NaStyku.pl

Przebudowa dworca kolejowego w Węglińcu

PKP S.A. do 2023 r. planuje wyremontować dworzec kolejowy w Węglińcu. Wstępnie oszacowano, że inwestycja pochłonie 36 mln zł. Citronex chce uruchomić transport kolejowy i rozważa kupno bocznicy kolejowej przy tamtejszym węźle kolejowym.
Spotkanie w sprawie przebudowy dworca kolejowego w Węglińcu / fot. UGiM Węgliniec
Spotkanie w sprawie przebudowy dworca kolejowego w Węglińcu / fot. UGiM Węgliniec

3 kwietnia 2019 r. w Urzędzie Gminy i Miasta Węgliniec odbyło się spotkanie, podczas którego przedstawiciele PKP Cargo S.A., PKP S.A., lokalnego samorządu i pełnomocnik firmy Citronex rozmawiali o zagospodarowaniu tamtejszego dworca kolejowego.

Omówiono ogólną koncepcję remontu dworca oraz przedstawiono wstępne deklaracje dotyczące najmu powierzchni dworca po jego remoncie. Przedyskutowano również ewentualną możliwość przeniesienia siedziby PKP Cargo S.A. do budynku na terenie dworca oraz możliwości i tryb wykorzystania obiektów PKP Cargo przy ul. Kolejowej przez gminę.

Pełnomocnik Citronex’u przedstawił koncepcję rozwoju firmy, której jedną z gałęzi będzie uruchomienie transportu kolejowego. Do tego celu potrzebują bocznicy kolejowej z możliwością zakupu lub budowy pomieszczeń magazynowych i socjalnych. Firma rozważa lokalizację inwestycji właśnie przy węźle kolejowym w Węglińcu. Dyrektorzy PKP OGN i PKP Cargo zadeklarowali chęć współpracy z firmą, pomocy w znalezieniu bocznicy oraz późniejszej obsługi transportu kolejowego, co będzie tematem odrębnych rozmów.

Inwestycja przebudowy węglinieckiego dworca kolejowego będzie realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, w ramach którego zmodernizowanych i wybudowanych zostanie łącznie ok. 200 dworców kolejowych w całym kraju. Dworce kolejowe będą modernizowane w sposób kompleksowy – prace obejmą nie tylko wnętrza budynków, ale także ich otoczenie. Oprócz funkcji podstawowych obiekty będą również spełniały ważne funkcje społeczne, stając się miejscami otwartymi na lokalne społeczności. Obiekty staną się estetyczne, funkcjonalne, przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych, nowoczesne i oszczędne. Staną się ważnymi węzłami przesiadkowymi integrującymi różne rodzaje transportu.

Aktualna ocena: 1,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. KPP Lubań

Policjanci wspólnie z KAS zabezpieczyli nielegalny alkohol i papierosy

Życie
czwartek, 18 kwietnia 2024, 08:52
ubańscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Oddział w Zgorzelcu zabezpieczyli 11 litrów alkoholu, około 2 kg krajanki tytoniowej oraz 150 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Zobacz również