NaStyku.pl

PGNiG zaprasza do Zgorzelca na Dolnośląski Festiwal Nauki

Już w czwartek, 18 października, regionalna edycja Dolnośląskiego Festiwalu Nauki zawita do Zgorzelca.
W Zgorzelcu wykłady odbędą się w Miejskim Domu Kultury przy ulicy Parkowej 1
W Zgorzelcu wykłady odbędą się w Miejskim Domu Kultury przy ulicy Parkowej 1

Sekrety "powstawania" miłości, przyroda jako najlepszy chemik świata oraz historia Legionów Polskich we Włoszech – to zaledwie kilka propozycji festiwalowych. Przez dwa dni, m.in. dzięki PGNiG, mieszkańcy Zgorzelca będą mogli bezpłatnie uczestniczyć w wyjątkowych wydarzeniach.

Celem Festiwalu jest promocja nauki. W ramach tegorocznego DFN atrakcje odbywają się w 11 miastach Dolnego Śląska, w ponad 280 lokalizacjach. 150 instytucji, w tym uczelnie wyższe, instytuty badawcze oraz placówki kulturalne organizują specjalne prezentacje oraz prelekcje z udziałem wybitnych ekspertów z różnych dziedzin nauki.

W trakcie Festiwalu każdy uczestnik samodzielnie wybiera atrakcje z niezwykle bogatej oferty. Goście będą mieli okazję wysłuchać i wziąć udział w warsztatach przygotowanych przez naukowców, przyrodników i inżynierów, ale również aktywnie uczestniczyć w debatach humanistycznych lub oglądać pokazy artystyczne. Wydarzenia zainteresują osoby w każdym wieku: zarówno przedszkolaków, jak i dorosłych. Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie http://www.festiwal.wroc.pl/2018/ (wybierając w zakładce Program wyszukiwanie wg lokalizacji).

Ważną częścią Festiwalu będzie cykl związany z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to okazja do debaty na temat patriotyzmu i naszej historii. W trakcie tegorocznej edycji odbędzie się również młodzieżowy koncert szkół artystycznych poświęcony niepodległości Polski.

Wydarzenie zostało podzielone na dwie części – edycję stacjonarną, która odbyła się we Wrocławiu w dniach 21-26 września oraz sesje regionalne: w Legnicy (27-28 września), w Bystrzycy Kłodzkiej (4-5 października), w Głogowie (9-11 października), w Jeleniej Górze (11-12 października), w Wałbrzychu (15-26 października), w Lubinie (18-19 października), w Zgorzelcu (18-19 października), w Bolesławcu (25-26 października), w Ząbkowicach Śląskich (24-25 października) oraz Dzierżoniowie (25-26 października). Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

PGNiG SA od wielu lat prowadzi aktywne działania popularyzujące naukę. Spółka jest założycielem Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, której celem jest wspieranie dziedzictwa narodowego i kultury, a także działanie na rzecz rozwoju nauki i edukacji.

Zgorzelecki program wykładów

  1. Przysłowia i powiedzenia ludowe kontra prawdziwa nauka.
  2. Jak zakochuje się mózg?- czyli hormony, zapachy i genetyka powstawania miłości.
  3. Woda - najbardziej niezwykła substancja na Ziemi.
  4. Czy choroby mamy w genach.
  5. Leki kontra suplementy diety - tajemnice i manipulacje koncernów farmaceutycznych.
  6. Zarządzanie kryzysowe jako element bezpieczeństwa narodowego.
  7. Lewa czy prawa ręka, czyli o przyczynach leworęczności.
  8. Fizyka wody.
  9. Legiony Polskie we Włoszech.
  10. Czy wiesz czym się leczysz? Działanie i historia najpopularniejszych leków.
  11. Przyroda - najlepszy chemik świata.
  12. Od arystokratki do żołnierza - welon, krynolina, tajemnica. Kobiety niepodległości.
  13. Cud miód. Miód, pyłek kwiatowy propolis i inne produkty pszczele dla zdrowia i urody.
  14. Co warto wiedzieć o tym zanim się zacznie.
  15. Paleomedycyna - choroba i zdrowie w historycznych populacjach ludzkich.
  16. Nauka bez ograniczeń - młodość a miłość.
  17. Kamienie szlachetne i ozdobne w Polsce - wczoraj i dziś.

Podczas tegorocznego Dolnośląskiego Festiwalu Nauki zaprezentuje się także Zgorzelecki Klaster Energii. Na wykład zapraszamy w piątek o godz. 11.30 (sala widowiskowa MDK).

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również