NaStyku.pl

Policja podsumowuje 2019 r.: 55 wypadków, 1717 kolizji drogowych

Rok 2019 na drogach powiatu zgorzeleckiego niestety nie należał do najspokojniejszych. Mundurowi byli wzywani do 55 wypadków i 1717 kolizji drogowych. Zginęło 13 osób.
Śmiertelny wypadek na DK30 w Zgorzelcu / fot. czytelnik
Śmiertelny wypadek na DK30 w Zgorzelcu / fot. czytelnik

Z policyjnych statystyk

Ze statystyk Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu wynika, że od początku 2020 r. na drogach powiatu zgorzeleckiego doszło do jednego wypadku i 79 kolizji drogowych, w których jedna osoba została ranna. To znacznie mniej w porównaniu do 2019 r., gdzie w tym samym czasie odnotowano 125 kolizji drogowych i 7 wypadków, w których rannych zostało 7 osób. Jednak w całym ubiegłym roku doszło do 55 wypadków drogowych, w których zginęło 13 osób, a 53 zostały ranne. To o 18 takich zdarzeń więcej niż w 2018 r. W ubiegłym roku doszło do 1717 kolizji drogowych, o 100 więcej niż w roku 2018.

Rok

Wypadki drogowe

Kolizje drogowe

01-28.01 2020

1

79

2019

55

1717

2018

73

1617

 

Policjanci przypominają, że przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, stosowanie się do znaków oraz czujność i koncentracja to warunki bezpieczniej jazdy. Pamiętajmy, aby prędkość dostosować do warunków drogowych i atmosferycznych. Nie zapominajmy również o zasadzie ograniczonego zaufania do innych użytkowników dróg.

Biorąc pod uwagę zwiększającą się ilość zdarzeń drogowych, również tych tragicznych w skutkach, policjanci apelują o wzmożenie ostrożności podczas kierowania pojazdami, dostosowanie prędkości uwzględniającej warunki drogowe i przestrzeganie oznakowania dróg, w tym ograniczeń prędkości, w szczególności w rejonie przejść dla pieszych – zwraca się do kierowców podkom. Agnieszka Goguł, Oficer Prasowy KPP Zgorzelec.

Bezpieczeństwo na drodze zależy również od nas samych

Policjantka zaznacza również, że apel ten dotyczy również pieszych, których obowiązkiem jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w zakresie przechodzenia przez jezdnię w miejscach do tego wyznaczonych. Według przepisów, pieszy znajdujący się na oznakowanym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem. Jednocześnie zabronione jest wchodzenie bezpośrednio przed jadący pojazd. Z kolei kierowca zbliżając się do przejścia dla pieszych jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności.

Przepisy pozwalają pieszemu na przekroczenie jezdni poza przejściem, jeśli odległość od najbliższego takiego miejsca przekracza 100 metrów. Jednak wcześniej musi się upewnić, czy może to zrobić z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i nie utrudni to ruchu pojazdów, a kierowców na gwałtowne hamowanie. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą prostopadle do osi jezdni.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również