NaStyku.pl

Przy pracach renowacyjnych Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu wykorzystano wiązkę laserową. Zobacz efekt! [FILM]

Rzeźby z piaskowca zdobiące Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu odzyskują swój dawny blask. Przy ich czyszczeniu wykorzystano nowoczesną technologię – wiązkę laserową. Efekt? Wow! Zresztą zobaczcie sami!
Laserowe usuwanie nawarstwień z zabytkowych rzeźb zdobiących Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu
Laserowe usuwanie nawarstwień z zabytkowych rzeźb zdobiących Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu

Laser do konserwacji zabytków

Remont Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu postępuje zgodnie z planem. A czujne oko może dostrzec już pierwsze wizualne efekty renowacji i rekonstrukcji detali rzeźb zdobiących obiekt. Wykonane z piaskowca figury wyglądają zupełnie inaczej, a to jeszcze nie koniec prac nad nimi. Rzeźby poddano zabiegowi oczyszczania, co jest kluczowym elementem w procesie ich konserwacji. Celem jest odsłonięcie spod niepożądanych nawarstwień autentycznej powierzchni oraz przygotowanie do dalszych zabiegów konserwatorskich. Wykonawca, firma KROMBUD, zdecydowało się postawić na nowoczesną, najbardziej efektywną, a przede wszystkim bezpieczną technologię czyszczenia laserem, nazywaną inaczej ablacją laserową.

Prace renowacyjne przy rzeźbach z piaskowca polegać będą na miejscowym wzmocnieniu strukturalnym osłabionych partii figur oraz usunięciu porastających powierzchnię kamienia glonów i porostów. Ze względu na ciężkie do usunięcia czarne nawarstwienia spowodowane wieloletnim odkładaniem różnego rodzaju zanieczyszczeń zdecydowaliśmy się na zastosowanie nowoczesnej metody – oczyszczania wiązką laserową – wyjaśnia Krzysztof Hałoński, kierownik budowy.

Na czym polega ablacja laserowa?

To najbardziej bezinwazyjna ze wszystkich stosowanych dotąd metod renowacji. Do usunięcia zanieczyszczeń nie wykorzystuje się żadnych materiałów ściernych, żrących rozpuszczalników, roztworów czy innych chemikaliów. Nawierzchnia czyszczona jest impulsem laserowym o precyzyjnie dobranych parametrach. Usuwa do 98% zanieczyszczeń z powierzchni.

Metoda ta jest wyjątkowo bezpieczna dla oryginalnej powierzchni, nie istnieje kontakt narzędzi z czyszczonym obiektem, co umożliwia w najwyższym stopniu zachowanie pierwotnego wyglądu, pełnego detalu, śladów po dłucie twórcy rzeźb. Zanieczyszczenia zostają odparowane z powierzchni kamienia do stanu gazowego lub plazmy z pominięciem ciała ciekłego. Warto zauważyć, że metoda ta jest wyjątkowo przyjazna środowisku. Zastosowana w konserwacji zabytków zastępuje często niebezpieczne chemikalia i nie generuje odpadów – tłumaczy Krzysztof Hałoński.

 

Laserowe usuwanie nawarstwień z zabytkowych rzeźb zdobiących Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu

Dalsze etapy konserwacji

W dalszej kolejności zostaną uzupełnione brakujące elementy - utracone fragmenty takie jak: skrzydła, brakujące palce u stóp, czy ślady po kulach na torsie jednego z aniołków.

Uzupełnienia po odpowiednim wyrezonowaniu zostaną scalone kolorystycznie, a w końcowym etapie całe figury zostaną poddane hydrofobizacji, która ochroni powierzchnię przed wodą i zabrudzeniami spowodowanymi działaniem warunków atmosferycznych. Pory kamienia naturalnego w tym procesie nie zostaną zamknięte, dzięki czemu paroprzepuszczalność pozostanie praktycznie bez zmian – wskazuje kierownik budowy.

Płaskorzeźby

Odnowione zostaną również płaskorzeźby. Prace nad nimi będą polegać na usunięciu powłok malarskich przy użyciu preparatów chemicznych stosowanych do zmiękczania nawarstwień oraz myjek wysokociśnieniowych. Osłabiona powierzchnia tynku zostanie wzmocniona strukturalnie, a brakujące fragmenty zostaną zrekonstruowane i drobne ubytki uzupełnione. Odspajające elementy oraz spękania zostaną podklejone i wypełnione. Powierzchnia detalu zostanie dopracowana zgodnie z oryginałem, a na końcu pomalowana.

W zwieńczeniu trójkątnych płaskorzeźb znajduje się dekoracja z głową putta. Niestety z czterech elementów zachowała się jedynie jedna, również niekompletna.  Na miejscu z oryginalnej głowy została zdjęta forma i detal jest w trakcie opracowywania w pracowni sztukatorskiej, by docelowo zamontować nowe odlewy – dodaje Hałoński.

Prace renowacyjne przy renowacji elementów detali architektonicznych na budynku Miejskiego Domu Kultury wykonuje firma Jolanta Otwinowska DENOVO.

KROMBUD

KROMBUD Sp. z o.o. działa na terenie całego województwa dolnośląskiego. W ciągu prawie trzech lat swojej działalności firma realizowała liczne zlecenia z różnych dziedzinach budownictwa. Jakość oferowanych usług, rozległa znajomość rynku, sprawność działania, wysoki potencjał techniczny, inżynieryjny i projektowy umożliwiły dynamiczny rozwój spółki.

Oprócz prac remontowych przy Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu firma ma w swoim koncie także niedawno zakończony remont stuletniej zapory w Leśnej, a w listopadzie ubiegłego roku konsorcjum firm MAX Energy Sp. z o.o. oraz KROMBUD Sp. z o.o. podpisało z Gminą Zgorzelec umowę na realizację inwestycji polegającej na zagospodarowaniu plaży w Spytkowie.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. KPP Lubań

Policjanci wspólnie z KAS zabezpieczyli nielegalny alkohol i papierosy

Życie
czwartek, 18 kwietnia 2024, 08:52
ubańscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Oddział w Zgorzelcu zabezpieczyli 11 litrów alkoholu, około 2 kg krajanki tytoniowej oraz 150 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Zobacz również