NaStyku.pl

Niemcy będą szturmować apteki w Zgorzelcu? W powiecie Görlitz zaczyna brakować niektórych leków

Powiat Görlitz ma problem z dostępem do niektórych leków. Jak podaje dziennik saechsische.de w aptekach brakuje m.in. podstawowych syropów na gorączkę dla dzieci po leki na raka.
fot. Shutterstock/zdjęcie ilustracyjne
fot. Shutterstock/zdjęcie ilustracyjne

Mieszkańcy Zgorzelca przywykli już do tego, że mieszkańcy sąsiedniego Görlitz przyjeżdżają do nas na zakupy spożywcze czy tankują paliwo. Niektóre stacje benzynowe w mieście są oblegane głównie przez Niemców. Teraz mogą zacząć również kupować leki w polskich aptekach. 

Jak podaje dziennik saechsische.de, niemiecki powiat Görlitz ma problem z dostępem do leków. W tamtejszych aptekach zaczyna brakować m.in. podstawowych syropów przeciwgorączkowych dla dzieci zawierających ibuprofen czy paracetamol, tabletek na nadciśnienie czy leków przeciwnowotworowych. Farmaceuci z regionu starają się szukać dla pacjentów zastępników ale często bezskutecznie. Lista leków, których zaczyna brakować w niemieckich aptekach ma już ponad 250 pozycji. Przyczyn niedoborów leków w Niemczech jest wiele, jedną z nich jest pandemia COVID-19. Z jej powodu pojawiły się przerwy w produkcji części preparatów. Niemiecka opieka zdrowia postawiła też na oszczędny system dysponowania lekami. Dodatkowo, o ile lata temu takie firmy jak Hoechst i Bayer produkowały specyfiki leczniczne na miejscu w Niemczech, dziś zlecają produkcję poza granicami kraju. 

Oznaczać to może, że niedługo nasi sąsiedzi skierują swoje kroki do aptek w Zgorzelcu. Przerwy w dostawach niektórych leków w Niemczech zdażały się od dawno, ale to że tyle produktów brakuje na raz, jest nowe i niepokojące dla naszych sąsiadów. 

 

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również