NaStyku.pl

Rozbito zorganizowaną grupę przestępczą kradnącą samochody. Na jej czele stało dwóch mieszkańców powiatu zgorzeleckiego

Policjanci z Wielkopolski rozbili gang złodziei samochodów. Grupa na swoim koncie może mieć nawet 100 aut, w tym kilkanaście luksusowych kamperów. Na czele szajki stało dwóch mieszkańców powiatu zgorzeleckiego.
Skradziony kamper / fot. Michał Czubak - Tydzień Ziemi Śremskiej, użyczone z KWP Poznań
Skradziony kamper / fot. Michał Czubak - Tydzień Ziemi Śremskiej, użyczone z KWP Poznań

Mieszkańcy powiatu zgorzeleckiego na czele gangu

Kilka dni temu na terenie kilku województw policjanci zatrzymali 11 osób podejrzanych o kradzież samochodów. Wśród zatrzymanych są 2 osoby, które założyły grupę przestępczą i nią kierowali. To mieszkańcy powiatu zgorzeleckiego. Podejrzani ukradli co najmniej 100 samochodów, w tym kilkanaście drogich kamperów. Niektóre z nich oszacowano na kwotę 250 tys. zł. Kampery były legalizowane i trafiały na rynek Polski. Samochody kradziono głównie na terenie Niemiec, Austrii i Czech.

Multirecydywiści

W 2017 r. policjanci kryminalni z Komendy Miejskiej Policji w Lesznie zdobyli informacje o złodziejach kradnących samochody poza granicami naszego kraju. Wśród nich byli multirecydywiści, karani i notowani w rejestrach sądowych oraz policyjnych. Ze względu na rozmiar sprawy i międzynarodowy charakter w śledztwo włączyli się policjanci z KMP Poznań oraz Prokuratura Krajowa w Poznaniu – wyjaśnia mł. insp. Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy KWP Poznań.

Policjanci, którzy rozpracowywali grupę ustalili, że jej członkowie wywodzą się z kilku województw: dolnośląskiego, wielkopolskiego, lubelskiego, kujawsko-pomorskiego i zachodniopomorskiego.

Grupą kierowali dwaj mężczyźni z powiatu zgorzeleckiego. Pozostali członkowie zajmowali się kradzieżami samochodów i ich transportem do pasażerów. Współpracował z nimi także fałszerz, który przygotowywał tabliczki znamionowe w celu legalizacji pojazdów na terenie Polski – informuje prokurator Ewa Bialik, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej.

Zorganizowana akcja policji. 130 funkcjonariuszy w jednym czasie wkroczyło na wytypowane posesje

Na podstawie materiałów dowodowych zaplanowano realizację sprawy. W jednym czasie, 130 policjantów tworzących 34 zespoły, wkroczyło do wytypowanych mieszkań i obiektów. Zatrzymano 12 członków grupy. Zabezpieczono 28 samochodów (w tym kampery o wartości 60 tys. euro), motocykl, skuter wodny, gotówkę i sprzęt służący do kradzieży pojazdów.

Prokurator Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratur Krajowej w Poznaniu przedstawił dwóm zatrzymanym zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą kwalifikowane z art. 258 par. 1 i 3 kk. Pozostali zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się kradzieżami samochodów kwalifikowane z art. 258 par. 1 kk. Ponadto zatrzymanym przedstawiono zarzuty kradzieży z włamaniem do samochodów kwalifikowane z art. 279 par. 1 kk oraz niektórzy zatrzymani usłyszeli również zarzuty paserstwa kwalifikowane z art. 291 par. 1 kk. Czyny te zagrożone są karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności – mówi prokurator.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował wobec 10 osób wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie wobec 10 podejrzanych.

Wobec dwóch podejrzanych prokurator zastosował środki w postaci poręczeń majątkowych w wysokości 10 tys. złotych, dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju.

Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

 

Aktualna ocena: 5,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również