NaStyku.pl

Pierwsze interaktywne warsztaty szkolne - Stalag VIIIA i historia miejsca pamięci

11 października 2019 r. w Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura - Miejscu Pamięci Stalag VIIIA w ramach projektu INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020 odbędą się pierwsze interaktywne warsztaty szkolne "Stalag VIIIA i historia miejsca pamięci".
Europejskie Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura
Europejskie Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura

Organizatorem warsztatów jest stowarzyszenie Meetingpoint Music Messiaen e.V.

W polsko-niemieckim projekcie bierze udział Gimnazjum Augustum Annen z Görlitz oraz dwie szkoły polskie: Szkoła Podstawowa nr 5 w Zgorzelcu i Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Zgorzelcu.

Celem projektu jest stworzenie transgranicznej sieci edukacyjnej w zakresie historii regionalnej, zwiększenie kompetencji kulturowo-językowych, wspieranie zaangażowania obywatelskiego, procesów komunikacyjnych i zainteresowania uczniów regionalnym rynkiem pracy.

Projekt INTERREG ma na celu między innymi rozbudowę procesu edukacji szkolnej po obu stronach granicy o treści historyczne, które są istotne dla kształtowania tożsamości regionalnej uczniów. Dzięki postrzeganiu przeszłości regionu z różnych perspektyw, biorąc pod uwagę zarówno konsekwencje II Wojny Światowej, jak i wielokulturową tradycję społeczną i rolę religii, uczestnicy zdadzą sobie sprawę ze znaczenia postaw demokratycznych oraz zostaną uwrażliwieni na szacunek dla innych mieszkańców regionu oraz przeciwstawią się tendencjom związanym z ksenofobią i nacjonalizmem wśród młodzieży.

Kolejnym przedsięwzięciem realizowanym w ramach projektu jest zaplanowana na jesień tego roku wycieczka edukacyjna do Miejsca Pamięci Ehrenhain Zeithain. 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska – Saksonia 2014-2020.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również