NaStyku.pl

Nielegalne salony gier hazardowych. W tym roku KAS w powiecie zgorzeleckim zarekwirowała już 11 automatów

Co jakiś czas słyszymy o kolejnych nalotach na nielegalne salony gier hazardowych i zarekwirowanych automatach. Co grozi za organizację takich gier? Co dzieje się z przejętymi automatami?
Automaty do gier hazardowych / fot. KPP Zgorzelec
Automaty do gier hazardowych / fot. KPP Zgorzelec

Nielegalny hazard na Dolnym Śląsku. Ile automatów do gier przejęto?

W 2020 r. na terenie Dolnego Śląska przeprowadzono 137 kontroli zajmując 504 nielegalne automaty do gier. W powiecie zgorzeleckim skontrolowano w tym czasie 10 punktów i zarekwirowano 33 maszyny.

Natomiast w pierwszym kwartale 2021 r. w województwie zlikwidowano 22 punkty gier i zatrzymano 82 urządzenia, a w powiecie zgorzeleckim przeprowadzono 4 kontrole i zajęto 11 automatów.

Co dzieje się z zarekwirowanymi automatami do gier? Są sprzedawane lub niszczone

Zarekwirowane maszyny do gier hazardowych trafiają do magazynów służby celno-skarbowej. A co dalej? Jak wyjaśnia Agnieszka Rzeźnicka-Gniadek, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu, urządzenia do gier, wobec których sąd orzekł przepadek na rzecz Skarbu Państwa podlegają sprzedaży w trybie ustawy z dnia 17.06.1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Sprzedaż maszyn jest ograniczona i kierowana do podmiotów uprawnionych do legalnego posiadania automatów do gier. Sąd może też orzec, że takie urządzenie zostanie zniszczone.

Drakońskie kary

Przypominamy, że przepisy ustawy o grach hazardowych zabraniają podmiotom prywatnym urządzania gier na automatach poza kasynami.

Kary wynikają z dwóch źródeł prawa:

  • z ustawy o grach hazardowych, zgodnie z którym karze pieniężnej podlega:

- urządzający gry hazardowe bez koncesji, bez zezwolenia lub bez dokonania wymaganego      zgłoszenia;

- posiadacz zależny lokalu, w którym znajdują się niezarejestrowane automaty do gier i w którym prowadzona jest działalność gastronomiczna, handlowa lub usługowa;

- posiadacz samoistny lokalu, w którym znajdują się niezarejestrowane automaty do gier i w którym prowadzona jest działalność gastronomiczna, handlowa lub usługowa, o ile lokal nie jest przedmiotem posiadania zależnego.

Wysokość kary pieniężnej w przypadku gier na automatach wynosi 100 tys. zł od każdego automatu.

  • z kodeksu karnego skarbowego, zgodnie z którym:

- kto wbrew przepisom ustawy lub warunkom koncesji lub zezwolenia urządza lub prowadzi gry hazardowe, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności
do lat 3, albo obu tym karom łącznie
;

- kto uczestniczy w grze hazardowej, urządzanej lub prowadzonej wbrew przepisom ustawy
lub warunkom koncesji lub zezwolenia, podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych.

Co z osobami, które pracują w takich lokalach? Wobec nich też prowadzone jest postępowanie

O karze w stosunku do osób, które „obsługują” punkt z nielegalnymi grami, decydują wyniki prowadzonego postępowania karnego skarbowego, które mają za zadanie m.in. ustalić rzeczywistą rolę takiej osoby w sprawie – tłumaczy Agnieszka Rzeźnicka-Gniadek.

Gdzie można zgłosić funkcjonowanie nielegalnych salonów gier?

Informacje dotyczące nielegalnego hazardu można zgłaszać na bezpłatny Krajowy Telefon Interwencyjny KAS – nr 800 060 000 lub na adres e-mail: powiadom.KAS@mf.gov.pl. Ponadto zgłoszenia przyjmowane są przez wszystkie jednostki organizacyjne Krajowej Administracji Skarbowej, tj. urzędy celno-skarbowe, urzędy skarbowe oraz izby administracji skarbowej.

Legalnie – tylko z licencją!

Loterie liczbowe organizowane przez Totalizatora Sportowego, zakłady bukmacherskie, konkursy SMS, automaty do gier, kasyna – na wszystko potrzebne jest pozwolenie. Prowadzenie działalności hazardowej jest w Polsce reglamentowane, co oznacza, że państwo kontroluje podmioty uprawnione do prowadzenia działalności gospodarczej w tym zakresie poprzez wydawanie koncesji, zezwoleń i zgłoszeń. W zależności od rodzaju gry hazardowej, właściwej licencji udziela Minister Finansów lub dyrektor izby administracji skarbowej, a organizowanie gier hazardowych bez licencji jest karalne.

Na Dolnym Śląsku licencje na organizację gier o charakterze losowym posiada 51 ośrodków, które są zlokalizowane we Wrocławiu, Legnicy, Prochowicach, Złotoryi, Chojnowie, Głogowie, Lubinie, Polkowicach, Wałbrzychu, Świdnicy, Świebodzicach, Strzegomiu, Szczawnie Zdroju, Kłodzku, Bystrzycy Kłodzkiej, Kamieńcu Ząbkowickim, Ząbkowicach Śląskich, Ziębicach, Złotym Stoku, Jeleniej Górze, Zgorzelcu, Bolesławiec, Lubaniu, Bogatyni, Nowogrodźcu, Pieńsku, Oleśnicy, Sycowie, Trzebnicy, Żmigrodzie, Miliczu, Twardogórze oraz Brzegu Dolnym.

 

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. KPP Lubań

Policjanci wspólnie z KAS zabezpieczyli nielegalny alkohol i papierosy

Życie
czwartek, 18 kwietnia 2024, 08:52
ubańscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Oddział w Zgorzelcu zabezpieczyli 11 litrów alkoholu, około 2 kg krajanki tytoniowej oraz 150 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Zobacz również