Zgorzelec inwestuje w monitoring wizyjny
W Zgorzelcu trwa właśnie budowa nowoczesnego, opartego na światłowodach monitoringu miejskiego. W ramach projektu, za którego realizację odpowiada wyłoniona w przetargu Grupa Piast z Legnicy, w mieście zainstalowane zostaną 62 kamery, umożliwiające całodobową obserwację ulic i parków. Urządzenia wykorzystywane będą nie tylko do bieżącego monitorowania zagrożeń i wykrywania przestępstw oraz wykroczeń, ale spełniać będą inne, nie mniej ważne funkcje:
- będą działać prewencyjnie i odstraszać potencjalnych przestępców od popełnienia niektórych przestępstw i wykroczeń,
- ułatwią policji oraz innym służbom skuteczne działanie polegające m.in. na ustaleniu sprawców, czy osób poszukiwanych poprzez dostęp do zarejestrowanego materiału z kamer,
- staną się efektywnym narzędziem operacyjnego wsparcia działania służb i optymalnego dysponowania zasobów w zależności od rodzaju zdarzeń, pozwalając na szybsze usunięcie ich skutków i ograniczenie strat,
- pozwolą na sprawne zarządzanie bezpieczeństwem miasta w wielu aspektach m.in.: transportu publicznego, wprowadzania ograniczeń w ruchu, działania infrastruktury miejskiej itp., szczególnie podczas zgromadzeń publicznych i imprez masowych oraz sytuacji kryzysowych.
Nagrania z kamer będą przechowywane
Obserwacji będą podlegać zdarzenia takie jak niszczenie własności prywatnej i publicznej, śmiecenie, napad/włamanie, niedozwolony handel, bójki, zaczepki pieszych, wykroczenia drogowe, wypadki, przestępstwa samochodowe, zabronione zachowania aspołeczne (m.in. wandalizm, picie alkoholu w miejscach publicznych). W przypadku zdarzeń o charakterze przestępczym, dzięki stałemu nadzorowi, będzie możliwe podejmowanie natychmiastowych działań zapobiegającym eskalacji zdarzenia lub jego ograniczenia.
Archiwizacja zapisów z obrazu kamer, umożliwi analizę zdarzeń w celu wskazania sprawców. Będzie to możliwe dzięki cyfrowej transmisji oraz cyfrowemu przetwarzaniu obrazu, co zapewni najlepszą jakość i możliwość wykorzystania materiału wideo w celach dowodowych.
Funkcja rozpoznawania tablic rejestracyjnych
Instalacja w rejonie dróg wyjazdowych do miasta, kamer z funkcją rozpoznawania tablic rejestracyjnych, pozwoli przede wszystkim policji, na stały nadzór i monitoring pojazdów wjeżdżających lub przejeżdżających przez Zgorzelec oraz podejmowanie odpowiednich działań.
W wybranych lokalizacjach zainstalowany zostanie system nagłośnieniowy (głośniki/megafony), który umożliwi nadawanie komunikatów głosowych m.in. do osób dopuszczających się aktów wandalizmu.
Rozmieszczenie kamer miejskiego monitoringu wizyjnego w Zgorzelcu
Monitoring swoim zasięgiem obejmie najbardziej newralgiczne punkty w mieście oraz trasy wylotowe. Kamery rozmieszczone zostaną w następujących lokalizacjach:
- Rondo Solidarności
- Rondo I Pułku Chemicznego
- Skrzyżowanie ul. Henrykowskiej z ul. Bolesławiecką
- Ul. Warszawska – budynek Urzędu Miasta Zgorzelec
- Most Graniczny Jana Pawła II
- Most Staromiejski – ul. Wrocławska
- Bulwar Grecki – ul. Daszyńskiego
- Park im. Paderewskiego – „grzybek”
- Park im. Paderewskiego – boisko
- Park im. Paderewskiego przy ul. Moniuszki
- Skwer im. ks. Popiełuszki
- Park im. Błachańca – Fort Bolka i Lolka
- Miejski Dom Kultury oraz Amfiteatr
- Skrzyżowanie ul. Armii Krajowej, ul. Boh. Getta i E. Plater
- Skrzyżowanie Boh. Getta, ul. Warszawskiej i ul. Daszyńskiego
- Skrzyżowanie ul. Kościuszki z ul. Traugutta
- Ul. Łużycka – most kolejowy
- Skrzyżowanie ul. Łużyckiej z ul. Andersa
- Skrzyżowanie ul. Reymonta z ul. Andersa
- Skrzyżowanie ul. Reymonta z DW 352
- Skrzyżowanie ul. Poniatowskiego z ul. Traugutta
- Skrzyżowanie ul. Wyspiańskiego z ul. Iwaszkiewicza
- Skrzyżowanie ul. Boh. II AWP z ul. Słowiańską
- Skrzyżowanie ul. Broniewskiego z ul. Kościuszki
Kamery przy Rondzie I Pułku Chemicznego w Zgorzelcu
Kiedy monitoring ruszy?
Monitoring wizyjny uruchomiony zostanie jeszcze w tym roku, prawdopodobnie w październiku. Ale o tym będziemy informować na bieżąco.