#Dolnośląski Budżet Obywatelski
To już III edycja Dolnośląskiego Budżetu Obywatelskiego. Po sukcesie dwóch poprzednich edycji, w tym roku program został rozszerzony i obejmie nie tylko projekty sportowo-turystyczne, ale również kulturalne. Dolnoślązacy będą mogli współuczestniczyć w podejmowaniu decyzji o finansowaniu wybranych projektów. Po raz trzeci będziemy mieli możliwość zgłaszania swoich pomysłów, dyskusji o nich, a następnie wyboru najlepszych rozwiązań w głosowaniu.
#Kultura, sport i turystyka
III edycja budżetu to aż 1 milion złotych, które przeznaczone będą na projekty z zakresu kultury, upowszechniania sportu i promowania oferty turystycznej Dolnego Śląska. Celem programu jest wzmacnianie identyfikacji z regionem poprzez tworzony wspólnie budżet.
Budżet realizowany będzie w całym województwie, w podziale na 5 okręgów: jeleniogórskim, wałbrzyskim, legnickim, wrocławskim oraz we Wrocławiu. Każdy z okręgów będzie dysponował kwotą 200 tysięcy złotych. Wniosek projektowy może zgłosić pełnoletni mieszkaniec Dolnego Śląska, który do swojego pomysłu przekona min. 50 osób, a zagłosować będą mogli już 16-latkowie. Szacunkowa kwota na jednostkowe zadanie realizowane w ramach budżetu nie może przekraczać 20 tys. zł. Każdy z subregionów w efekcie wyłoni "własne" zwycięskie projekty. Realizacja zwycięskich projektów Budżetu "ADŚ" rozpocznie się w czerwcu i potrwa do końca 2018 roku.
#Inicjatywa i konsultacje
Celem programu "Aktywny Dolny Śląsk" jest przede wszystkim stworzenie skutecznego narzędzia budowania społeczeństwa obywatelskiego na Dolnym Śląsku i wzmacniania poczucia identyfikacji z regionem. Tworzony wspólnie budżet będzie pełnić jednocześnie rolę konsultacyjną dla Zarządu Województwa. Nie jest to budżet inwestycyjny. Zgłaszanym zadaniem może być każda ponadlokalna inicjatywa obywatelska, która przyczynia się do rozwoju i popularyzacji dolnośląskiej kultury, sportu i turystyki, z wyłączeniem zadań uprzednio dofinansowanych z budżetu województwa oraz projektów infrastrukturalnych.
Do 1 kwietnia br. można zgłaszać projekty konkursowe. Po weryfikacji formalno-merytorycznej wniosków poddane zostaną one społecznemu głosowaniu (9-22 kwietnia br.). Konkursy na realizację wyłonionych w głosowaniu zwycięskich projektów odbędą się między 30 kwietnia a 15 czerwca br. Realizacja projektów rozpocznie się 16 czerwca i potrwa do końca 2018 roku.