Niecały tydzień pozostał by złożyć zeznanie podatkowe za rok 2022. W tym roku termin składania deklaracji jest wydłużony do 2 maja, ze względu na to, że ostatni dzień kwietnia przypada w sobotę. Obecnie najbardziej popularną formą składania zeznania podatkowego jest forma elektroniczna.
Jak złożyć zeznanie podatkowe przez Internet
Aby rozliczyć PIT przez Internet należy zalogować się na stronę podatki.gov.pl/pit. Pracodawcy zostali zobowiązany by przygotować nasze zeznania podatkowe w formie elektronicznej. Jeśli jesteś pracownikiem etatowym wystarczą dwa kliknięcia by złożyć do Urzędu Skarbowego w Zgorzelcu swój PIT
W witrynie wybieramy zakładkę e-Urząd Skarbowy, a następnie wybieramy metodę logowania do systemu. Możemy zrobić to na trzy sposoby:
1. profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną
2. aplikację mObywatel
3. poprzez podanie numeru PESEL lub NIP i kwoty przychodów
Po zalogowaniu do e-Urzędu Skarbowego mamy dostęp do rozliczenia PIT. Jest w nim również uwzględniona ulga na dziecko, jeśli z takiej korzystamy. Ulgę na dziecko może rozliczyć tylko jeden rodzic.
Jeśli wszystkie nasze dane ,w przygotowanym przez pracodawcę, zeznaniu podatkowym zgadzają się, wystarczy kliknąć WYŚLIJ. I gotowe. Złożyliśmy deklarację podatkową.
Poprzez e-Urząd Skarbowy rozliczyć mogą się również przedsiębiorcy.
Nie mam dostępu do e-Urzędu Skarbowego
Nie każdy jednak odnajduje się w świecie Internetu. Do 2 maja wciąż można składać deklaracje podatkowe w tradycyjnej formie papierowej.
Mieszkańcy powiatu zgorzeleckiego swój PIT muszą złożyć w Urzędzie Skarbowym w Zgorzelcu, który mieści się przy ul. Bohaterów II Armii Wojska Polskiego 8b. PIT do urzędu można dostarczyć na dwa sposoby:
1. przynieść osobiście i wrzucić do skrzynki, która stoi w holu Urzędu Skarbowego w Zgorzelcu
2. wysłać pocztą. Tu liczy się data stempla. Nie może być dalsza niż 2 maja 2022
Złożenie zeznania podatkowego jest obowiązkowe. Pamiętajcie by nie przekroczyć ustawowego terminu. Kodeks Karny Skarbowy zawiera informacje na temat sankcji, jakimi obłożone jest niestosowanie się do przepisów skarbowych. Art. 54 KKS mówi o tym, że niezłożenie w terminie deklaracji podatkowej jest rozumiane jako narażenie podatku na uszczuplenie. Jest to czyn karalny, za który grozi kara grzywny w wysokości maksymalnie 720 stawek dziennych. Kara jakiej można sie spodziewać za nieterminowość zależy od kwoty podatku do zapłaty.
O wykroczeniu mowa w momencie, kiedy kwota podatku narażonego na uszczuplenie nie jest większa niż równowartość minimalnego wynagrodzenia pomnożoną razy 5 (w 2019 roku – 11.250 zł). Jest to warunek zapisany w ustawie, którego przekroczenie oznacza kwalifikację czynu jako przestępstwo skarbowe.
Tak więc za nieterminowość w złożeniu deklaracji podatkowej, podatnik może zostać obciążony grzywną w wysokości od 1/10 do maksymalnie równowartości 20-krotności wynagrodzenia miesięcznego. Z tego wynika fakt, że obecnie wysokość grzywny, jaka może zostać nałożona na podatnika, waha się od 225 do 45.000 złotych. W ekstremalnych przypadkach, podatnikowi uchylającemu się od obowiązku zapłaty, może grozić nawet kara więzienia.