NaStyku.pl

Program „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2021 w powiecie zgorzeleckim

PCPR pozyskało środki finansowe w ramach Programu „Opieka wytchnieniowa” – z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.
zdjęcie ilustracyjne / pexels.com
zdjęcie ilustracyjne / pexels.com

Zapraszamy członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami z niepełnosprawnością, którzy mogą uzyskać doraźną, czasową pomoc w formie usług opieki wytchnieniowej.

 

Program adresowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
– dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności,
– osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz orzeczeniami równoważnymi.

Usługi dostępne w ramach Programu

1)      specjalistyczne poradnictwo psychologiczne lub terapeutyczne,

2)      wsparcie w zakresie nauki pielęgnacji/rehabilitacji/dietetyki.

Łączny limit godzin wsparcia w ramach specjalistycznych usług wynosi 20 godzin na osobę realizowanych w całym okresie udziału w Programie.

Osoby zainteresowane, chcące skorzystać z usługi w formie opieki wytchnieniowej proszone są o wypełnienie KARTY ZGŁOSZENIA, którą można składać w sekretariacie PCPR w Zgorzelcu lub pocztą na adres: PCPR, ul. Bohaterów II AWP 8, 59-900 Zgorzelec lub przez profil zaufany na adres: /PCPRZgorzelec/SkrytkaESP w terminie do dnia 8 lipca 2021 r. lub do wyczerpania limitu miejsc.

Po wykorzystaniu limitu miejsc, osoby chętne do skorzystania z usług opieki wytchnieniowej zostaną umieszczone na liście rezerwowej, dotyczy to również kart zgłoszenia złożonych po 8 lipca 2021r.

Do karty zgłoszenia należy dołączyć:

  1. Kartę oceny stanu dziecka/ osoby niepełnosprawnej wg zmodyfikowanej skali FIM (wypełnia lekarz rodzinny/ lekarz rehabilitacji medycznej/ fizjoterapeuta/ pielęgniarka).
  2. Kopię aktualnego orzeczenia lekarskiego.
  3. Klauzulę informacyjną.

Złożenie dokumentów rekrutacyjnych nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem do udziału w Programie. Przewidywana liczba uczestników Programu to 25 osób:

1) 5 członków rodzin lub opiekunów dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności

2) 20 członków rodzin lub opiekunów osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności/ orzeczeniami równoważnymi.

Program skierowany jest do mieszkańców powiatu zgorzeleckiego.

Pierwszeństwo w korzystaniu z usługi opieki wytchnieniowej mają:

  1. Członkowie rodzin lub opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz członkowie rodzin lub opiekunowie osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności/ z orzeczeniami równoważnymi, które mają niepełnosprawność sprzężoną/ złożoną, wymagają wysokiego poziomu wsparcia i które stale przebywają w domu.
  2. Osoby, które udokumentują wskazanie ilości punktowej, w Ocenie potrzeby wsparcia w codziennym funkcjonowaniu z zastosowaniem Skali Pomiaru Niezależności Funkcjonalnej – FIM. Kartę oceny stanu dziecka/osoby niepełnosprawnej wg zmodyfikowanej skali FIM uzupełnia lekarz rodzinny/lekarz rehabilitacji medycznej/fizjoterapeuta/pielęgniarka. Pierwszeństwo mają opiekunowie osoby niepełnosprawnej, gdzie wynik badania wyniósł od 18 do 75 punktów (wg zmodyfikowanej punktacji).

Przed kwalifikacją do Programu PCPR będzie brało pod uwagę stan zdrowia i sytuację życiową uczestników Programu, która będzie miała również znaczący wpływ na decyzję o przyznaniu usługi opieki wytchnieniowej oraz kolejność zgłoszeń.

Usługi w ramach programu będą świadczone nieodpłatnie.

W godzinach świadczenia usług opieki wytchnieniowej nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Z 2020 R. poz. 1876 ze zm.).

Dofinansowanie projektu: 50 989,80 zł

Całkowita wartość projektu: 50 989,80zł

Karty zgłoszenia są dostępne tutaj (kliknij)

W przypadku pytań, wątpliwości lub trudności z wypełnieniem karty zgłoszenia prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30-15.30 tel.  75 77 615 15, 502 237 286, e-mail: pcpr@powiat.zgorzelec.pl. Osoby o kontaktu:

Katarzyna Garbowska – samodzielny referent ds. administracyjnych,

Emilia Wawrzyniak – kierownik zespołu organizacyjnego.

 

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również