NaStyku.pl

Poznać, zobaczyć i dotknąć historii. Zawidowskie grodzisko pod lupą naukowców

Od początku czerwca grupa naukowców z Drezna oraz Katedry Antropologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu prowadzi badania wykopaliskowe na obszarze słowiańskiego grodziska w Zawidowie.
Poznać, zobaczyć i dotknąć historii - zdjęcie nr 29
Poznać, zobaczyć i dotknąć historii - zdjęcie nr 29

Nie lada gratka czekała w piątek 3 lipca br. na wszystkich sympatyków historii Górnych Łużyc, a zwłaszcza mieszkańców zainteresowanych zawidowskim grodziskiem, którego elementy nadal znajdują się na Wzgórzu Zamkowym. 

Od początku czerwca grupa naukowców z Drezna oraz Katedry Antropologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu prowadzi na tym obszarze badania archeologiczne. O tym, co już udało się im ustalić opowiedzieli w trakcie Dnia Otwartego. 

Obok pozostałości ukrytej w wale grodziska dawnej konstrukcji kamiennej oraz mieszczących się od strony wewnętrznej wału spalonych skrzyń drewnianych, natrafiono na pierwsze wczesnośredniowieczne przedmioty, naczynia, monetę, a nawet element ludzkiej kości. 

Po dokładnej analizie znalezionych przedmiotów oraz drewna naukowcy będą w stanie określić wiek zawidowskiego grodziska. Z założenia miało pełnić ono funkcje obronne, ale nie tylko, jak zaznaczyli naukowcy mogło być także ośrodkiem kultu i miejscem, w którym świętowano różne wydarzenia. 

Grodziska lokalizowane były na ogół w miejscach charakteryzujących się trudną dostępnością: w międzyrzeczach, na cyplach otoczonych mokradłami, naturalnych wzniesieniach. Oprócz samej lokalizacji dodatkowymi założeniami obronnymi były fosy, wały ziemne, wały o konstrukcji drewniano-ziemnej lub kamiennej.

Poza archeologami w prace na zawidowskim grodzisku zaangażowani są także botanicy, morfolodzy etc. Cała ekipa, jak zaznaczył koordynator projektu pn. „1000 lat Górnych Łużyc” liczy około 60 osób. 

Badania na grodzisku w Zawidowie prowadzone są w ramach projektu 1000 Jahre Oberlausitz – 1000 lat Górnych Łużyc współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg PL-SN 2014-2020r.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Galerie zdjęć

Warto przeczytać

fot. KPP Lubań

Policjanci wspólnie z KAS zabezpieczyli nielegalny alkohol i papierosy

Życie
czwartek, 18 kwietnia 2024, 08:52
ubańscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Oddział w Zgorzelcu zabezpieczyli 11 litrów alkoholu, około 2 kg krajanki tytoniowej oraz 150 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Zobacz również