NaStyku.pl

Policyjna akcja „Telefony” w powiecie zgorzeleckim

Korzystanie ze smartfona w trakcie jazdy samochodem to bardzo niebezpieczne zajęcie. Mimo że o ryzyku trąbi się od wielu lat, to telefony wciąż są przyczyną wielu tragedii na drogach. Wczoraj (16.09) policjanci ruszyli z akcją „Telefony”.
Telefon komórkowy / zdjęcie ilustracyjne
Telefon komórkowy / zdjęcie ilustracyjne

W poniedziałek (16.09) policjanci w całym kraju prowadzili akcję „Telefony”. Działania kontrolno-prewencyjne miały na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, ograniczenie ilości wypadków oraz zminimalizowanie skutków tych zdarzeń. Sprawdzano przede wszystkim czy kierowcy stosują się do zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Na terenie powiatu zgorzeleckiego skontrolowano 55 pojazdów. Ujawniono 32 naruszenia przepisów przez kierowców. 12 z nich korzystało podczas jazdy z telefonów komórkowych – informuje podkom. Agnieszka Goguł, Oficer Prasowy KPP Zgorzelec.

Wybieranie numeru telefonu, pisanie wiadomości tekstowych czy przeglądanie Internetu podczas jazdy samochodem sprawia, że kierujący nawet przez kilka sekund nie patrzy na drogę. Przy prędkości 100 km/h jednosekundowe spojrzenie na smartfona oznacza przejechanie 28 metrów bez patrzenia na jezdnię. W tym czasie sytuacja na drodze diametralnie może ulec zmianie, przez co kierowca może nie zdążyć zareagować.

Dlatego też zakaz korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku, dotyczy wszystkich kierujących pojazdami, w tym również rowerzystów.

Korzystanie z telefonu podczas jazdy kosztuje 200 zł mandatu i 5 punktów karnych. W wersji pesymistycznej może kosztować nawet życie.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również