NaStyku.pl

Organy w sulikowskim kościele mają 323 lata! Jest szansa na ich renowację

Organy w sulikowskim kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego mają 323 lata i już od dawna wymagają kapitalnego remontu. Ostatni gruntowny remont instrumentu miał miejsce 103 lata temu.
Organy w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulikowie / fot. UG Sulików
Organy w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulikowie / fot. UG Sulików

Instrument jest w fatalnym stanie technicznym, m.in. brakuje piszczałek, uszkodzone są mieszki, a także niszczą go aktywne szkodniki, które degradują elementy drewniane oraz powodują duże zanieczyszczenie instrumentu. Długoletni brak konserwacji wpływa na niepoprawną intonację oraz strój organów i nie pozwala w pełni wykorzystać ich walorów artystycznych.

We wrześniu br. pojawiła się szansa na pozyskanie dofinansowania remontu instrumentu ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, z tzw. Funduszu Kościelnego na realizację w 2020 roku konserwacji i remontów obiektów sakralnych i kościelnych o wartości zabytkowej.

Wnioskować o te środki może jedynie właściciel lub posiadacz zabytku wpisanego do rejestru. Stąd pracownicy Urzędu Gminy skoncentrowali się na pomocy parafii w Sulikowie w przygotowanie wniosku i skompletowaniu wszystkich wymaganych do wniosku dokumentów.

Najpierw należało wpisać organy do rejestru zabytków ruchomych. W następstwie złożonego wniosku decyzją Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu w dniu 28.10.2019 roku w/w instrument został wpisany do rejestru zabytków ruchomych województwa dolnośląskiego. Ponadto konieczne było wystąpienie do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z wnioskiem o wydanie pozwolenia na prowadzenie prac remontowo - konserwatorskich przy organach. 27 listopada br. wniosek o dofinansowanie został złożony i pozostaje oczekiwać na jego rozpatrzenie.

Przy ocenie wniosków rekomendowanych do dofinansowania ze środków Funduszu Kościelnego jednym z kryteriów jest udział środków pochodzących z innych źródeł. Wnioski zawierające w/w środki zwiększają szansę na otrzymanie dofinansowania. Całkowity koszt remontu organów sięgnie kwoty blisko 140 tys. zł, z czego parafia ubiega się o ponad 110 tys. zł dofinansowania. Z tego względu Wójt Gminy Sulików przedstawi Radzie Gminy projekt budżetu na 2020 rok z ujętą w nim dotacją dla parafii w Sulikowie w kwocie ok. 25 tys. zł. Kwota ta stanowić będzie wsparcie dla parafii w postaci udziału środków z innych źródeł i tym samym zwiększy szanse na pozyskanie dofinansowania.

Podczas analizy wniosków o dofinansowanie brane są pod uwagę także następujące kryteria:

  • wysokość środków Funduszu Kościelnego w 2020 roku,
  • zgodność wnioskowanego celu z zakresem zadań przewidzianych do realizacji z Funduszu Kościelnego w 2020 roku,
  • aktualny stan techniczny obiektu objętego wnioskiem o dotację,
  • realność wykonania planowanych prac w bieżącym roku kalendarzowym,
  • racjonalne uzasadnienie kosztów realizacji planowanych prac oraz zaangażowanie finansowe podmiotu występującego o dotację, a także wskazanie innych źródeł finansowania prac,
  • wielkość i zaawansowanie realizacji planowanego zadania.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Odzyskany sprzęt / fot. KPP Zgorzelec

Włamywacze zatrzymani. Czekał na nich właściciel obiektu

Życie
piątek, 29 maja 2020, 09:04
Sporo lat za kratami grozi trzem mężczyznom, którzy dwukrotnie włamali się do jednego ze zgorzeleckich obiektów użytkowych. Za drugim razem właściciel przygotował zasadzkę. Ujął złodziei na gorącym uczynku.

Zobacz również