NaStyku.pl

Pamięci zesłanych na Sybir

Osiemdziesiąt lat temu pierwsze transporty Polaków z terenów okupowanych przez Sowietów wyruszyły na Sybir. W najbliższą niedzielę, 9 lutego, w kościele p.w. Św. Bonifacego odprawiona zostanie msza w intencji ofiar deportacji.
Sybiracy zapraszają
Sybiracy zapraszają

Wezmą w niej udział zgorzeleccy Sybiracy, rodziny sybirackie, przedstawiciele lokalnych samorządów i organizacji. Coraz mniej liczni świadkowie tamtych wydarzeń liczą na obecność mieszkańców Zgorzelca.

Doroczne, uroczyste msze są ważną częścią naszej kultury pamięci o jednej z największych tragedii naszego narodu. Hymn Związku Sybiraków, który rozpoczyna rocznicowe nabożeństwa i który jest zapisem walki zesłańców o przetrwanie i ich drogi do niepodległej Ojczyzny, poczty sztandarowe, udział delegacji samorządowych i organizacyjnych nadają tym mszom szczególny, uroczysty charakter, jednak to obecność mieszkańców Zgorzelca i okolicznych miejscowości jest tego dnia najważniejsza. I to właśnie o nią proszą Sybiracy.

Msza w intencji zsyłanych na „nieludzką ziemię” - niedziela, 9 lutego, godzina 11.00, kościół p.w. św. Bonifacego.

Pierwsza masowa deportacja Polaków, z ziem zaanektowanych przez Związek Sowiecki po 17 września 1939 roku, rozpoczęła się w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku. Objęła przede wszystkim polskich osadników wojskowych, służbę leśną oraz cywilnych kolonistów, których zsyłano do Kraju Krasnojarskiego i Komi oraz osiedlano w obwodach archangielskim, swierdłowskim oraz irkuckim. Kolejna fala wywózek miała miejsce w kwietniu 1940 roku. Tym razem jej ofiarami byli przedstawiciele polskich elit, m. in. urzędnicy, nauczyciele, sędziowie, a także rodziny deportowanych w lutym 1940 roku (w tym rodziny polskich oficerów zamordowanych wiosną 1940 roku m.in. w Katyniu). Głównym miejscem II wywózki był Kazachstan (obwody: aktiubiński, akmoliński, kustanajski, pawłodarski, semipałatyński). Masowe zsyłki trwały także w kolejnych latach wojny i po jej zakończeniu. Łącznie, w czterech masowych zsyłkach, według danych NKWD wywieziono około 330-340 tys. osób, choć zdaniem historyków było to ponad milion ludzi. Związek Sybiraków podaję liczbę blisko 1,35 mln, z których około 8-10% nie przeżyło pracy w łagrach.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. KPP Lubań

Policjanci wspólnie z KAS zabezpieczyli nielegalny alkohol i papierosy

Życie
czwartek, 18 kwietnia 2024, 08:52
ubańscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Oddział w Zgorzelcu zabezpieczyli 11 litrów alkoholu, około 2 kg krajanki tytoniowej oraz 150 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Zobacz również