NaStyku.pl

Okradają podając się za pracowników gazowni lub wodociągów

Zgorzeleccy policjanci ostrzegają przed oszustami – domokrążcami, którzy pukają do naszych drzwi. Oszuści wchodzą do mieszkań pod pretekstem sprawdzenia instalacji gazowej lub wodnej, a w rezultacie okradają.
Zgorzeleccy policjanci ostrzegają przed domokrążcami, którzy pukają do naszych drzwi / zdjęcie ilustracyjne
Zgorzeleccy policjanci ostrzegają przed domokrążcami, którzy pukają do naszych drzwi / zdjęcie ilustracyjne

W dalszym ciągu dochodzi do przestępstw popełnianych na tzw. "pracownika gazowni", "wodociągów" lub "elektrowni".

Wciąż pojawiające się przypadki oszustw na terenie województwa dolnośląskiego pokazują, że sprawcy nie tylko wymyślają nowe metody, aby nas okraść, ale wciąż korzystają ze starych. Jednak schemat działania przestępców zarówno w metodzie "na wnuczka", "policjanta", czy "pracownika wodociągów" jest podobny – informuje podkom. Agnieszka Goguł, oficer prasowy KPP Zgorzelec.

Schemat działania oszustów jest następujący: w mieszkaniu dzwoni domofon lub ktoś puka do drzwi, po czym nieznajomi twierdzą, że przyszli sprawdzić np. drożność rur, stan licznika, instalację gazową lub jakość wody. Gdy zostają wpuszczeni do domu, jeden "pracownik" kieruje się np. do łazienki i odwraca uwagę lokatora (np. prosi go o pomoc w spisaniu stanu licznika lub prosi o podanie szklanki wody). W tym czasie drugi przeszukuje mieszkanie. Domownicy brak pieniędzy lub biżuterii zauważają dopiero po wyjściu oszustów z mieszkania. Wtedy na odzyskanie skradzionych kosztowności jest często już za późno...

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu zgorzeleckiego apelujemy o czujność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi. Oszuści wykorzystują presję czasu, nasze zdenerwowanie i tak manipulują sytuacją, aby w końcu nas okraść. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad w kontaktach z nieznajomymi może uchronić nas przed utratą nie raz latami zbieranych oszczędności – zaznacza policjantka.

Pamiętaj, aby mieć zawsze zamknięte drzwi, a gdy ktoś zapuka sprawdź przez wizjer kto przyszedł z wizytą. Zapytaj o cel odwiedzin i poproś o okazanie legitymacji służbowej. Gdy masz wątpliwość, to zawsze możesz zadzwonić do spółdzielni, zarządcy, wodociągów lub innej instytucji, by sprawdzić czy kontrola rzeczywiście była planowana. Jeżeli już wpuścisz kogoś do środka, to nie zostawiaj tej osoby samej. W takiej sytuacji najlepiej poprosić kogoś z rodziny albo sąsiada by był obecny podczas wizyty. Zanim nie przeczytasz, to nie podpisuj żadnych umów (np. o wymianie licznika lub innej instalacji). Gdy treść jest niezrozumiała umów się na jej podpisanie w innym terminie.

W przypadku prób wyłudzeń lub podejrzanych osób, które pojawiły się w mieszkaniu, należy poinformować policję pod nr tel. 997 lub 112 – zaznacza podkom. Goguł.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. KPP Lubań

Policjanci wspólnie z KAS zabezpieczyli nielegalny alkohol i papierosy

Życie
czwartek, 18 kwietnia 2024, 08:52
ubańscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Oddział w Zgorzelcu zabezpieczyli 11 litrów alkoholu, około 2 kg krajanki tytoniowej oraz 150 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Zobacz również