolejnych rejonach. Wiele z tych lamp można zaprogramować tak, aby automatycznie zapalały się w porze zmierzchu i wyłączały wraz ze wschodem słońca. Aktualnie decyzją burmistrza czas działania oświetlenia został dodatkowo skrócony o godzinę, czyli lampy zapalają się ok pół godziny po tym jak zaczyna zmierzchać i gasną ok. pół godziny przed wschodem słońca. Niestety nie wszystkie lampy dają takie możliwości techniczne. W pozostałych przypadkach proces trwa dłużej i wymaga indywidualnych działań. Prosimy o cierpliwość, bo punktów świetlnych jest w Zgorzelcu bardzo dużo. Jeżeli widzą Państwo, że światło zapala się gdzieś zbyt wcześnie lub świeci zbyt długo, prosimy o zgłosić to pod numerem: 75 775 59 900 w. 0190 (wydział infrastruktury). Zlecimy wówczas potrzebę sprawdzenia sterownika lub wyjaśnimy jaka jest przyczyna - informuje magistrat.
Na taki krok zdecydował się nie tylko Zgorzelcu. O podobnych działaniach informuje też wójt Gminy Sulików:
Nie mamy więc wyjścia i oszczędzać musimy. Nie chcę jednak ograniczać nauki w szkołach ani pracy naszych jednostek. Spróbujemy wymagane oszczędności uzyskać poprzez późniejsze załączanie oświetlenia w całej gminie i wymianę lamp na ledowe w przyszłym roku - informuje na profilu FB wójt Robert Starzyński.
Podobnie kroki podjęto też m.in. w Lubaniu i innych okolicznych jednostkach samorządowoch.