NaStyku.pl

Program Ograniczenia Picia już w Bogatyni

Ośrodek Rozwiązywania Problemów Uzależnień i Pomocy Rodzinie w Bogatyni poszerza swoją ofertę usług profilaktycznych oraz terapeutycznych o nową propozycję - Program Ograniczenia Picia (POP).
alkoholizm
alkoholizm

Czym jest Program Ograniczenia Picia?

Program Ograniczania Picia jest formą terapii oferowaną od niedawna. Podstawową przesłanką powstania programu jest założenie, że pacjenci, którym zaoferowano możliwość wyboru celu terapii mają większe szanse na sukces terapeutyczny, między innymi dlatego, że ludzie są bardziej skłonni do realizacji celów, które sami wybierają * - czytamy w komunikacie.

POP ma charakter krótkoterminowy, obejmuje do 10 spotkań, które odbywają się w Ośrodku Rozwiązywania Problemów Uzależnień i Pomocy Rodzinie w Bogatyni.

Program ukierunkowany jest na realizację konkretnego celu, jakim jest wprowadzenie bezpieczniejszego wzorca spożycia alkoholu. Może być realizowany w formie terapii indywidualnej i/lub grupowej. Oddziaływania terapeutyczne mogą być wsparte farmakoterapią, o czym decyduje lekarz psychiatra.

Program Ograniczania Picia (POP) został zarekomendowany przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA).

Grupa odbiorców:

 • osoby pijące alkohol szkodliwie,
 • osoby uzależnione od alkoholu, szczególnie: bez przeciwwskazań zdrowotnych dla używania alkoholu, nie akceptujące trwałej abstynencji jako celu terapii, w początkowej fazie uzależnienia, z mniejszym nasileniem objawów uzależnienia, doświadczające mniejszej ilości problemów związanych z piciem, lepiej funkcjonujące społecznie, młodsze.

Podczas konsultacji i sesji terapeutycznych pacjenci nie mogą być pod wpływem alkoholu.

Przeciwwskazaniem do udziału w programie ograniczania picia jest:

 • ciąża,
 • wszelkie zaburzenia funkcji wątroby np. marskość, zapalenie wątroby, podwyższone stężenia enzymów wątrobowych w surowicy,
 • choroby metaboliczne np. cukrzyca,
 • choroby układu pokarmowego np. choroba wrzodowa, zapalenie trzustki,
 • choroby układu krążenia m.in. nieustabilizowane nadciśnienie tętnicze, stan po zawale serca i inne uszkodzenia mięśnia serca,
 • choroby neurologiczne np. padaczka, stan po udarze mózgu,
 • niedokrwistość,
 • zaburzenia psychiczne m.in. niedawno przebyte majaczenia alkoholowe lub abstynencyjne napady drgawkowe, inna przewlekła psychoza alkoholowa, znaczące zaburzenia funkcji poznawczych, w tym otępienie, psychozy nieorganiczne (np. schizofrenia, zaburzenia afektywne),
 • długotrwałe przyjmowanie leków wchodzących w interakcje z alkoholem,
 • przeciwwskazania prawne - np. sądowy nakaz powstrzymania się od picia alkoholu. W przypadku występowania przeciwwskazań prawnych terapeuta omawia z pacjentem konsekwencje uczestniczenia w programie, pozostawiając decyzję pacjentowi.

Więcej informacji o Programie Ograniczenia Picia oraz o zapisach do programu udzielanych jest bezpośrednio w Ośrodku Rozwiązywania Problemów Uzależnień i Pomocy Rodzinie w Bogatyni mieszczącym się przy ul. Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego 14 oraz pod nr telefonu: 75 77 25 293 od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-14:00, bądź osobiście u specjalisty psychoterapii uzależnień Adama Balcera, w każdy poniedziałek od 15:00 do 19:00 w Ośrodku pod w/w adresem.

W imieniu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Adam Balcer

--------------------------------
* Zalecenia do tworzenia i realizowania programów ograniczania picia alkoholu w placówkach leczenia uzależnień (PARPA)

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Odzyskany przez policjantów motocykl marki Honda / fot. KPP Zgorzelec

Odzyskano skradziony na terenie Niemiec motocykl i skuter

Życie
piątek, 03 lipca 2020, 11:58
Policjanci ze zgorzeleckiej grupy NYSA, na jednej z posesji w gminie Sulików, odnaleźli motocykl oraz skuter pochodzące z kradzieży na terenie Niemiec. Wartość odzyskanych pojazdów to prawie 8 tys. zł. Zatrzymano 32-latka, który odpowie za paserstwo.
Otwarta naczepa tira przewożącego kartony z workami na śmieci / fot. KPP Zgorzelec

Nieudany skok na tira... z workami na śmieci

Życie
piątek, 03 lipca 2020, 13:39
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu zatrzymali parę, która włamała się do naczepy samochodu ciężarowego i ukradła karton worków na śmieci. Teraz będą tłumaczyć się przed sądem.

Zobacz również