NaStyku.pl

Piec to nie śmietnik!

Spalanie niewłaściwych przedmiotów w domowych piecach to co roku zmora naszego regionu. Dochodzi do tego, że wyjście na spacer staje się uciążliwe, a czasem nawet niemożliwe z powodu ogromnych ilości dymu i pyłu unoszących się w powietrzu.
Tak w poniedziałek wieczorem (28.10.19) wyglądało Przedmieście Nyskie w Zgorzelcu / fot. czytelnik
Tak w poniedziałek wieczorem (28.10.19) wyglądało Przedmieście Nyskie w Zgorzelcu / fot. czytelnik

Niedawno rozpoczął się sezon grzewczy, a wraz z nim powrócił problem wydobywającego się z kominów dymu. Odpowiedzialni za taki stan rzeczy jesteśmy my sami! Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza jest „niska emisja”, czyli spaliny pochodzące z kotłów i pieców na paliwa stałe w gospodarstwach domowych. Niestety nie każdy właściciel domu ogrzewanego za pomocą pieca spala w nim to, co powinien. Sytuację dodatkowo pogarsza spalanie złej jakości węgla w urządzeniach nie spełniających żadnych norm emisji spalin. W piecach tych można spalić nie tylko odpady węglowe takie jak muł i miał (produkty o wysokiej zawartości siarki, chloru czy popiołu), ale także zwykłe śmieci, w tym tworzywa sztuczne.

Progi alarmowania o smogu obniżone

Poziom alarmowy jest to taka wysokość stężenia pyłu PM10 powyżej której instytucje państwowe i lokalne zobowiązane są podjąć natychmiastowe działania zaradcze obniżające groźne stężenie pyłów. Od siedmiu lat próg alarmowania wynosił 300 ug/m3 – poziom tak wysoki, że w niektórych latach w Polsce praktycznie niewystępujący. Nowy, obniżony próg – 150 ug/m3 pozwoli skuteczniej ostrzegać społeczeństwo przed zagrożeniem. Na nowe poziomy zgodziło się Ministerstwo Zdrowia ustępując ze swoich zdrowotnych rekomendacji – czytamy na stronie Polskiego Alarmu Smogowego.

Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza powinny unikać długotrwałego przebywania oraz wysiłku fizycznego na otwartej przestrzeni. Mowa o osobach cierpiących na przewlekłe choroby układu oddechowego, układu krążenia, a także alergiczne choroby skóry i oczu oraz osoby starsze, kobiety w ciąży i małe dzieci. U tych osób może wystąpić pogorszenie samopoczucia oraz przejściowe nasilenie dolegliwości układu oddechowego: kaszel i spłycenie oddechu.

Przed spacerem sprawdź jakość powietrza w regionie

Kiedy jakość powietrza pozostawia sporo do życzenia, najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie pozostanie w domu. Poziom zanieczyszczeń w swoim miejscu zamieszkania można sprawdzić na stronie internetowej WIOŚ: http://air.wroclaw.pios.gov.pl/. W przypadku przekroczenia dopuszczalnych wartości zanieczyszczeń, na stronie tej pojawi się stosowne ostrzeżenie. Warto także korzystać w tym celu z dostępnych aplikacji na urządzenia mobilne.

Nie spalaj w piecu śmieci

Spalanie odpadów to najgorsza, najdroższa i najbardziej szkodliwa dla zdrowia „forma zagospodarowania” odpadów. Podczas spalania śmieci powstają tlenki węgla i azotu, dwutlenek siarki, cyjanowodór, metale ciężkie, a także rakotwórcze dioksyny i furany.

Domowy piec to nie spalarnia śmieci - nie powinno trafiać do niego nic poza paliwem określonym przez producenta w warunkach jego użytkowania. Osoba, która ma problem z tym, że sąsiad spala śmieci, powinna zgłosić problem do gminy/miasta, policji albo straży miejskiej. Wysokość kary wynosi od 20 zł do nawet 5 tys. zł.

Bezwzględny zakaz palenia w piecach obejmuje: plastikowe pojemniki i butelki po napojach, zużyte opony, inne odpady z gumy, przedmioty z tworzyw sztucznych, elementy drewniane pokryte lakierem, sztuczne skóry, opakowania po rozpuszczalnikach czy środkach ochrony roślin, opakowania po farbach i lakierach, pozostałości farb i lakierów, plastikowe torby z polietylenu, papier bielony związkami chloru z nadrukiem farb kolorowych. Bezwzględny zakaz palenia dotyczy również chemikaliów oraz opakowań z tworzyw sztucznych.

Aktualna ocena: 3,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również