NaStyku.pl

Obchody upamiętniające 79. rocznicę zsyłki na Sybir

10 lutego uroczystą mszą św. w kościele p.w. św. Bonifacego koncelebrowaną przez Dziekana Dekanatu Zgorzelec ks. Jana Kułynę oraz ks. proboszcza Macieja Wesołowskiego upamiętniono 79. rocznicę pierwszej masowej zsyłki Polaków na Sybir.
Modlitwa w 79. rocznicę pierwszej wywózki Polaków na Sybir / fot. UM Zgorzelec
Modlitwa w 79. rocznicę pierwszej wywózki Polaków na Sybir / fot. UM Zgorzelec

Wydaje się, że 79 lat to bardzo dawno temu. A dla młodych obywateli naszego kraju to czasy zamierzchłe, inna epoka. Tymczasem żyją jeszcze świadkowie tamtych lat i tamtych wydarzeń – Sybiracy. W Szkole Podstawowej w Jerzmankach, której są patronem, uczniowie mają okazję spotykać się z nimi i poznawać choć trochę tragiczne życiorysy niektórych z Nich.

Dla szerszego grona mieszkańców Ziemi Zgorzeleckiej jedną z lepszych okazji, aby zagłębić się w historię Sybiraków jest dzień 10 lutego – data pamiętna dla wszystkich żyjących zesłańców. Właśnie tej nocy z 9 na 10 lutego 1940 r. rozpoczął się dramat tysięcy polskich rodzin mieszkających we wschodnich województwach II Rzeczypospolitej, wówczas już zajętych przez Związek Sowiecki. Celem "czerwonego" okupanta było pozbycie się Polaków z ziem, które Stalin zagarnął po agresji 17 września 1939 r. Na pierwsze uderzenie poszły całe rodziny najbardziej patriotycznie i antysowiecko nastawionych żołnierzy, urzędników, pracowników służb mundurowych. Scenariusz powtórzył się w kwietniu, a potem ponownie w czerwcu tego samego roku. I jeszcze raz, rok później – też w czerwcu.

Ilu obywateli straciła Polska? Do dziś nie jesteśmy w stanie podać rzetelnych danych. Szacuje się, że od 300 000 do nawet 1.500.000 ludzi. Tym trudniej odpowiedzieć: ilu nie wróciło? Historycy mówią o około 30% deportowanych.

I za żyjących, i za zmarłych na "nieludzkiej ziemi" modlą się co roku Sybiracy Ziemi Zgorzeleckiej, a wraz z nimi ich rodziny, przyjaciele, honorowi Sybiracy i władze samorządowe - a wśród nich m.in.: Burmistrz Miasta Zgorzelec Rafał Gronicz, Przewodnicząca Rady Miasta Zgorzelec Katarzyna Murmyło, Starosta Zgorzelecki Artur Bieliński, Wicestarosta Mirosław Fiedorowicz, Wójt Gminy Sulików Robert Starzyński. Wszystkich gromadzi msza święta w intencji żyjących i zmarłych Sybiraków. Uroczystość uświetniła obecność pocztów sztandarowych Związku Sybiraków Koło w Zgorzelcu oraz Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Jerzmankach. Poczet Sztandarowy szkoły wystąpił w składzie: chorąży Błażej Maguliszyn oraz asysta – Julia Brodzińska i Anna Śmigielska. Opiekunami uczniów były panie Anna Kotlarek i Katarzyna Brauza. 

fot. Urząd Miasta w Zgorzelcu

fot. Urząd Gminy w Zgorzelcu

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. KPP Lubań

Policjanci wspólnie z KAS zabezpieczyli nielegalny alkohol i papierosy

Życie
czwartek, 18 kwietnia 2024, 08:52
ubańscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Oddział w Zgorzelcu zabezpieczyli 11 litrów alkoholu, około 2 kg krajanki tytoniowej oraz 150 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Zobacz również