Pozostałości po II Wojnie Światowej co jakiś czas dają o sobie znać. Podobnie było we wtorek (19 marca) w Strzelnie, gdzie rolnik podczas prac polowych wykopał pługiem niewybuch. Mężczyzna zachował się prawidłowo i poinformował o znalezisku funkcjonariuszy policji.
Do czasu przyjazdu Patrolu Rozminowania z 23. Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca teren wokół znaleziska zabezpieczyli policjanci z rewiru dzielnicowych. Saperzy potwierdzili, że jest to pocisk artyleryjski kaliber 152 mm pochodzący z czasów II Wojny Światowej. Żołnierze przy użyciu specjalistycznego sprzętu zabrali pocisk, by go zneutralizować.
Dowódca patrolu saperskiego z uwagi na bezpieczeństwo zdecydował o detonacji pocisku po przetransportowaniu go w odludne miejsce. Osoby znajdujące się w pobliskim barze oraz na parkingu zostały ewakuowane, a ruch na DK 94 został wstrzymany. Aby sprawnie zabezpieczyć cały obszar na miejsce skierowano dodatkowe patrole policji, a także dwie jednostki straży pożarnej (JRG Zgorzelec i OSP Czerwona Woda). Pocisk po przewiezieniu w bezpieczne miejsce został zdetonowany – informuje podkom. Agnieszka Goguł, Oficer Prasowy KPP Zgorzelec.
film: KPP Zgorzelec
Ziemia oddaje skrywane od wojny niewybuchy i niewypały w postaci: zapalników, pocisków, bomb lotniczych, nabojów artyleryjskich, pancerzownic, granatów, min, materiałów wybuchowych i złomu metalowego zawierającego resztki materiałów wybuchowych. Mundurowi przypominają, że materiały wybuchowe stosowane w technice wojskowej są całkowicie odporne na działanie warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowują swoje właściwości. Niezachowanie należytych środków bezpieczeństwa po odnalezieniu niewybuchu/niewypału, niewłaściwe postępowanie wynikające z braku świadomości o grożącym niebezpieczeństwie może doprowadzić do wielu nieszczęść, a nawet do śmierci. Dlatego kategorycznie nie wolno ich dotykać, ruszać czy przenosić. W miarę możliwości należy zabezpieczyć i oznakować takie miejsce i powiadomić policję.
Informując policję o takim znalezisku należy:
- precyzyjnie określić miejsce odnalezienia;
- określić co zostało znalezione, wygląd , ogólne gabaryty, ilość;
- podać telefon /adres kontaktowy/ do osoby informującej o znalezisku.
fot. KPP Zgorzelec