NaStyku.pl

Przemycali wyroby tytoniowe z Niemiec do Polski. 5 osób trafiło do aresztu

Polskie i niemieckie służby rozbiły gang akcyzowy. Zatrzymano 5 osób, zabezpieczono ponad 21 ton tytoniu oraz zlikwidowano krajalnię tytoniu.
Polskie i niemieckie służby rozbiły gang akcyzowy / fot. CBŚP
Polskie i niemieckie służby rozbiły gang akcyzowy / fot. CBŚP

Nie opłacali podatku akcyzowego

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu nadzoruje śledztwo prowadzone przez CBŚP dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie trudnili się przemytem z Niemiec do Polski wyrobów tytoniowych bez akcyzy. Gang działał na obszarze trzech województw: lubuskiego, dolnośląskiego oraz kujawsko-pomorskiego.

Polsko-niemieckie działania

W działaniach na terenie Polski i Niemiec uczestniczyli funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej, Centralnego Biura Śledczego Policji, Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, niemiecka służba celna (ZollFahndungsamt Dresden) oraz prokuratorzy z obu krajów.

Z ustaleń śledztwa wynikało, że na terenie Niemiec zorganizowano magazyn, w którym przechowywano liście tytoniu, dlatego też nawiązano współpracę z niemiecką służbą celną (ZollFahndungsamt Dresden) – wyjaśnia nadkom. Iwona Jurkiewicz, rzecznik prasowy Komendanta CBŚP.

Zatrzymano 5 osób

W minionym tygodniu przeprowadzono skoordynowane polsko-niemieckie działania, podczas których w Polsce zatrzymano 5 osób, zlikwidowano krajalnię tytoniu i przejęto ponad 2 tony krajanki tytoniowej. Natomiast na terenie Dolnej Saksonii zabezpieczono prawie 15 ton tytoniu. Akcję poprzedziło przejęcie na początku lipca w województwie lubuskim 4 ton tytoniu, który transportowano z Niemiec. Łącznie przejęto ponad 21 ton tytoniu.

Podejrzanym przedstawiono zarzuty

Prokurator przedstawił im zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu popełnianie przestępstw karno – skarbowych, sprowadzenia z terenu Niemiec do Polski wyrobów akcyzowych w postaci tytoniu bez uprzedniego oznaczania ich znakami akcyzy oraz uchylania się od opodatkowania z tytułu podatku akcyzowego oraz prania brudnych pieniędzy – informuje prokurator Łukasz Łapczyński, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej.

Na wniosek prokuratora wszyscy podejrzani zostali tymczasowo aresztowani przez sąd. Śledczy obecnie szczegółowo wyjaśniają wszelkie okoliczności sprawy oraz rolę poszczególnych osób.

Polskie i niemieckie służby rozbiły gang akcyzowy / fot. CBŚP

Polskie i niemieckie służby rozbiły gang akcyzowy / fot. CBŚP

Polskie i niemieckie służby rozbiły gang akcyzowy / fot. CBŚP

Polskie i niemieckie służby rozbiły gang akcyzowy / fot. CBŚP

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Planowany przebieg trasy rowerowej w ramach projektu „Rowerowa przygoda na Trójstyku"

Wyznaczono wstępny przebieg trasy rowerowej wzdłuż Nysy

Życie
środa, 04 sierpnia 2021, 13:27
Wyznaczono wstępny przebieg trasy rowerowej wzdłuż Nysy Łużyckiej w ramach projektu „Rowerowa przygoda na Trójstyku – transgraniczna koncepcja ścieżek rowerowych na terenie Gminy Bogatynia”.
Zawsze warte odwiedzenia - potomstwo olbrzymich szarych kangurów / fot. www.zoo-goerlitz.de, A. Kolar

Zamknięcie Zoo Goerlitz nie wchodzi w grę

Życie
środa, 04 sierpnia 2021, 09:28
Nie tak wyobrażał sobie początek tygodnia dyrektor goerlitziego zoo dr Sven Hammer. Poniedziałkowy artykuł w „Sächsische Zeitung” zatytułowany "Szef zoo w Görlitz myśli o zamknięciu" słusznie wywołał poruszenie.

Zobacz również