Chcieliśmy pokazać, że dwa zabytki, wyremontowane w ramach polsko-niemieckiego projektu dofinansowanego przez Unię Europejską, są częścią wspólnego dziedzictwa, którego jesteśmy świadomi. W mieście takim jak nasze, podzielonym granicą, ale bardzo mocno związanym historią, codziennością i planami na przyszłość, znajomość tego co wspólne i ważne dla sąsiadów, jest szczególnie ważna, bo pozwala rozumieć się.
Dlatego też edycje Dni Dziedzictwa Nad Nysą, organizowane naprzemiennie w Zgorzelcu i Gӧrlitz, poświęcono kolejno przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Cieszyły się one dużym i ponadpokoleniowym powodzeniem.
Wszystkie oprowadzenia, wystawy, wykłady i świetne warsztaty dla najmłodszych to też inwestycja. I to nie mniej ważna niż ta w zabytki.
Cztery edycje Dni Dziedzictwa Nad Nysą w liczbach:
- 20 wycieczek
- 12 wykładów
- 9 koncertów
- 5 warsztatów terenowych
- 5 wystaw historycznych
- 2 warsztaty dla dzieci
- 2 panele dyskusyjne,
- 1 piknik rodzinny,
- 1 gra terenowa dla rodzin z dziećmi
Organizatorami Dni Dziedzictwa Nad Nysą byli: Miasto Zgorzelec, Wolna Gmina Ewangelicka Gӧrlitz oraz spółka KulturService Gӧrlitz.
Projekt pn. „Pomyśl: Nasze Dziedzictwo – Twoja Przyszłość” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg Polska – Saksonia 2014 – 2020.
Foto galeria z IV edycji Dni Dziedzictwa Nad Nysą:
Finał Dni Dziedzictwa Nad Nysą za nami
Wideorelacja z ostatniej IV edycji Dni Dziedzictwa Nad Nysą, która odbyła się w dniach 21-23 października: