NaStyku.pl

Nielegalny transport śmieci z Niemiec

Ciężarówkę po brzegi wypełnioną gnijącymi odpadami zatrzymali na przejściu granicznym w Jędrzychowicach funkcjonariusze Urzędu Celno-Skarbowego. Ładunek wjechał do Polski z Niemiec. Docelowo miał trafić do Żor.
Zatrzymana na autostradzie A4 ciężarówka (fot.: DUCS Wrocław)
Zatrzymana na autostradzie A4 ciężarówka (fot.: DUCS Wrocław)

8 czerwca w pobliżu przejścia granicznego w Jędrzychowicach patrol Czwartego Referatu Realizacji w Zgorzelcu Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu zatrzymali do kontroli samochód ciężarowy, który przewoził odpady. Według dokumentacji śmieci były przeznaczone do dalszego przetwarzania. Nadawcą towaru była niemiecka firma, a odbiorcą przedsiębiorstwo z Żor w województwie śląskim. Po przeprowadzeniu oględzin okazało się, że jest to 36 sprasowanych bel/pakietów o wadze blisko 24 tys. kg. Całość wydzielała nieprzyjemny zapach.

- Wątpliwości funkcjonariuszy celno-skarbowych wzbudził charakter odpadów oraz to czy zostały prawidłowo zakwalifikowane i czy mogą być przewożone do Polski na podstawie przedstawionych dokumentów. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska potwierdził ich przypuszczenia ustalając, że do naszego kraju wwieziono odpady komunalne. Transport był nielegalny, ponieważ ich trans graniczny przewóz nie mógł odbywać się bez pisemnego zgłoszenia i zgody właściwych organów. Z uwagi na uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa z art. 183 § 4 kodeksu karnego, na podstawie ustawy o międzynarodowym przemieszczaniu odpadów transport wraz z dokumentacją zatrzymano do dalszego postępowania karnego. Zawiadomiono też Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Kierującego ukarano mandatem karnym z uwagi na naruszenie przepisów ustawy o transporcie drogowym – informuje Marta Tarnowska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu.

Warto wiedzieć, że nielegalny przywóz odpadów z zagranicy zagrożony jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

znak C-2

Wyjeżdżając z Görlitz skręcisz w prawo

Życie
środa, 19 czerwca 2019, 15:22
Uwaga kierowcy! 25 czerwca 2019 r. zostanie zmieniona tymczasowa organizacja ruchu przy Moście Jana Pawła II w Zgorzelcu. Kierowcy wyjeżdżający z Niemiec będą musieli skręcić w prawo.
Uwaga! 22-24.06. utrudnienia w ruchu przy ul. Wolności i ul. Parkowej

Dni Zgorzelca 2019: Utrudnienia w ruchu przy ul. Wolności i ul. Parkowej

Życie
środa, 19 czerwca 2019, 12:21
Przed nami finał Dni Zgorzelca 2019. To będą dwa dni zabawy, koncertów i artystycznych wydarzeń, ale też utrudnień w ruchu drogowym. Ul. Parkowa oraz ul. Wolności (łącznik prowadzący do Miejskiego Domu Kultury) będą zamknięte dla samochodów.

Zobacz również

Oferta pracy: elektryk w Przedsiębiorstwie Zarządzania Nieruchomościami w Zgorzelcu
Życie
środa, 19 czerwca 2019, 11:11

PZN zatrudni elektryka

PZN Sp. z o.o. zatrudni pracowników w zawodzie elektryka. Zainteresowane...