NaStyku.pl

Odpowiedzą przed sądem za podawanie się za policjantów i próbę kradzieży 16 milionów złotych

Do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze wpłynął akt oskarżenia przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej, której członkowie podszywali się pod policjantów i próbowali ukraść co najmniej 16 mln zł innej grupie zajmującej się produkcją narkotyków.
Prokuratura Okręgowa w Jelenij Górze
Prokuratura Okręgowa w Jelenij Górze

Akt oskarżenia obejmuje 11 podejrzanych. Wobec 10 oskarżonych nadal stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Informacje o działalności przestępczej na terenie Bogatyni

Jak informuje Prokuratura Krajowa, na ławie oskarżonych znalazł się emerytowany funkcjonariusz CBŚ KGP oraz CBA. Mężczyzna przedstawił się pozostałym członkom grupy jako czynny funkcjonariusz CBŚP. W ten sposób uzyskał informacje od poszczególnych członków grupy na temat działalności przestępczej na terenie Bogatyni dotyczącej m.in. produkcji metamfetaminy i ewentualnych miejsc przechowywania środków psychotropowych oraz pieniędzy z ich produkcji.

Udając policjantów chcieli okraść przestępców

Śledczy ustalili, że głównym celem działania grupy było przejęcie środków finansowych uzyskiwanych przez inną zorganizowaną grupę zajmującą się produkcją metamfetaminy, tytoniu oraz innymi przestępstwami. Plan był prosty. Oskarżeni podawali się za funkcjonariuszy policji i ustalili, że dokonają kradzieży pieniędzy pod pozorem przeszukania posesji. Pieniądze miały być ukryte na terenie jednej z posesji w Zielonej Górze.

Przygotowanie do kradzieży

Aby wszystko wyglądało realnie i nie wzbudzało żadnych podejrzeń, jeden z oskarżonych kupił dwa etui na legitymacje policyjne oraz dostarczył pieczęć prokuratury z nagłówkiem "Prokuratura Krajowa". Wcześniej oskarżony, który podawał się za funkcjonariusza Centralnego Bura Śledczego Policji, zdobył od znajomego policjanta kserokopię druku nakazu przeszukania. Wypełnił je fałszywymi danymi.

Nieudana próba oszustwa

Zgodnie z planem, pod koniec kwietnia 2017 r. dwóch mężczyzn podając się za funkcjonariuszy policji usiłowało wejść do domu w Zielonej Górze. Oskarżeni posiadali informacje, że na wskazanej posesji znajdują się ukryte pieniądze. W trakcie pozorowanej czynności przeszukania mieszkańcy domu zadzwonili do Komisariatu Policji, aby potwierdzić przeszukanie. Bojąc się wpadki, oskarżeni zrezygnowali dalszego działania i opuścili posesję.

Ponowne przeszukanie posesji

Członkowie grupy byli zdeterminowani i za wszelką cenę chcieli przejąć pieniądze. Na początku maja 2017 r. sześciu z nich ponownie wtargnęło na teren tej samej posesji. Przeszukali pomieszczenia, garaż oraz przekopali ziemię w komórce.

Uprowadzenie adwokata

Grupa nie znalazła spodziewanych środków pieniężnych, dlatego postanowili dalej działać. 18 maja 2017 r. w Zgorzelcu podstępnie wywabili z domu adwokata, który rzekomo miał posiadać wiedzę o miejscu przechowywania pieniędzy. Tego dnia adwokat pojechał na zaplanowane spotkanie, do którego jednak nie doszło… Mężczyzna został skrępowany i wciągnięty do samochodu. Wywieziono go w ustronne miejsce pod Węglińcem i tam został pobity przez kilku mężczyzn.

Śledztwo nadzorowane przez Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości  Zorganizowanej i  Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu  prowadzone  było przez  funkcjonariuszy  CBŚP Zarząd we Wrocławiu Wydział Jelenia Góra.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również