NaStyku.pl

Potencjał do wykorzystania

Szymon Mikołajczyk
Szymon Mikołajczyk

OSP to nie tylko strażnica i sprzęt. To przede wszystkim grupa ochotników, która chce działać. I tak jest w przypadku jednostki z Jagodzina, o której robi się coraz głośniej. A może być jeszcze bardziej… Ochotnicy mają szansę wygrać konkurs organizowany przez ARiMR. Możemy im w tym pomóc głosując na ich film. O tym wszystkim opowiada Wiceprezes OSP Jagodzin Szymon Mikołajczyk.

Proszę powiedzieć kilka słów o jednostce.
Tradycje pożarnicze Ochotniczej Straży Pożarnej w Jagodzinie wywodzą się od funkcjonującej do 1998 roku, Zakładowej Ochotniczej Straży Pożarnej przy Zakładzie Przemysłu Drzewnego w Jagodzinie, która przestała istnieć wraz ze sprzedażą zakładu. Ochotnicza Straż Pożarna w Jagodzinie formalnie została powołana do życia w 2002 roku. Fundamentami naszej jednostki byli druhowie, byłej już wtedy Zakładowej Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy wsparli nasze działania mające na celu przywrócenie tradycji strażackiej w naszej miejscowości oraz sąsiedniej Piasecznej.

Aktualnie nasza jednostka może się pochwalić 34 strażakami ochotnikami, z czego aż 32 znajduje się w Jednostce Operacyjno-Technicznej. Nasze szeregi zasilają zarówno mieszkańcy Jagodzina, jak i pobliskiej Piasecznej, z której to pochodzą nasze dwie kobiety, wchodzące także w skład Jednostki Operacyjno-Technicznej. Przy naszej jednostce działa także Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza licząca 12 druhów oraz 3 kandydatów odbywających służbę przygotowawczą. Mam przyjemność być opiekunem tej jakże wesołej i solidnej drużyny. Jak widać liczby są imponujące, jak na tak niewielką miejscowość jaką jest Jagodzin. Warto także podkreślić, że wśród powyższych 32 strażaków, 8 z nas posiada uprawnienia do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych oraz samochodów ciężarowych, ma to przełożenie na bardzo solidną dyspozycyjność oraz bardzo szybkie podejmowanie działań ratowniczych.

O Ochotniczej Straży Pożarnej w Jagodzinie jest coraz głośniej… Jesteście aktywni w życiu wsi i jednostki. Najpierw nominacja do Florianów 2017, teraz dostaliście do eliminacji krajowych konkursu zorganizowanego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. O co toczy się walka?

Nie nazwałbym tego jeszcze walką, lecz osobiście chciałbym pokazać, że jednostki spoza systemu KSRG także mają rację bytu, choć tendencja jest odwrotna. Jednostki poza systemowe „wymierają”, często można spotkać się z sytuacjami, w których mają po prostu „pod górę” czy też są marginalizowane. Polecam lekturę Forum Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, gdzie możecie zapoznać się z różnymi przypadkami oraz z trudnościami z jakimi na co dzień walczymy.  Z własnego choć niewielkiego doświadczenia (Z Ochotniczą Strażą Pożarną związałem się już ponad 6 lat temu), mogę powiedzieć, że podział na jednostki spoza systemu i na te systemowe jest coraz większy. Inicjatywy, którymi kierowałem: Floriany, Konkurs ARiMR, Założenie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Jagodzinie, miały za zadanie pokazanie, że nie jesteśmy wcale gorsi. Mamy takie same wyszkolenie, mamy dobry i odpowiedni sprzęt, może nawet jeszcze większy zapał, ze względu na to że jesteśmy młodą jednostką, dlatego wydaje mi się, że docelowo każda jednostka OSP powinna być włączona do KSRG, żeby móc jeszcze „szerzej” działać i dalej się rozwijać. Nasze inicjatywy pokazują, że nie stoimy w miejscu, idziemy do przodu, „razem”!

Skąd wziął się pomysł na stworzenie takiego filmu?

Po długich konsultacjach z moją Młodzieżową Drużyną Pożarniczą, postawiliśmy na koncepcję filmu, w którym ukażemy jak nie powinniśmy się zachowywać i jak bezpiecznie spędzić wakacje, wprowadzając przy tym „zabawne” elementy, takie jak sztuczne zwierzęta oraz grzyby, zachowując przy tym ciągłą powagę, bowiem jednak tematyka filmu jest bardzo ważna, a w czasie wakacji dochodzi do wielu wypadków.

W jaki sposób można głosować?

Głosujemy poprzez oddanie „lajka” pod oryginalnym postem z filmem na profilu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, na Facebooku. Film mogą Państwo znaleźć pod adresem: https://www.facebook.com/116182911821409/videos/1226106557495700/. Zachęcamy przede wszystkim do obejrzenia filmu, a następnie do oddania głosu.

Kiedy poznamy wyniki?

Wyniki konkursu poznamy już 10 sierpnia, więc pozostało niewiele czasu do głosowania!

Staracie się o włączenie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Jakie warunki musicie spełnić?

Niedawno spełniliśmy ostatni „ustawowy” warunek. Zamontowaliśmy nowy system selektywnego powiadamiania oraz alarmowania, zakupiony dzięki funduszowi sołeckiemu naszej miejscowości. W tym miejscu chciałbym serdecznie kolejny raz podziękować naszym mieszkańcom, którzy podjęli taką decyzję.

Czego Wam jeszcze brakuje?

Jesteśmy na etapie zbierania opinii, które pozwolą odpowiednio uzasadnić nasze włączenie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Wysłanych zostało około 50 próśb o zaopiniowanie naszych starań. Prośby trafiły do różnych instytucji: kolejnych szczebli Administracji Samorządowej, lokalnych Nadleśnictw, Ministerstw, Posłów i Senatorów pochodzących z naszego regionu. Połowa odpowiedzi nadeszła już do nas. Wiele jest pozytywnych opinii, które podtrzymują w nas ducha i pozwalają wierzyć w powodzenie naszej sprawy. Najważniejsze są opinie te z najbliższego otoczenia, a te nadeszły natychmiastowo. Burmistrz Gminy i Miasta Węgliniec wraz z Radą Miejską jak najbardziej pozytywnie zaopiniowali nasze starania. Są także z nami mieszkańcy, którzy na każdym kroku wspierają nas ciepłymi słowami i podziękowaniami za naszą ofiarną służbę. Jest także z nami zarząd Województwa Dolnośląskiego z Wicemarszałkiem Ewą Mańkowską na czele. Są z nami wszystkie szczeble Zarządów OSP: Miejsko-Gminny, Powiatowy, a także Wojewódzki. Chciałbym także podkreślić miejsce, w którym się znajdujemy. Środek Borów Dolnośląskich, obszar szczególnie chroniony Natura 2000. Nasz najbliższy zasięg działania obejmuje szczególnie ważne ekosystemy. Na to właśnie wskazują także pozytywne opinie nadesłane od Nadleśnictw, położonych na terenie Borów Dolnośląskich oraz Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Nasze działania wspiera także Ministerstwo Środowiska, więc jak widać ochrona jakże szczególnego naszego środowiska i regionu, jest ważną przesłanką. Czego nam brakuje? Opinii Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Zgorzelcu, po którą niedługo będziemy chcieli się udać. Od niej zależy najwięcej, jednak wierzę, że poprawa bezpieczeństwa jest bezcenna, a wszystkim na niej zależy. Wydaje mi się, że raczej nie ma przesłanek, aby stawać na drodze naszego rozwoju.

Może znajdą się chętni do wsparcia Waszych starań. W jaki sposób mogą to zrobić?

Można to zrobić w bardzo prosty sposób. Zachęcamy wszystkie instytucje, pracodawców, stowarzyszenia z naszego powiatu, regionu do przesyłania na nasz adres Jagodzin 30, 59-950 Ruszów, paru słów poparcia naszego pomysłu podniesienia poziomu bezpieczeństwa na terenie Gminy Węgliniec, Powiatu Zgorzeleckiego oraz Województwa Dolnośląskiego poprzez włączenie naszej jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego.

Jakie są Wasze plany na przyszłość?

Cel numer jeden to KSRG. Od tego czy znajdziemy się w tym systemie zależy bardzo wiele. Od możliwości wykonywania specjalistycznych szkoleń, uczestnictwa w rozmaitych ćwiczeniach, kończąc na innym poziomie finansowania i większych funduszach na inwestycje. Nie zapominamy również o konieczności szkolenia nowych, młodych adeptów pożarnictwa. Staramy się ciągle powiększać nasze szeregi oraz utrzymywać jak największą siłę bojową. W planach mamy również organizację Regionalnych Mistrzostw „Złotego Głuszca” w piłce siatkowej podczas Biesiady Wiejskiej w Jagodzinie. Będzie to turniej o zasięgu mikroregionalnym. Więcej informacji oraz plakatów pojawi się już niedługo.

Szkolicie się?

Szkolimy się jak tylko znajdzie się taka możliwość oraz chwila wolnego czasu. Na razie przygotowujemy się do Powiatowych Zawodów Sportowo Pożarniczych, które odbędą się w Zawidowie, już 12 sierpnia. Wystartują w nich wszystkie jednostki KSRG z Powiatu Zgorzeleckiego, jednostka OSP Zawidów jako gospodarz oraz my, jako tegoroczni mistrzowie Gminy Węgliniec. Będziemy debiutantami w zawodach o takiej skali i kolejny raz zmierzymy się z jednostkami KSRG, które raz już w tym roku pokonaliśmy. Nie będąc w KSRG nie mielibyśmy możliwości wzięcia udziału w takich zawodach, gdyby nie nasze umiejętności.

Dziękuję za rozmowę! Wiceprezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Jagodzinie Szymon Mikołajczyk.

Również dziękuję i życzę powodzenia!

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. KPP Lubań

Policjanci wspólnie z KAS zabezpieczyli nielegalny alkohol i papierosy

Życie
czwartek, 18 kwietnia 2024, 08:52
ubańscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Oddział w Zgorzelcu zabezpieczyli 11 litrów alkoholu, około 2 kg krajanki tytoniowej oraz 150 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Zobacz również