NaStyku.pl

Rozbito grupę przestępczą zajmującą się przemytem „lewych” papierosów

Zatrzymano 5 osób podejrzanych o udział w grupie przestępczej, trudniącej się przemytem wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy. Trefny towar trafiał do Polski z Litwy, a następnie na Dolny Śląsk i dalej na teren Niemiec oraz Czech.
Zdjęcie z zatrzymania jednego z podejrzanych / fot. NOSG
Zdjęcie z zatrzymania jednego z podejrzanych / fot. NOSG

Zatrzymania miały związek ze śledztwem, które Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze prowadzi wspólnie z Placówką Straży Granicznej w Zgorzelcu. Podejrzani to mieszkańcy województwa podlaskiego i dolnośląskiego w wieku od 32 do 44 lat. Zostali zatrzymani w poniedziałek 17 lutego.

Jak poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze prok. Tomasz Czułowski, podczas przeszukania strażnicy graniczni zarekwirowali szereg pojazdów różnych marek, sprzęt komputerowy, kilkadziesiąt telefonów, pieniądze oraz inne przedmioty stanowiące zabezpieczenie majątkowe, a także dowody rzeczowe w śledztwie.

Według śledczych, wyroby tytoniowe były przemycane do Polski z Litwy, a następnie w busach transportowano je na teren Dolnego Śląska. Stąd, po przepakowaniu do samochodów osobowych, rozwożono je do nabywców na terenie Czech oraz Niemiec.

W sierpniu 2019 r. w jednym z zatrzymanych pojazdów ujawniono ponad 1,8 mln sztuk papierosów z białoruskimi znakami akcyzy, udaremniając w ten sposób uszczuplenie należności publicznoprawnych w podatku akcyzowym, VAT i należności celnej w łącznej kwocie ponad 2 mln zł – dodał prokurator Czułowski.

Mężczyźni usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnienie przestępstw skarbowych, a także przemytu wyrobów akcyzowych w postaci papierosów.

Wobec 4 zatrzymanych sprawców skierowano do sądu skuteczne wnioski o ich tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy od dnia zatrzymania. Wobec kolejnego podejrzanego zastosowano poręczenie majątkowe, dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju – wyjaśnia prokurator.

Dodał też, że na wcześniejszym etapie śledztwa zarzuty w tej sprawie przedstawiono również mieszkańcowi Lubania. Mężczyzna przebywa w areszcie tymczasowym od stycznia 2020 r.

Za popełnione przestępstwa skarbowe oraz udział w grupie przestępczej grozi im kara pozbawienia wolności w wymiarze do 5 oraz do 7 lat i 6 miesięcy.

Śledczy podkreślają, że sprawa jest rozwojowa i niewykluczone są kolejne zatrzymania. 

 

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Urząd Skarbowy w Zgorzelcu.

Więcej czasu na złożenie PIT

Życie
środa, 01 kwietnia 2020, 09:59
Standardowo termin na złożenie rocznego zeznania PIT upływa 30 kwietnia. W tym roku deklaracje można jednak składać do końca maja.

Zobacz również