NaStyku.pl

Pożar lasu i ranny saper [ZDJĘCIA]

Kilkuset strażaków z powiatów bolesławieckiego, lubańskiego i zgorzeleckiego walczyło z ogniem, który trawił las na terenie Nadleśnictwa Bolesławiec koło Kliczkowa. W trakcie pożaru eksplodował niewybuch. Ranny został saper.
Ćwiczenia pn. "Bory Dolnośląskie 2019" / fot. Janusz Wilk
Ćwiczenia pn. "Bory Dolnośląskie 2019" / fot. Janusz Wilk

Ćwiczenia pod kryptonimem "Bory Dolnośląskie 2019"

Na szczęście były to tylko ćwiczenia pod kryptonimem "Bory Dolnośląskie 2019", które 16 maja 2019 r. zorganizowała Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Bolesławcu. Manewry rozpoczęły się szkoleniem teoretycznym, podczas którego przedstawiciele służb współdziałających zapoznali strażaków z tematami zagrożeń w ruchu drogowym praz na terenach z zalegajacymi niewybuchami. Funkcjonariusze z wydziału ruchu drogowego KPP Bolesławiec przedstawili zmiany w prawie o ruchu drogowym, zwracając szczególną uwagę na zasady obowiązujące podczas prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych, poruszania się w kolumnie i przemieszczania się pojazdem prywatnym druhów na alarm ogłoszony w jednostce OSP. Żołnierze z Patrolu Saperskiego 23. Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu omówili zagrożenia związane z występowaniem niewybuchów i niewypałów na obszarach leśnych poligonów i terenów popoligonowych.

Szkolenie teoretyczne pn. Bory Dolnośląskiego 2019 / fot. Janusz Wilk

Szkolenie teoretyczne pn. Bory Dolnośląskiego 2019 / fot. Janusz Wilk

Przedstawiciele KW PSP we Wrocławiu sprawdzili uprawnienia kierowców, dokumenty pojazdów pożarniczych, umundurowanie bojowe strażaków biorących udział w ćwiczeniach oraz sposób zamontowania sprzętu w skrytkach i na dachu samochodów pożarniczych.

Pożar lasu – ćwiczenia praktyczne

Dalszy przebieg ćwiczeń praktycznych realizowano na obszarach leśnych Leśnictwa Daniel w Nadleśnictwie Bolesławiec w pobliżu miejscowości Kliczków. Lasy te stanowią część kompleksu Borów Dolnośląskich, które przez wiele lat użytkowane były jako poligon wojskowy. 

Założenia manewrów przewidywały, że przybyłe na miejsce siły wprowadzane były do działań zorganizowanymi pododdziałami. Początkowo do akcji wysłano dwa plutony zorganizowane z jednostek OSP powiatu bolesławieckiego, pluton z zastępów JRG Bolesławiec, a także z Wojskowych Straży Pożarnych ze Świętoszowa i Dobre nad Kwisą. Do wsparcia organizacji akcji powołano też sztab, w skład którego weszli przedstawiciele jednostek PSP z Bolesławca i Wrocławia, pracownicy Lasów Państwowych, a także żołnierze WSP ze Świętoszowa i Dobre nad Kwisą. Ponadto do organizacji akcji i koordynowania systemów łączności wykorzystano pojazd SDiŁ (batalionowy samochód dowodzenia i łączności) z KW PSP we Wrocławiu – relacjonuje scenariusz ćwiczeń mł. bryg. mgr Piotr Pilarczyk, Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Bolesławcu.

Strażacy podawali prądy gaśnicze w natarciu na płonące wrzosowiska oraz w obronie na bory sosnowe. Zaopatrzenie wodne organizowano w oparciu o podziemne i otwarte zbiorniki wodne Nadleśnictwa Bolesławiec. Mając na uwadze zwiększenie skuteczności działań, na pożar dokonano również zrzutu wody z samolotu Dromader stacjonującego na co dzień na lotnisku w Lubinie. Uwzględniając dynamiczny rozwój pożaru, który zagroził obszarowi 200 ha, na miejsce ćwiczeń poprzez Stanowisko Kierowania KW PSP we Wrocławiu skierowano dodatkowo plutony z Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego, złożone z zastępów PSP i OSP powiatów lubańskiego i zgorzeleckiego.

Samolot Dromader podczas akcji gaśniczej / fot. Janusz Wilk

Samolot Dromader podczas akcji gaśniczej / fot. Janusz Wilk

Strażacy z powiatu zgorzeleckiego w akcji

Powiat zgorzelecki reprezentowały z JRG PSP Zgorzelec, OSP Studniska, OSP Węgliniec i OSP Ruszów.

W związku z wystąpieniem bardzo dużego zadymienia nasze jednostki pracowały przez pewien okres w aparatach powietrznych. Z uwagi na możliwość znajdowania się niewybuchów w rejonie objętym pożarem do działań zadysponowano również patrol saperski. Przećwiczono między innymi: systemy dostarczania wody, łączności radiowej z wykorzystaniem specjalistycznego samochodu (SDŁ) oraz dowodzenie prowadzoną akcją ratowniczo – gaśniczą – wyjaśnia Janusz Droś, Komendant Gminny OSP.

Strażacy OSP w aparatach powietrznych / fot. Janusz Wilk

Strażacy OSP w aparatach powietrznych / fot. Janusz Wilk

Podczas pożaru eksplodował niewybuch

Dodatkowym utrudnieniem zaplanowanym przez organizatorów ćwiczeń były pozorowane niewybuchy na terenie pożaru, których usunięciem miał zająć się patrol saperski. Żołnierz patrolu podczas próby zabezpieczenia niebezpiecznego materiału w wyniku wybuchu został ranny. Ewakuacją i udzieleniem pomocy rannemu zajęli się druhowie z jednostki OSP Warta Bolesławiecka.

Strażacy udzielający pomocy rannemu saperowi / fot. Janusz Wilk

Strażacy udzielający pomocy rannemu saperowi / fot. Janusz Wilk

Współpraca

Podsumowując ćwiczenia Komendant Powiatowy PSP w Bolesławcu bryg. Andrzej Śliwowski podziękował ćwiczącym za zaangażowanie i zwrócił uwagę, że na terenie powiatu bolesławieckiego występują obszary aż 10 nadleśnictw i przy bardzo dużych pożarach może zachodzić potrzeba dysponowania większej ilości sił i środków z terenu całego woj. dolnośląskiego. Całości ćwiczeń przyglądał się zespół z KW PSP we Wrocławiu pod przewodnictwem bryg. Marka Hajduka, którego zadaniem była ocena przygotowania do walki z pożarami lasów sił ratowniczych powiatów bolesławieckiego, lubańskiego i zgorzeleckiego.

Podsumowanie ćwiczeń pn. "Bory Dolnośląskie 2019" / fot. Janusz Wilk

Podsumowanie ćwiczeń pn. "Bory Dolnośląskie 2019" / fot. Janusz Wilk

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również