NaStyku.pl

Podsumowanie kapitalnego 2017 roku w OSP Jagodzin!

W ubiegłą sobotę strażacy oraz zaproszeni goście zebrali się na spotkaniu sprawozdawczym Ochotniczej Straży Pożarnej w Jagodzinie. To był bardzo pracowity rok druhów, którzy cały czas starają się o włączenie jednostki do KSRG.
Materiały prasowe OSP Jagodzin.
Materiały prasowe OSP Jagodzin.

Swoją obecnością zaszczycili nas Burmistrz Gminy i Miasta Węgliniec Stanisław Mikołajczyk, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Zgorzelcu st. kpt. Artur Czułajewski, druhowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej i Ochotniczej Straży Pożarnej w Jagodzinie, rodzice członków MDP oraz mieszkańcy naszej miejscowości. Część druhów dotarła bezpośrednio z działań ratowniczo gaśniczych na terenie nadleśnictwa Węgliniec, do których byli dysponowani przed rozpoczęciem zebrania.                                                                                                                               

Spotkanie rozpoczęto od przyjęcia ślubowania nowych członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. W ubiegłym roku jej skład zasiliło 5 nowych adeptów pożarnictwa. Aktualnie drużyna liczy 15 sumiennych i wzorowych druhów. Następnie odbyło się wręczenie nagród członkom MDP, za osiągnięcia i wzorową służbę w 2017 roku. Kolejny rok to prezentacja graficzna przełomowego, wręcz kapitalnego roku 2017 w jednostce. Druhowie rozpoczęli od przypomnienia naszych sukcesów, a było ich wiele, między innymi:

 • Mistrzostwo Gminy Węgliniec zdobyte w Zawodach Sportowo Pożarniczych Gminy Węgliniec,
 • Zwycięstwo w Międzynarodowych Zawodach Sportowo Pożarniczych Gminy Pieńsk oraz Gminy Węgliniec ,
 • Wicemistrzostwo Powiatu Zgorzeleckiego zdobyte podczas Powiatowych Zawodów Sportowo Pożarniczych w Zawidowie,
 • Nominacja projektu "Gminne zawody MDP podczas Biesiady Wiejskiej Jagodzin 2016" oraz udział w Gali Finałowej I Edycji Ogólnopolskiego Konkursu "FLORIANY 2017",
 • Zwycięstwo w Etapie Wojewódzkim oraz udział w Etapie Ogólnopolskim w konkursie organizowanym przez ARiMR pt. "Bezpieczna zabawa i praca na wsi podczas wakacji",
 • III Miejsce MDP Jagodzin w debiucie w Międzynarodowych Zawodach Sportowych MDP CTiF w Czerwonej Wodzie.

Ważnym aspektem działalności jednostki jest także poprawa bezpieczeństwa, zakup sprzętu oraz inwestycje. W tym roku udało się pozyskać:

 • motopompę Pożarniczą Rosenbauer Fox 1,
 • system selektywnego powiadamiania DSP-52L,
 • wóz bojowy Star 266 wraz z Radiotelefonem Motorola GM 360  oraz Drabiną Nasadkową DN 2,73 przekazany od braci druhów OSP Czerwona Woda,
 • system monitoringu wizyjnego, alarm oraz nowe drzwi antywłamaniowe w budynku remizy,
 • agregat prądotwórczy Benza BX 3000,
 • pilarka Stihl MS 291,
 • 3 radiotelefony nasobne HYT TC 610 IP66,
 • 3 radiotelefony  przewoźne Motorola DM 1400,
 • 5 latarek ISKRA LED,
 • 4 zestawy komputerowe, przekazane przez Oddział Dolnośląski ARiMR,
 • prądownica TURBO FLASH 200,
 • drabina słupkowa DS-3,1,
 • torba ratownictwa medycznego OSP R-1,
 • meble kuchenne,
 • 16 kompletów umundurowania galowego MDP,
 • 4 komplety umundurowania koszarowego,
 • 4 koszulki czerwone MDP,
 • 3 czapki czarne MDP,
 • 2 polary czerwone MDP,
 • 18 krawatów MDP,
 • 18 pasów skórzanych z toporkiem MDP.

Strażacy uczesniczli w wielu wydarzeniach kulturalnych i społecznych organizowanych na terenie miejscowości oraz gminy Węgliniec. Były to między innymi: Spotkanie Opłatkowe Jagodzin 2017, Gminny Dzień Strażaka Jagodzin 2017, Dzień Dziecka czy Biesiada Wiejska. Dwa kolejne projekty zorganizowane przez nas wraz z partnerami zostały zgłoszone do II edycji Ogólnopolskiego Konkursu „FLORIANY 2018”. Były to III Rajd Pojazdów Historycznych "Łużyce 1945" etap Jagodzin - Toporów oraz I Regionalne Mistrzostwa "Złotego Głuszca" w Piłce Siatkowej Jagodzin 2017. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza została uhonorowana i zgłoszona do konkursu "Najlepsi z Najlepszych" na Wzorową Młodzieżową Drużynę Pożarniczą i jej opiekuna. Obecnie ochotnicy czekają na rozstrzygnięcia powyższych konkursów.                                                                                                        

Następnie druhowie zajęli się statystyczną częścią działalności jednostki. W ramach jednostki operacyjno technicznej służbę pełni 32 gotowych do działania strażaków, z tego aż 9 może wypełniać obowiązki kierowcy wozu bojowego. W ubiegłym roku 24 razy wyjeżdżali do działań ratowniczo-gaśniczych, z czego aż 13 razy do pożarów, a 11 do miejscowych zagrożeń. Rok 2017 był bezpieczniejszy i występowało mniej zagrożeń w porównaniu do lat ubiegłych.                            

Po podsumowaniu roku, głos zabrali zaproszeni goście. Pierwszy głos zabrał, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Zgorzelcu st. kpt. Artur Czułajewski, który zaskoczył druhów miłą niespodzianką. Zapowiedział złożenie wniosku o włączenie jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego, co było dla strażaków sporym zaskoczeniem, ponieważ poprzedni Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Zgorzelcu nie widział ku temu przesłanek, argumentów i potrzeby. Podziękował także za wspaniała pracę zarówno na rzecz bezpieczeństwa, jak i na polu wychowywania i szkolenia młodzieży. Komendant potwierdził także gotowość i spełnienie wymogów do włączenia jednostki do KSRG. Działania i poparcie uzyskane od wielu podmiotów, a w tym momencie, także od Komendanta, pozwalają nam wierzyć w pomyślne zakończenie walki o Krajowy System Ratowniczo Gaśniczy.                                           

Następnie głos zabrał Burmistrz Gminy i Miasta Węgliniec Stanisław Mikołajczyk, który potwierdził także swoje poparcie idei KSRG w Jagodzinie, zapewniając o wspólnym złożeniu wniosku o włączenie jednostki wraz z komendantem. Podziękował także, za pracę jednostki, a także podkreślił zasługi i sukcesy osiągnięte w społecznym aspekcie działalności. Przypomniał również, że o jednostce w Jagodzinie jest głośno nie tylko w regionie, ale także w województwie, a nawet w kraju. To dzięki osiąganym sukcesom i systematycznej pracy.                  

Po przemówieniach druhowie przeszli do formalnej części walnego zebrania sprawozdawczego, podczas której zarząd otrzymał jednogłośne absolutorium. Omówiono także plany na bieżący rok. Są jak zwykle bardzo ambitne. Zakup kolejnej motopompy pożarniczej, defibrylatora oraz inne zakupy sprzętu są oczywiste. Priorytetem nadal pozostają działania mające włączyć naszą jednostkę do KSRG. Zostały także podjęte pierwsze rozmowy, na temat zawiązania komitetu fundatorów sztandaru dla OSP Jagodzin, który mógłby być nadany z ewentualnym włączeniem jednostki do KSRG.   

Plany, planami… strażacy jednak bez względu na nie, nadal będą stać na straży państwa bezpieczeństwa i wykonywać swoją pracę. Jeszcze tego samego dnia 3 razy wyjeżdżali do działań ratowniczo-gaśniczych.                                                                                 

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Żegnamy zimę wielką akcją sprzątania miasta / materiały prasowe UM Zawidów

Akcja społeczna w Zawidowie. Wielkie sprzątanie miasta po zimie

Życie
czwartek, 21 marca 2019, 12:34
W piątek, 29 marca zapowiada się wielkie ruszenie w Zawidowie! A to za sprawą wiosennej akcji sprzątania miasta, do której zapraszają mieszkańców radni z komisji gospodarki komunalnej i ochrony środowiska Rady Miejskiej w Zawidowie.
Policjanci zatrzymali poszukiwanego, u którego znaleźli narkotyki i sprzęt do kradzieży samochodów / fot. KPP Zgorzelec

Poszukiwany przez wymiar sprawiedliwości wpadł z narkotykami

Życie
czwartek, 21 marca 2019, 09:32
Kryminalni wpadli na trop 41-letniego mieszkańca powiatu zgorzeleckiego, który ukrywał się przed organami ścigania. Został zatrzymany, a w jego mieszkaniu funkcjonariusze znaleźli narkotyki, środki psychotropowe oraz sprzęt służący do kradzieży samochodów.

Zobacz również

To ich poszukuje policja! / fot. KPP Zgorzelec
Życie
środa, 20 marca 2019, 10:55

Poszukiwani listami gończymi!

Zobacz zdjęcia dwóch mężczyzn poszukiwanych przez zgorzelecką policję listami gończymi!...