NaStyku.pl

Od piątku utrudnienia przy ul. Daszyńskiego w Zgorzelcu. Rusza remont

W piątek (21.01) rozpocznie się modernizacja ul. Daszyńskiego w Zgorzelcu. Mieszkańcy, kierowcy oraz przedsiębiorcy muszą liczyć się z utrudnieniami.
ul. Daszyńskiego w Zgorzelcu / fot. UM Zgorzelec
ul. Daszyńskiego w Zgorzelcu / fot. UM Zgorzelec

W najbliższy piątek, 21 stycznia, odcinek ulicy Daszyńskiego między rondem Jakuba Böhme, a skrzyżowaniem z ul. Kościuszki zostanie zamknięty dla ruchu kołowego. Rozpoczyna się III etap rewitalizacji zgorzeleckiego śródmieścia. Prace potrwają do października i będą prowadzone etapami. Pierwszy etap obejmuje przebudowę ul. Daszyńskiego na wskazanym wyżej odcinku.

Roboty związane z przebudową ulic będą prowadzone etapami, co powoli zminimalizować utrudnienia w poruszaniu się po śródmieściu:

- I etap prac rozpocznie się w piątek, 21 stycznia i obejmie ul. Daszyńskiego na odcinku od ronda Jakuba Böhme do skrzyżowania z ul. Kościuszki i Piłsudskiego

- II etap wyłączy z użytkowania skrzyżowanie ulic Daszyńskiego, Piłsudskiego, Kościuszki; krótkie odcinki ulic Daszyńskiego i Kościuszki (do przedszkola) za skrzyżowaniem oraz ul. Piłsudskiego na odcinku do skrzyżowania z ul. Wolności.

- III etap obejmie odcinek ul. Piłsudskiego od skrzyżowania z ul. Wolności do wjazdu na most Jana Pawła II oraz wylotowy fragment ul. Wolności.

Organizacja ruchu na czas przebudowy

Przez cały czas trwania przebudowy, która zgodnie z planem potrwa do października, na objętym pracami obszarze obowiązywać będzie tymczasowa organizacja ruchu, która w miarę postępu prac, wyłączać będzie z ruchu kołowego kolejne odcinki dróg. Ruch pieszych zostanie utrzymany, ale odbywać się będzie po ścieżkach wydzielonych przez wykonawcę przebudowy. Mieszkańcy kamienic stojących przy remontowanych ulicach, przedsiębiorcy oraz instytucje działający w objętym remontem obszarze będą na bieżąco informowani o czasowych ograniczeniach i utrudnieniach wynikających z prowadzonych prac.

Mieszkasz w strefie i masz abonament? Skontaktuj się z biurem strefy

Na czas trwania prac, w objętych robotami drogowymi obszarach, zawieszane będzie działanie strefy płatnego parkowania. Wykupione abonamenty, uprawniające do parkowania przy ulicach, które będą wyłączane z ruchu na kolejnych etapach robót, zachowują ważność. Kiedy w obszarze, na który wystawiono abonament, strefa zostanie czasowo zawieszona, należy zgłosić w biurze strefy przy ul. Daszyńskiego 70/1b (tel. 75-771-59-14) ulicę, gdzie będzie parkowany pojazd. Biuro strefy wprowadzi zastępczą lokalizację do systemu i do czasu przywrócenia działania strefy pojazd będzie można zostawiać przy wybranej ulicy.

Wszystkich, którzy będą poruszać się po objętym przebudową obszarze prosimy o stosowanie się do zaleceń wykonawcy i zachowanie szczególnej ostrożności.

Za utrudnienia w ruchu i wszelkie uciążliwości wynikające z prowadzenia robót serdecznie przepraszamy.

Przebudowa zgorzeleckich ulic Daszyńskiego, Piłsudskiego i Kościuszki będzie kosztować niemal 8 mln zł. Miasto pozyskało na tę inwestycję blisko 4,2 mln zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Remontów Dróg. Resztę dołoży z budżetu.

Złożony w 2020 roku wniosek o dofinansowanie przebudowy w 2021 roku na listę beneficjentów trafił dopiero 29 października 2021 roku, przy okazji 3. zmiany listy zadań wybranych do dofinansowania w kwietniu tego roku. 1 grudnia przyznane wcześniej dofinansowanie podwyższono.

Przebudowa będzie prowadzona w ramach zadania „Rewitalizacja Śródmieścia w Zgorzelcu – III etap” i dotyczy ulic:

- Daszyńskiego na odcinku od ronda Jakuba Böhme do skrzyżowania z ulicami Kościuszki i Piłsudskiego;

- Piłsudskiego na odcinku od skrzyżowania z ulicami Kościuszki i Daszyńskiego do mostu granicznego

- skrzyżowania ulic Kościuszki – Daszyńskiego – Piłsudskiego oraz zjazdu ze skrzyżowania w ul. Kościuszki

Zadanie obejmuje kompleksową przebudowę dróg, w ramach której zaplanowano:

budowę kanalizacji deszczowej i odwodnienia

roboty teletechniczne

modernizację oświetlenia drogowego, które formą nawiązywać ma do rozwiązań zastosowanych przy ul. Bohaterów Getta

montaż nowego wyposażenia – stojaków na rowery, ławeczek, koszy na śmieci

W ramach przebudowy skrzyżowania w miejscu obecnego ronda tymczasowego powstanie rondo właściwe, z wyspą przejezdną. Na dwukierunkowej jezdni ul. Piłsudskiego zaprojektowano pas włączeń dla pojazdów wjeżdżających z zachodniej części ul. Daszyńskiego. Wydzielono również dwukierunkową ścieżkę rowerową oraz miejsca do parkowania równoległego po południowej stronie ulicy.  

Wykonawcą robót budowlanych jest wyłoniona w przetargu firma ABM ZGORZELEC I Sp. z o.o. Sp. Komandytowa z siedzibą w Jędrzychowicach 113, 59 – 900 Zgorzelec.

I etap remontu ul. Daszyńskiego w Zgorzelcu

 

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Shutterstock

Nowoczesne terapie szansą dla pacjentek z rakiem piersi

Życie
poniedziałek, 29 maja 2023, 09:54
Z Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet - stanowi 23 proc. wszystkich nowotworów w tej grupie chorych.

Zobacz również